fbpx
Таг: подкаст

таг: подкаст

Русија го блокираше и СаундКлауд поради наводно ширење дезинформации

Русија го ограничи пристапот до веб-страницата на апликацијата за стримање на музика СаундКлауд поради наводно ширење на дезинформации, јавува Ројтерс. Руските медиуми денеска потврдија дека државниот регулатор за комуникациите Роскомнадзор ја блокирал страницата, и тоа на барање на канцеларијата на Генералното обвинителство. „Роскомнадзор го ограничи пристапот до услугата СаундКлауд во врска со поставување материјали што содржат лажни информации поврзани со...

Македонски подкасти со културно-информативни содржини за млади

Како медиум подкастот се воведува во новиот милениум извлечен од стариот и основен начин на информирање преку аудио програми емитувани на радио. Со помош на интернетот се отвара можноста да се снимаат радио емисии чии епизоди ќе може да се слушаат каде било во светот, во кое било време. Она што го дополнува подкастот е изборот на теми од...

Тргачевски (Е-Ликејон): Со подкастот ги поместувам границите на размислување за да дојдам до суштината

Духовно деградирачки се информациите што се пласираат во јавноста без некоја реална суштина, а голем дел од нив и се повторуваат. Мојот подкаст е бунт против тоа, а целта е да создадам платформа. Всушност, јас сум задолжен за техничкиот дел, јас сум каналот, а луѓето што доаѓаат кај мене го градат самиот подкаст, вели деветнаесетгодишниот Петар Тргачевски, автор на...

Преку подкастот „Јустинијан збори“ студентите ќе дебатираат за важни прашања

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје ги започнаа своите активности со првиот подкаст „Јустинијан збори“. Посочуваат дека ваков подкаст освен на Правниот, треба да има и на останатите факултети. „Со овој подкаст сакаме да имаме едно наше место, еден вид на платформа каде наши другар/ки, студент/ки професор/ки и други релевантни субјекти ќе можат отворено да разговараат за своите...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...