fbpx
Таг: поглед

таг: поглед

Тезите за поткуп на пратениците пласирани и на бугарски левичарски портал

Бугарскиот левичарски портал „Поглед“ се приклучи на редицата онлајн-медиуми што ги објавија шпекулациите за притисоци и поткуп на пратениците во македонското Собрание. Притоа статијата објавена вчера пренесува шпекулации појавени уште од пред гласањето за почеток на уставните измени во Собранието во петокот. Статијата се повикува на информативната агенција на англиски јазик „Мина“ и на Миленко Неделковски, обвинувајќи го официјален Вашингтон...

„Мајкрософт“ патентира нов систем кој за пишување ќе користи поглед

„Мајкрософт“  пријави патент за пишување со поглед наместо со раце.Системот првенствено е наменет за тие што не можат да ги користат рацете, а се чини дека навистина ќе биде револуционерен. За разлика од веќе постојните, побавни решенија, кои од корисникот бараат долго да го задржува погледот на одредена позиција, „Мајкрософт“ планира да го забрза целиот процес со воведување комбинација на препознавање...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...