fbpx
Таг: починати пациенти

таг: починати пациенти

Нови 614 случаи на ковид-19, пријавени се 10 починати лица

Според податоците собрани од Институтот за јавно здравје за последните 3 дена - од 19 до 21 август, има 614 нови случаи на ковид-19 во земјава. Во погоренаведениот временски период, направени биле 1.804 тестови. Најголем дел од новите случаи се во Скопје - 266, по што следуваат Битола со 51, Кавадарци со 43, Прилеп со 31 и Охрид со 29 нови...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 204, Битола – 37, Охрид – 31, Куманово – 21, Струмица – 20, Кавадарци – 17, Прилеп – 16, Кочани – 14, Велес и Кичево –...

Денеска 491 нов случај на ковид-19, пријавени се 8 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.108 тестови, а регистрирани се нови 491 случаи на ковид-19. Најголем број од регистрираните случаи се од Скопје – 203, по што следат: Битола – 38, Куманово – 31, Прилеп и Охрид – по 24, Кавадарци – 22, Тетово – 21, Струмица – 17, Неготино – 16, Кочани –...

Евидентирани 521 нов случаj на ковид-19 и тројца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.231 тестови, а регистрирани се нови 521 случај на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 120 реинфекции. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (78г) и Струга (48г). Двете лица се починати во болнички услови....

Регистрирани се 889 нови случаи на ковид-19, пријавени се 10 починати лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во периодот на изминативе 3 дена, од 12 до 14 август, направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци – 40 и Охрид – 37. Од вкупниот број позитивни случаи...

Регистрирани се 619 нови случаи на ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по 22, Тетово и Кавадарци – по 21, Неготино – 19, Прилеп...

Денеска регистрирани 10 починати лица и 600 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.317 тестови, а регистрирани се нови 600 случаи на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни (600), регистрирани се 134 реинфекции. Регистрирани сe 743 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 6 починати лица од: по 2 починати лица од Скопје (66г...

Нови 844 заразени со ковид, евидентирани и шест починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 188 реинфекции со ковид-19. Регистрирани сe и 815 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа се пријавени три починати лица од Скопје (72г, 76г и...

За три дена 1.171 нов случај на ковид-19 и три починати лица во земјава

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во периодот од 29.07 до 31.07.2022 година направени се 2.631 тестови, а регистриран е 1.171 нов случај на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 485, Битола – 87, Кавадарци – 78, Прилеп – 61, Куманово – 60 и Охрид – 51. Од вкупниот број на позитивни случаи...

Евидентирани нови 855 лица позитивни на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.602 тестови, а регистрирани се нови 855 случаи на ковид-19. Од позитивните, регистрирани се 189 реинфекции. Оздравеле 683 пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани две...

Евидентирани нови 884 ковид случаи и пет починати лица

Нови 884 случаи на ковид-19 евидентирал Институтот за јавно здравје, од направени 1.866 тестови. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 190 реинфекции, информира Министерството за здравство. Регистрирани сe 745 оздравени пациенти од ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (77г) во болнички услови. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од системот „Мој...

Во изминативе три дена пријавени се шест починати лица и 1.261 нов случај на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена (од 22.07 до 24.07.2022) направени биле 2.989 тестови, а регистриран е 1.261 нов случај на ковид-19: и тоа најмногу во Скопје – 572, Битола – 107, Кавадарци – 75, Прилеп – 64, Охрид – 62, Куманово – 54 и Тетово – 44. Од вкупниот...

Денеска четворица починати и 779 нови случаи на ковид-19, бројот на активни случаи надмина 4.000

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 1.613 тестови, а регистрирани се нови 779 случаи на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни случаи, регистрирани се 173 реинфекции на ковид-19. Најголем број на нови случаи се регистрирани во Скопје – 345, по што следат: Битола - 61, Куманово – 45,...

Денеска 297 нови случаи на ковид-19, починале две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.113 тестови, а регистрирани се нови 297 случаи на ковид-19: Скопје – 174, Куманово – 21, Битола – 17, Прилеп и Кавадaрци – по 12, Велес – 11, Гостивар – 9, Штип – 8, Тетово – 6, Струмица, Кичево и Радовиш...

Откриени 87 нови случаи на ковид-19, бројот на починати зголемен за тројца

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.384 тестови, а се откриени 87 нови случаи на ковид-19: Скопје – 54, Охрид – 9, Битола – 8, Прилеп и Берово – по 3, Велес, Штип и Кочани – по 2, Тетово, Кавадарци, Гостивар и Неготино – по 1. Од вкупниот број позитивни (87), регистрирани се 10 реинфекции. Во...

Нови 139 случаи на ковид-19, регистрирани се 25 реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.424 тестови, а регистрирани биле 139 нови случаи на ковид-19: Скопје – 58, Битола – 34, Прилеп – 6, Струмица – 5, Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Кичево – по 4, Тетово – 3, Гостивар, Кочани и Демир Хисар – по...

За 24 часа, 137 нови случаи на ковид-19, пријавени се двајца починати

Министерството за здравство соопшти дека во последниве 24 часа во земјава биле направени 2.303 тестови, а регистрирани 137 нови случаи на ковид-19. Од нив најголемиот број се во Скопје – 61 и во Битола – 39. Од вкупниот број позитивни (137), регистрирани се 13 реинфекции. Регистрирани сe 85 оздравени пациенти. Во текот на изминативе 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно...

Денеска 124 нови случаи на ковид-19, не се пријавени починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.798 тестови и регистрирани се 124 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 67, Битола – 24 и Прилеп – 8. Од вкупниот број на позитивни случаи (124), регистрирани се 22 реинфекции на ковид-19. Во изминатово деноноќие регистрирани сe 114 оздравени пациенти од ковид-19. Во текот на...

Нови 89 случаи на ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство извести дека во земјава во последните 24 часа се направени 1.760 тестови, а се откриени 89 нови случаи на ковид-19: Скопје – 48, Битола – 18, Берово – 4, Прилеп, Кавадарци, Штип и Кичево – по 3, Велес – 2, Охрид, Струмица, Гевгелија, Ресен и Виница – по 1. Од вкупниот број позитивни (89), регистрирани се 21...

Изминативе три дена регистрирани 147 нови случаи на ковид-19, пријавени се 5 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 22.04 до 24.04.2022) направени се 3.722 тестови, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 84, Битола – 15 и Кавадарци – 12. Од вкупниот број на позитивни (147), регистрирани се 24 реинфекции. Регистрирани сe 238 оздравени пациенти од ковид-19 во изминативе три дена. Во...

Зеленски го откажа брифингот во американскиот Сенат поради финансиската помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го откажа брифингот со пратениците од американскиот Сенат поради ќорсокакот околу идната финансиска помош на САД за Украина, пишува Би-би-си. Виртуелните настапи во американскиот Сенат и...