fbpx
Таг: починати лица

таг: починати лица

Бројот на умрени летово намален за над 2.000 лица во споредба со лани [инфографик]

Значително намалување на бројот на починати лица во Македонија е забележано во третиот квартал од 2022 година. Од јули до септември, во земјава умреле 5.145 лица, што е за дури 2.088 лица помалку во споредба со третото тримесечје од 2021 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Притоа, треба да се забележи фактот дека опаѓањето на бројот на...

Регистрирани 10 нови случаи на ковид-19 помалку од вчера, 20 помалку од завчера

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа во земјава биле направени 644 тестови, а биле регистрирани 55 нови случаи на ковид-19. Оваа бројка на нови случаи е за 10 помалку отколку бројката соопштена вчера - 65 нови случаи, а за 20 е помала од бројката соопштена завчера, кога се регистрирани 75 нови случаи. Истовремено, и бројката...

Евидентирани 178 нови случаи на ковид, пријавени четири починати лица

Во последното деноноќие, направени се 1.238 тестови, а регистрирани се нови 178 случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни случаи на ковид-19, регистрирани се 33 реинфекции. Во изминатово деноноќие има и 592 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа се пријавени и две починати лица од Скопје (72г и 60г) во болнички услови. „Согласно регистарот...

Денеска 770 нови случаи на ковид, почина 23-годишно момче од Свети Николе

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.043 тестови, а регистрирани се нови 770 случаи на ковид-19. Вкупно 37,6 отсто од тестираните лица се позитивни.  Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 207 реинфекции на ковид-19. Регистрирани сe 363 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се...

Во последното деноноќие регистрирани 198 нови случаи на ковид-19, девет лица починале

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, од направени 1.996 тестови се регистрирани 198 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од новорагистрираните случаи се во Скопје – 120, потоа во Битола - 15, Прилеп – 11, Охрид – 7, Куманово и Виница – по 6, Кавадарци – 5, Тетово, Велес, Штип и Кичево – по 4, Дебар...

Од направени 3.148 тестови регистрирани се 370 нови позитивни случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа од вкупно направени 3.148 тестови, пријавени се 370 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Во изминатото деноноќие регистрирани се 3 починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 7 починати лица од: Тетово (1), Битола (1), Куманово...

Герасимовски: Никогаш не сме имале толку висока смртност кај населението [инфографик]

Наталитетот е намален, а со помалку живородени деца населението старее. Старечкото население преовладува, па следствено на тоа и смртноста на ниво на државата расте. Сепак, во последните три години, бележиме високи бројки на починати лица, какви што сме немале никогаш досега. Овие заклучоци за Мета.мк ги потенцира Дончо Герасимовски, специјалист во областа на статистиката и поранешен директор на Државниот завод...

Регистрирани 1.254 нови случаи на ковид-19, пријавено е 21 починато лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.082 тестови, а регистрирани се 1.254 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 655, Битола – 87, Куманово – 55, Тетово и Кавадарци – по 46, Прилеп – 40, Велес – 33, Штип – 31, Струмица – 30, Гевгелија – 29, Гостивар –...

Денеска 2.051 нов случај на ковид – 19, регистрирани се 276 реинфекции и 7 починати лица

ковид тест
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје – 1.027, потоа од Битола – 170, Прилеп – 107, Куманово – 86, Струмица – 55, Тетово – 49, Охрид – 48, Штип – 47, Кавадарци – 45, Гостивар и Кочани –...

МЗ: Смртноста од ковид-19 кај невакцинираните е драстично поголема

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани лица, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 23 декември. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина. „Во период од 06 август до 23 декември, на територија на државата 66.857 граѓанин, се...

Во третиот квартал за над 30 отсто зголемен бројот на починати во споредба со лани

Бројот на починати лица во земјава и во третиот квартал од годинава продолжува загрижувачки да расте. Од јули до септември годинава во Македонија се регистрирани 7.209 починати лица, што претставува зголемување од 30,7 отсто во споредба со истото тримесечје од 2020 година. Во екот на ковид-19 пандемијата, земјава има негативен природен прираст, којшто изнесува  -2 144, што значи дека за...

Регистрирани нови 349 ковид-случаи, починале 12 лица

Во последното деноноќие регистрирани се 349 нови случаи на ковид, информира Министерството за здравство. Направени се 2.754 тестирања. Најголем број од новите случаи се во Скопје - 166. „Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица. Три починати лица се од Скопје, и тоа на 51 годишна возраст, 64 и на 85 годишна возраст. По две починати...

Регистрирани се 495 новозаболени од ковид-19, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.145 тестирања, а регистрирани се 495 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 228, Кавадарци – 30, Велес – 27, Битола – 24, Штип – 21, Прилеп – 20, Куманово – 17, Крива Паланка – 13, Кочани – 12, Тетово – 11, Кичево, Гевгелија...

Денеска регистрирани 436 нови случаи на ковид-19, пријавени се 7 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 203, Битола – 24, Куманово и Кавадарци – по 22, Велес и Штип – по 21, Прилеп – 19, Кочани – 16, Тетово – 12, Пробиштип – 9, Охрид – 8, Неготино и...

Во второто тромесечје годинава починале за 40 отсто повеќе лица споредено со лани (инфографик)

Во периодот април-јуни 2021 година во земјава се регистрирани дури 7.496 починати лица, што е за 40,2 отсто повеќе во споредба со второто тримесечје од 2020 година. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека загрижувачкиот тренд на зголемување на бројот на починати лица во земјава продолжува и во текот на 2021 година. Колку за потсетување, Мета.мк веќе пишуваше дека...

Почина 29-годишна родилка од компликации предизвикани од ковид-19

Дваесет и девет годишна родилка е меѓу починатите лица од ковид-19, за кои денеска информираше Министерството за здравство. Жената била примена во болница во тешка состојба. - Пациентката прво се лекувала пет дена во болница во Куманово, а со царски рез во седмиот месец од бременоста е породена на Клиниката за гинекологија и акушерство. Бебето е во инкубатор. На 6...

Пандемијата предизвика во 2020 година да имаме рекорден број на починати – над 25.000 лица (инфографик)

Ковид-19 пандемијата и нејзиното влијание врз здравјето на населението предизвика во С. Македонија во 2020 година да починат за 26 отсто повеќе лица во споредба со претходната година. Лани починале 25.775 жители, и тоа е најголем број на починати на годишно ниво од 1995 година наваму, покажува Годишниот извештај за Морталитетот во Република Северна Македонија. Притоа, ковид-19 се искачил како...

Ковид пандемијата го зголеми бројот на починати лица за 36 отсто во првиот квартал од годинава

Загрижувачки бројки на Државниот завод за статистика за бројот на починати лица во првиот квартал од 2021 година. Дури 6.925 лица починале во периодот јануари-март 2021 година, што претставува зголемување од 35,8 отсто во споредба со истиот период од претходната година. „Природниот прираст е негативен и изнесува - 3 029, што значи бројот на живородените деца е помал од бројот...

Нови 284 случаи на ковид-19 од 1.258 тестирања, починало 21 лице

Во изминатите 24 часа се направени 1.258 тестирања, а се регистрирани 284 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство, според податоците добиени од Институтот за јавно здравје. Во: Скопје – 152, Кавадарци – 29, Прилеп – 21, Кочани – 17, Штип – 10, Неготино - 7, Куманово и Охрид – по 6, Тетово и Гевгелија - по 5,...

ДЗС: Ковид пандемијата го зголеми бројот на починати за 89,1 отсто во четвртото тримесечје, починале 9.465 лица

Бројот на умрените лица во четвртото тримесечје од 2020 година бележи зголемување од 89,1 отсто во споредба со истото тримесечје од 2019 година. Починале 9.465 лицa, од кои 12 биле доенчиња, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС), објаснувајќи дека бројките се последица на пандемијатa со ковид-19 и задоцнувањето на извештаите од одделни матични подрачја од претходните квартали. Од оваа вкупна...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...