fbpx
Таг: подготовки

таг: подготовки

Дојавите за бомби можно е да го скратат материјалот за учење, матура ќе се полага на 27 мај

Државниот испитен центар (ДИЦ) објави дека испитот на зрелоста годинава матурантите ќе го полагаат на 27 мај и на 10 јуни. Она што останува во моментов отворено како прашање, е дали надлежните ќе го скратат материјалот за учење поради часовите што учениците ги изгубија заради лажните дојави, но и заради продолжениот распуст. Иако министерот за образование и наука Јетон...

Порталб.мк: Тетовци сѐ уште чекаат петте градски автобуси да почнат да сообраќаат низ градот

И покрај тоа што се ветуваат веќе осум години, тетовските пет автобуси што се набавија пред два и пол месеци, ја затекнааа Општина Тетово „неподготвена“, како во однос на документацијата така и во инфраструктурата. Градоначалничката Теута Арифи изјави дека последните подготовки се во тек и дека се надева дека овој проект ќе се финализира наскоро, пишува Порталб.мк. Петте автобуси што...

Државен завод за статистика: Пописот ќе започне на 1 април

Државниот завод за статистика ги отфрла пишувањата на некои медиуми дека бара одложување на пописот поради состојбата со корона вирусот, соопштија оттаму. Вработените во институцијата периодов забрзано се подготвуваат за теренските пописни активности. „Тие активности се одвиваат во согласност со планираните рокови. Сите мерки предвидени со протоколот донесен од страна на Комисијата за заразни болести и Владата на РСМ се почитуваат и...

Во болничкиот комплекс во Охрид се подготвува теренот за поставување модуларна болница

Во Охрид се подготвува теренот во болничкиот комплекс за поставување на модуларната болница за заболени лица од ковид-19, а се разгледува и можноста за организирање на мобилни здравствени тимови. Кризниот штаб на Општина Охрид одржа состанок на кој зедоа учество сите постојани членови, како и раководителите на дел од секторите во општинската администрација. Поради зголемениот прилив на заболени лица од...

Завршени 50 отсто од експропријацијата на земјиштето на трасата на автопатот Скопје-Блаце

Поради состојбата со ковид-19, изградбата на првата фаза од автопатот Скопје-Блаце заглави на експропријацијата на 68 имоти низ кои треба да минува трасата. Од Јавното претпријатие за државни патишта за „Мета.мк“ информираат дека експропријацијата на земјиштето досега е реализирана во над 50 отсто од трасата. - Поради состојбата со ковид-19, Министерството за финансии, односно Управата за имотно-правни работи Чаир, не...

АХВ: За да се избегне труење со храна, одберете места со добра репутација

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата за храна и ветеринарство и предупредува дека со порастот на температурите над 30 степени се зголемува опасноста од труење со храна. „Храна да се купува од одобрени оператори, да се води сметка за изгледот,...

БЕГ: Потрошувачите да проверат дали зградите се подготвени за грејната сезона

Согласно законските прописи, грејната сезона може да почне секој ден по 01 октомври, доколку временските услови тоа го наложуваат. Од „Балкан енерџи“ информираат дека сите подготовки на системот за централно греење се направени и истиот е целосно подготвен за новата грејна сезона 2018/2019 година. „За да може грејната сезона да започне насекаде и навремено, неопходно е станарите да ги завршат проверките...

АРМ вежбајќи за утре ги вознемири скопјани со плотун

Силен татнеж вечерва, околу 19 часот ги вознемири скопјани. Од МВР за „Мета“ соопштија дека станува збор за истрелан плотун, како дел од подготовките на Армијата на Република Македонија, за утрешното одбележување на 18 Август - Денот на АРМ. Од Министерството за одбрана и од Генералштабот на АРМ претходно соопштија дека пред почетокот на утрешната централна свеченост, од касарната „Илинден“...

Џафери ќе ги распише локалните избори утре во 12 часот во Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утре ќе ги распише локалните избори, кои треба да се одржат на 15 октомври, информираат од кабинетот на претседателот. „Претседателот на Собранието, Талат Џафери, в недела, на 6 август, во 12 часот ќе потпише решение за распишување избори за членови на советите на општините и на советот на Град Скопје и за градоначалници на општините и за...

ВМРО-ДПМНЕ: Од подготовките на арената „Филип Втори“, остана уште паркиралиштето за репортажни возила

ВМРО-ДПМНЕ денеска порача дека ако не се одржи Суперкупот на УЕФА на Национална арена „Филип Втори“, виновна за тоа ќе биде власта на СДСМ. - До последниот извештај на УЕФА, Владата на ВМРО-ДПМНЕ редовно добиваше позитивни извештаи. Сè што беше побарано од стручните лица на УЕФА беше реализирано од наша страна. Единствените обврски што остануваат да се реализираат пред да дојде...

ДУИ ја почнува предизборната кампања, во фокусот ќе бидат гласачите од дијаспората

Демократската унија за интеграција (ДУИ) како дел од албанскиот политички блок ќе освои најголем број гласови и демократски е таа да биде дел од новата влада. Ова денеска го изјави шефот на изборниот штаб на ДУИ, Беким Незири, откако лидерот на партијата, Али Ахмети, во партиското седиште во Мала Речица, одржа состанок со централниот изборен штаб, општинските изборни штабови...

Турција се подготвува за враќањето на мигрантите од Грција

Турција ги подготвува двата центри за регистрација на мигрантите кои од понеделник (4 април) треба да бидат вратени од Грција, согласно договорот меѓу Европската унија и Анкара, соопштија турски официјални претставници. Подготовките се почнати во летувалиштето Чешме и провинцијата Измир, која се наоѓа наспроти остворот Хиос, кој е една од главните дестинации за мигрантите, изјавил гардоначалникот на Измир, Мухитин...

Северна Кореја подготвува ново лансирање ракета, тврдат претставници на САД

Севера Кореја можно е да подготвува лансирање ракета, јавуваат светските агенции, кои се повикуваат на информации од претставници на САД. Сомневањата тие ги темелат на зголемените активности што биле забележани кај севернокорејската станица за лансирање сателити, Сохае. Според претставниците на американските власти, на кои се повикуваат светските агенции, можно е да станува збор за лансирање сателит или вселенско возило, но нема индикации...

Најавите дека Брегалница ќе игра со калчолигаши, засега само теорија

Веста дека штипскиот фудбалски прволигаш Брегалница ќе игра со италијанските клубови Рома и Палермо, излезе дека е обична шпекуација. Во објавената вест, која ги обиколи македонските медиуми изминатиот викенд, пишуваше дека менаџерска агенција ги договорила натпреварите со калчолигашите Рома и Палермо, кои, наводно, треба да се одиграат во јули кога Брегалница ќе замине на подготовки во северниот дел на Италија. Веста...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...