fbpx
Таг: подводен дрон

таг: подводен дрон

Кинеската морнарица заплени американски подводен дрон во Јужното Кинеско Море

Кинеската воена морнарица вчера во водите на Јужното Кинеско Море запленила американско беспилотно пловило - дрон за океанографски истражувања, јавуваат светските медиуми. Соединетите Американски Држави денеска испратиле официјално барање до Кина пловилото веднаш да биде вратено, пренесува „Би-би-си“. Според Пентагон, подморницата била запленета во меѓународни води. Како што јавуваат светските агенции, инцидентот се случил вчера, во моментот додека американски брод за...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...