fbpx
Таг: покачување на плати

таг: покачување на плати

Функционерски маки големи: Само со нов закон можеле да си ги скастрат платите, а законот никаде го нема

Нема абер од новиот закон за плати, за кој премиерот уште пред четири месеци кажа дека се подготвува и дека единствено во него гледа  конзистентно решение за праведно димензионирање на функционерските плати. Во меѓувреме, функционерите од април почнаа да  добиваат значително повисоки плати, откако Уставниот суд укина две законски одредби. Па, иако Ковачевски уверуваше дека „тоа не значи дека автоматски ќе...

Надлежните се договорија, вработените во УЈП ќе добијат повисоки плати за 30 отсто

Постигнат е договор помеѓу Синдикатот на Управата за јавни приходи (УЈП) и институцијата, околу барањата на вработените да им се зголемат платите за 30 отсто и да се почитува општиот колективен договор. Ова денеска го соопшти директорката на УЈП, Сања Лукаревска во емисијата „Клик плус“ на ТВ21. Таа рече дека договорот бил постигнат во петокот, а зголемени плати вработените ќе добијат...

Синдикатите и Владата постигнаа договор – 10 отсто повисоки плати за вработените во јавниот сектор

Постигнат е договор помеѓу синдикалните организации и Владата на вчерашната средба во Министерството за финансии, кога двете страни го дефинираа моделот за раст на платите на вработените во јавната администрација. Вработените во јавниот сектор од септември ќе добиваат 10 отсто повисоки плати, но и регрес за годишен одмор. Зголемување ќе има за сите работници, но не и за функционерите кои...

Синдикатите предлагаат инфлацијата да биде основниот параметар за усогласување на платите

На економско-социјалниот совет денеска не е постигнат договор со Владата околу методологијата за усогласување на платите, информираа претставници на синдикалните организации. Советот на денешната седница ги продолжи разговорите за зголемување на платите во јавниот сектор, откако минатата недела беше договорено Владата да направи нови симулации за пресметка на платите согласно предлозите на синдикатите. Синдикалците предлагаат инфлацијата која минатата година изнесуваше...

Германија блокирана од штрајкот на вработените во јавниот превоз

Германската транспортна мрежа е речиси во целосен застој, бидејќи земјата го доживува еден од најголемите штрајкови во последните децении. Персоналот на аеродромите, пристаништата, железницата, автобусите и метрото непосредно по полноќ го започна штрајкот кој вклучува 24-часовен прекин на нивното работење, пишува Би-би-си. Два од најголемите германски синдикати бараат повисоки плати за да им помогнат на своите членови да се справат...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите за платите во судството и обвинителството ги поднесе поранешниот министер за правда Никола Тупанчевски уште во декември лани. Законите се најдоа на дневен ред на седницата на Комисијата за политички систем...

Минималната плата ќе изнесува 20.175 денари

Минималната плата која досега изнесуваше 18.000 денари од следниот месец ќе се зголеми за 2.175 денари и ќе изнесува 20.175 денари, објави премиерот Димитар Ковачевски. Со ова, минималната плата ќе бележи пораст од 12,55 отсто, а согласно Законот за административни службеници, како што најави Ковачевски, ќе се изврши усогласување и на платите на 27.000 службеници. Зголемувањето на минималната плата во Македонија...

МОН е подготвено да пренамени дел од средствата за покачување на платите во образованието

Министерот за обрзование и наука Јетон Шаќири во вчерашното гостување на Телевизија Алсат-М истакна дека МОН е подготвено да пренамени дел од буџетските средства со цел доближување до процентот на покачување на платите кој го бара Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). „Како министер за образование и наука, подготвен сум да направам отстапки од повеќе инвестициски и други активности...

Синдикат на култура: Бараме да се почитува Колективниот договор за зголемување на платите

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) изразува незадоволство од непочитувањето на договорот од страна на Министерството за финансии и Министерството за култура за покачување на платите на културните работници. „Иако пред четири месеци, Министерството за финансии најави дека во културата платите ќе бидат покачени со покачувањето на минималната плата заради заеднички договорената методологија за пресметка на плата и истото...

Стартуваше субвенционирањето за раст на платите, компаниите ќе аплицираат во УЈП

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска денеска на прес - конференција го презентираа новиот Закон за субвенционирање на придонеси за раст на плати којшто стартуваше неодамна. Министерката Царовска ги повика компаниите да ја искористат оваа мерка, за која што рече дека директно ги поттикнува и поддржува работодавачите да...

Зголемување на платите во образованието за 10 отсто од април идната година

Владата на вчерашната седница ја усвои информацијата за покачување на платите за 10 отсто во основното, средното и високото образование и во науката, почнувајќи од исплата на платата за април 2020 година. Откако ќе биде постигната спогодбата со Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), вкупното зголемување на платите од април идната година ќе изнесува 20 отсто, информираат од...

Администрацијата секоја година јаде сѐ поголем залак од буџетот

На администрацијата секоја година се трошат сè повеќе пари од буџетот, а ништо поразлична нема да биде ниту 2019 година, кога се предвидува за плати на администрацијата од буџетот да се потрошат 461 милиони евра, што е зголемување за 25 милиони евра или од 5,7 отсто во однос на годинава, кога за оваа намена се одвоени 436 милиони евра. Податоците...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...