fbpx
Таг: поими

таг: поими

Народната банка објави Поимник на термини од банкарското и централнобанкарското работење

Народната банка изработи Поимник на термини од областа на банкарското и централнобанкарското работење. Со Поимникот е објаснето значењето на околу стотина стручни термини, на едноставен јазик, разбирлив за широката јавност. Поимникот, е достапен на следнава врска. „Финансиската едукација е една од стратегиските цели на Народната банка. Населението коешто има познавања од областа на финансиите ги знае предностите од користењето различни финансиски...

Коѕиас: Заедничка комисија ќе ги отстранува иредентистичките поими во учебниците

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас во интервју за грчката национална телевизија „ЕРТ“ изјавил дека, со министерот за надворешни работи, Никола Димитров се договориле да формираат заедничка комисија од експерти кои ќе ги отстранат иредентистичките поими во учебниците и географските карти. Коѕаси изразил надеж дека до крајот на ноември ќе има првични резултати од работата на оваа комисија...

Робин Вилијамс е најпребаруван поим за 2014 година

Во 2014 година, на „Гугл“ најпребaрувани поими се поврзани со најважните и најинтересните настани што ја одбележаа изминатата година. Прва најпребарувана тема е самоубиството на актерот Робин Вилијамс. Втор најпребаруван поим е Светското првенство во фудбал, а трет најактуелен е за ебола, смртоносниот вирус што ја зафати Африка. На четврто место е исчезнувањето на авионот на „Малезија еирлајнс“, на петто...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...