fbpx
Таг: поема

таг: поема

Објавена е првата поема во земјава напишана од вештачка интелигенција

Деновиве од печат излезе „Алгоритмеа: Евлогија за дигиталните богови“, првата поема напишана од страна на компјутерска програма. Поемата со својот лирско-епски облик го доловува стилот на македонскиот современ писател Стефан Марковски. Се работи за дело од 85 страници „напишано“ од компјутерска програма, вештачко интелигентниот тест-софтвер Аполон СМ-165.exe. Во поемата се поставува и прашањето дали она на Калдерон „Животот е сон“ во...

Поемата „Македонски стар и нов завет“, најдобра на конкурсот за наградата „Григор Прличев“

Жири-комисијата ја избра поемата „Македонски стар и нов завет“ за најдобра на конкурсот за наградата „Григор Прличев“ за 2016 година. Најдобрата поема беше одбрана од трите кои влегоа во најтесен круг, (од вкупно 12 пристигнати): „Слово горко непремолк“ под шифра „892000“, „Македонски стар и нов завет“ под шифра „Библија“ и „Армагедон“ под шифра „Кузман Капидан“. „Текстот на поемата „Македонски стар и...

Вечерва во Охрид премиера на драмската презентација на поемата „Дениција“

Вечерва, во 20 часот, во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи премиера на драмската презентација на поемата „Дениција“ на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски. Драматизацијата е во продукција на Народниот театар од Охрид и Театарот „Иси ет ла“ (Ici et la) од Париз, Франција. Во овој несекојдневен театарски потфат на режисерот Константин Плевнеш, кој е...

„Рапави стихови“, нова книга од Милован Стефановски

Издаваштвото „Везилка 2011“ во својата едиција „Проза“ го објави најновиот роман „Рапави стихови“ од познатиот македонски писател и поет Милован Стефановски. Ова е четврти роман на Милован Стефановски и седумнаесетта објава во неговиот богат книжевен опус. Добитник е на наградата „Браќа Миладиновци“ на „Струшки вечери на поезијата“, наградата „Роман на годината“ на „Утрински весник“, како и на наградата за поема...

Глигор Стојкоски ја доби првата награда на „Прличеви беседи“

Утре напладне во Охрид, на свечена академија, на македонскиот автор Глигор Стојковски ќе му биде врачено признанието за првонаградената поема за 2015 година „Кирил 1830 - Кирил 2001“. Дводневните свечености во рамки на манифестацијата „Прличеви беседи“ ќе почнат час порано во охридската библиотека, каде ќе се одржи настанот „Низ творештвото на роднокрајните автори“, со Коста Фортомар, Есад Бајрам, Славе Ѓорго...

Поемата под шифра „Кирил“, најдобра на конкурсот „Григор Прличев“

Поемата „Кирил 1830 - Кирил 2001“, испратена под шифра „Кирил“, ја доби наградата за најдобра поема за 2015 година на наградниот конкурс „Григор Прличев“, кој традиционално го организира Центарот за култура „Григор Прличев“ од Охрид. Така одлучи жири-комисијата за доделување на наградата, во состав: Бранко Цветскоски, професор Илија Велев и професор Ангелина Бановиќ-Маркоска. За наградата конкурирале 12 поеми, а членовите на жирито едногласно...