fbpx
Таг: покана

таг: покана

Русија, Белорусија и Иран не се поканети на доделувањето на Нобеловата награда во Стокхолм

Фондацијата за доделување на Нобеловата награда ја повлече одлуката да ги покани Русија, Белорусија и Иран на овогодинешната церемонија на доделување награди во Стокхолм. Поканата наиде на силни критики во јавноста, а од Фондацијата соопштија дека ја препознале силната реакција во Шведска. Русија и нејзиниот сојузник Белорусија не беа поканети и минатата година по руската инвазија на Украина, додека Иран...

Економскиот институт – Скопје одбележува 70 години од своето постоење

Економскиот институт - Скопје, како единица на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, одбележува 70 години од своето постоење. По тој повод, на 18.05.2022 година, Институтот организира пригодна свеченост. На свеченоста, покрај директорот на Економскиот институт, проф. д-р Зоран Јаневски, ќе се обрати и ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски, како и министерот за образование и наука на Република Северна Македонија, д-р...

Вучиќ и Тачи добија покана од Вашингтон за средба во Белата куќа на 27 јуни

Лидерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, добија покана од Белата куќа за состанок на 27 јуни, со надеж дека Вашингтон ќе успее да ги унапреди преговорите за нормализација на односите меѓу двете земји. Специјалниот претставник на Доналд Трамп, Ричард Гренел, го закажа состанокот, откако Србија потврдила дека привремено ќе ја запре кампањата што ја...

Заев: Со пенкало падна режим, со пенкало ќе ја обезбедиме иднината

Ви реков дека ќе падне режим и падна режим. Ви реков ќе станеме 30-та членка на НАТО и станавме. Ова, пенкалото, целиот период нè движи. Режим падна со пенкало, сега потпишавме и добивме покана за НАТО. Верувам до небото. Добивме датум за преговори со ЕУ, таа верба не носи. Ни по точка разно не размислувам дека нема да успее...

Столтенберг на Заев и официјално му ја врачи поканата за НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на премиерот Зоран Заев и официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори, денеска во Брисел. - Договорот за името ги отстрани пречките за отворање на пристапните преговори. Остваривте клучен напредок со кој се отвори патот за вашата земја да стане полноправна членка на НАТО. Сега ќе започнат деталните пристапни преговори кои ќе и помогнат...

На „Твитер“ за прославата: Ало Влада, истресете го ВМРО од себе!

Голем број на граѓани на социјалните мрежи реагираа на најавената „граѓанска прослава“ на Владата по повод поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Прославата ќе се одржи во сабота во 15 градови, а ќе настапуваат 40 музичари меѓу кои Кирил Џајковски, Дуке Бојаџиев, Фолтин, Архангел, Љубојна, Нокаут, Ферус Мустафов, Владо Јаневски, Ареа и други. Граѓани револтирано прашуваат колку чини...

Владата организира прослава во 15 градови за поканата за членство во НАТО

Владата организира „голема граѓанска прослава“ за поканата за членство во НАТО, во 15 градови ширум земјата заедно со преку 40 домашни артисти и музичари в сабота, 14 јули. „Македонија започнува нова приказна - добивме покана за членство во НАТО и датум за преговори со ЕУ.  Застануваме рамо до рамо со најсилните земји од Европа и светот. Македонија зачекорува во ново...

Пендаровски: Добиваме покана од НАТО да ги почнеме пристапните преговори

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски, од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори. Според него, она што е специфично за Македонија и што е наша конкретно домашна задача е да го имплементираме до крај договорот со Грција, Преспанскиот договор, и НАТО ќе не цени низ...

Македонија на Самитот на НАТО очекува да добие покана за преговори за членство

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од дводневниот Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство. Ова го најави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за време на вчерашната прес-конференција и додаде дека очекува по историскиот Договор со Грција за името, Македонија да...

Столтенберг: Покана за НАТО кога ќе се исполни Договорот со Грција

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната пре-конференција Столтенберг рече дека Македонија ќе стане членка на НАТО под новото име Република Северна Македонија. - Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатион месец за спорот со името ќе го поканиме Скопје да почне...

Столтенберг ја појасни процедурата за зачленување на Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска по средбата со премиерот Зоран Заев, ја појасни процедурата за зачленување на Македонија во Алијансатa, пренесува МИА. Успешен референдум за Договорот со Грција останува клучен услов, но Македонија веќе ќе учествува на сите состаноци на НАТО и пред полноправното членство. Столтенберг појасни дека на претстојниот Самит на НАТО на 11 и 12 јули во...

Заев: Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО

Го видовме местото каде треба да биде подигнато нашето знаме како 30-та членка на Алијансата. Тоа го чекаме од 2008 година, кога беше констатирано дека ги постигнавме стандардите. Оттогаш активно учествуваме на мисиите на НАТО за сузбивање на глобални терористички и ектремистички закани. Припадниците на АРМ добиваат доверба да бидат главни актери во сериозни безбедносни предизвици. Со мисиите растеа...

Пендаровски: Утре чекаме официјална најава за покана во НАТО

Утре чекаме официјална најава од седиштето на НАТО во Брисел дека на Македонија ќе и биде доделена официјална покана на следниот Самит на Алијансата во Брисел на 11 и 12 јули, изјави денеска Националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, на 98. РОС-РОТ Семинар што се одржува во македонското Собрание. - Генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе го објави тоа што македонските...

Столтенберг: Поканата за влез во НАТО во јули, прием по референдумот

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг денеска изјави дека очекува лидерите на земјите членки на Алијансата на Самитот во јули да донесат одлука за официјално започнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во НАТО. Столтенберг очекува да биде постигната согласност Македонија да биде поканета во полноправно членство и да почнат пристапните преговори, но вели дека приемот на земјата ќе...

Поканата за Македонија за членство во НАТО ставена како точка на Самитот во јули

Северноаталантскиот совет денеска донел едногласна политичка одлука да ја стави точката за покана на Македонија во НАТО на самитот на Алијансата на 11 и 12 јули во Брисел, информираше денеска премиерот Зоран Заев во Собранието за време на завршниот говор пред ратификацијата на Договорот со Грција за решение на спорот за името. - Оваа среќна вест ја добив пред неколку...

Захариева: Реално е Македонија годинава да добие покана за преговорите за членство во ЕУ

Реално е да се очекува Македонија оваа година да добие покана за почеток на преговорите за членство во Европската Унија, изјави за радиото „Дарик“ бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. Таа сепак спомна два услова: напредок на преговорите за името на земјата и на планот на реформите. Захариева напомена дека Македонија има статус на кандидат за членство во ЕУ уште...

Меј го покани Заев на самитот за Западен Балкан во Лондон

Амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет на денешната средба на премиерот Зоран Заев му ја предал поканата од британската премиерка, Тереза Меј за самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон во јули следната година, а во рамките на Берлинскиот процес, соопшти владината прес-служба. Меј во поканата наведува дека целта на самитот во Лондон е...

ОМД: Писмено барање од 32 конгресмени за Тилерсон да ја посети Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), глобална организација на Mакедонците во дијаспората, изрази благодарност кон Конгресната група на пријатели на Македонија и на македонската дијаспора во САД за испратеното писмо до државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, да ја посети Македонија, што би го зајакнало стратешкото партнерство помеѓу САД и Македонија. Посетата на државниот секретар Тилерсон би била прва негова посета на...

Албанските политички партии утре ќе имаат средба во Собрание

Албанските политички партии утре во 14 часот во Собрание ќе одржат средба на покана на Весел Мемеди од НДП. Движењето Беса и ДПА сè уште немаат официјално одговорено на поканата. „Во согласност со Декларацијата на албанските политички партии донесенa на 7 јануари оваа година и обврските што произлегуваат за одржување на редовни состаноци на тркалезна маса на албанските парламентарни партии...

Груевски сè уште не ја примил поканата на СЈО за распитот за „Талир“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, денеска најверојатно нема да дојде во Специјалното јавно обвинителство, каде треба да даде исказ како првоосомничен во случајот „Талир“, бидејќи, како што дознаваме, сè уште не ја примил поканата за распит. Дел од порталите, пак, пишуваат дека Груевски од денеска, па до крајот на работната недела, односно до петок, заедно со семејството...

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Уште во далечната 2006 година на студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ) им беше ветена најмодерна спортска сала, која дури по 11 години - во 2017, се...