fbpx
Таг: починати пациенти

таг: починати пациенти

Во изминатото деноноќие се регистрирани нови 99 случаи на ковид-19

Во изминатите 24 часа направени се 4.284 тестови и од нив регистрирани се 99 нови случаи на ковид-19 од кои 54 во Скопје, 23 во Битола, 6 во Штип, во Тетово, Велес, Охрид и Кичево по 3, по едно лице од Прилеп, Кавадарци, Гевгелија и Радовиш, а оздравени се 148 пациенти, информираат од Министерството за здравство согласно податоците изведени...

Нови 86 случаи на ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство соопшти дека во изминативе 24 часа во земјава биле направени 2.359 тестови, а откриени 86 нови случаи на ковид-19: Скопје – 46, Битола – 23, Прилеп и Гостивар – по 4, Куманово, Кавадарци и Велес – по 2, Струмица, Кичево и Виница – по 1. Од вкупниот број позитивни (86), регистрирани се 9 реинфекции. Во последните 24 часа...

Откриени 127 нови случаи на ковид-19, бројката на направени тестови надмина два милиона

Според најновите статистики на Институтот за јавно здравје, со направените 1.908 тестови за корона вирусот во последните 24 часа, бројката на направени тестови во земјава од почетокот на пандемијата надмина 2 милиона и изнесува 2.000.910 извршени тестирања. Со направените 1.908 тестирања се откриени 127 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје 57, во Битола 24, а во другите градови...

Денеска 133 нови случаи на ковид-19, пријавено е едно починато лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.833 тестови, а регистрирани се 133 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 78, Битола – 16 и Велес – 14. Од вкупниот број позитивни случаи (133), регистрирани се 20 реинфекции на ковид-19. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Kовид-19 од Мој Термин, дополнително, на 8...

Бројот на активни случаи на ковид-19 во земјава се намали на под 1.000

По подолг период од почетокот на ковид-19 пандемијата, бројот на активни случаи во земјава падна под 1.000. Заклучно со денешниот ден, во земјава имало 826 активни случаи на ковид-19, додека во последниве 24 часа биле направени 684 тестови, а регистрирани се 18 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Од вкупниот број на позитивни случаи (18), регистрирана...

Регистрирани 142 нови случаи на ковид-19 и уште четиримина починати

Според најновите податоци што ги објави Министерството за здравство, во последниве 24 часа во земјава се направени 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19. Од нив повеќе од половината се од Скопје – 77, а по него е Битола со 22 нови случаи и Кавадарци, Гостивар и Струмица со по 5. Во другите градови, бројките се...

Денеска 185 нови случаи на ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во изминативе 24 часа во земјава се направени 2.216 тестови, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19. Од нив, речиси две-третини се од Скопје - 114, а следен град е Битола со 29, додека третиот според бројките, Кавадарци, има само 9 нови случаи. Од вкупниот број позитивни (185), регистрирани се 28 реинфекции, односно случаи...

Денеска 150 нови случаи на ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.290 тестови, а регистрирани се 150 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 84, Битола – 23 и Прилеп – 9. Од вкупниот број на позитивни (150), регистрирани се 27 реинфекции од ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице: од Демир...

Регистрирани 23 нови случаи на ковид-19 и еден починат

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 953 тестови за ковид-19, а регистрирани се 23 нови случаи: Скопје – 19, Прилеп – 2, Гостивар и Свети Николе – по 1. Од вкупниот број позитивни (23), регистрирана е 1 реинфекција. Регистрирани сe и 190 оздравени пациенти и едно починато лице, од Охрид (80 г.), починато во...

Во последното деноноќие се регистрирани 142 нови случаи на Ковид-19, седум лица починале

ковид тест
Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.046 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на Ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје – 79, Битола – 26, Прилеп и Охрид – по 7. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 28 реинфекции. Во последното деноноќие се регистрирани...

Откриени 163 нови случаи на ковид-19, од нив 24 се реинфекции

Министерството за здравство соопшти дека во земјава во последните 24 часа се направени 2.020 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19: Скопје – 102, Битола – 18, Куманово – 8, Прилеп и Ресен – по 5, Кавадарци, Велес и Кичево – по 3, Тетово, Охрид, Струмица, Гевгелија и Делчево – по 2, Гостивар, Радовиш, Валандово, Виница, Кратово...

Денеска 202 нови случаи на ковид-19, пријавени се 2 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.285 тестови, а регистрирани се 202 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Скопје – 117, Битола – 24 и Кавадарци – 15. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (202), регистрирани се 35 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица, по...

Бројот на активни случаи на ковид-19 намален на околу 1.500, денеска пријавени тројца починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.249 тестови, а регистрирани се 195 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 107, Битола – 16 и Охрид – 11. Од вкупниот број на позитивни случаи (195), регистрирани се 29 реинфекции на ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се две починати лица од...

Регистрирани 236 нови случаи на ковид-19, денеска нема смртни случаи

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 125, Битола – 29 и Кавадарци – 12. Од вкупниот број позитивни случаи на ковид-19 (236), регистрирани се 38 реинфекции. Во изминативе 24 часа регистрирани сe 252 оздравени пациенти, а не се...

Пријавени 300 нови случаи на ковид-19, во изминатово деноноќие оздравени се 197 лица

Денес се регистрирани 300 нови позитивни случаи на ковид-19, а од нив 59 се реинфекции, информираат од Министерството за здравство. Во изминатово деноноќие пријавено е едно починато лице од Битола (71г), починато во болнички услови. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 197 оздравени пациенти, при што најмногу во Скопје – 129, Битола – 16 и Кавадарци – 10. Досега во...

Денеска 201 нов случај на ковид-19, пријавени се пет починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.986 тестови, а регистриран е 201 нов случај на ковид-19, при што најголем број од новозаболените се од: Скопје – 111, Битола – 27 и Кавадарци – 19. Од вкупниот број на позитивни случаи (201), регистрирани се 37 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати...

Денеска 262 нови случаи на ковид-19, пријавено е едно починато лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.225 тестови, а регистрирани се 262 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 138, Битола – 25 и Кавадарци – 17. Од вкупниот број на позитивни (262), регистрирани се 39 реинфекции од ковид-19. Во текот на изминатото деноноќие, регистрирано е едно починато лице од Скопје (87г),...

Откриени 294 нови случаи на ковид-19, пријавени се шест починати лица

Во изминативе 24 часа во земјава се направени 2.430 тестови, а откриени се 294 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Поделено по Центри за јавно здравје, најмногу од новите случаи отпаѓаат на Скопје, односно 149. На второ место е Битола, со 36 нови случаи. Од вкупниот број новооткриени позитивни (294), регистрирана е 41 реинфекција. Во изминативе 24 часа регистрирани сe...

Денеска се регистрирани 310 нови случаи на ковид-19 од 2.776 тестови, починаа 6 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.776 тестови, а регистрирани се 310 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 180, Битола – 29 и Прилеп – 21. Од вкупниот број на позитивни случаи (310), регистрирани се 48 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, се...

Откриени 48 нови случаи на ковид-19 од 1.192 тестови, починале двајца

Во последниве 24 часа во земјава се направени 1.192 тестови, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19: Скопје – 42, Кавадарци – 3, Гостивар – 2 и Прилеп - 1, соопшти Министерството за здравство. Во истиот временски период, регистрирани сe 253 оздравени пациенти и две починати лица од: Струга (64г) и Прилеп (63г) , и двете со коморбидитети и...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...