fbpx
Таг: почината

таг: почината

Почина шеесет и шестгодишна жена по удар од багер во центарот на Скопје

Несреќа се случи утрово во центарот на главниот град, откако градежна машина – багер удрила во 66-годишна жена. Како што соопштија од Министерството за внатрешни работи (МВР), жената починала на местото на несреќата, а од страна на лекар од Итната медицинска помош била констатирана смрт. Случајот бил пријавен утрово околу 11 часот, а несреќата се случила на улицата „Јордан Мијалков“....

Девојката што почина од ковид-19 на 24 годишна возраст, немала други болести

Пациентката на 24 годишна возраст која денеска почина на Клиниката за инфективни болести, немала никакви претходни хронични заболувања, вели директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, д-р Милена Стевановиќ. Ова е прв случај олку млад пациент да ја загуби битката со ковид-19. - Пациентката имала покачена телесна температура, изразена малаксаност, кашлица и отежнато дишење. Била лекувана една недела...

Триесетгодишна девојка пронајдена мртва во тоалет на трговски центар во Скопје

Триесет годишна девојка синоќа била пронајдена мртва во тоалетите на трговски центар во Скопје, информираше денеска Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, вечера околу 19.30 часот во Единицата за информирање и команда Скопје, Д.С. пријавила дека од страна на обезбедувањето на трговски центар во Скопје, во тоалетите на приземјето од објектот, било пронајдено починато женско лице. Смрт констатирала екипа на Итната...

21-годишна девојка од Скудриње починала од труење со јаглерод моноксид

Дваесет и едногодишна девојка од долнореканското село Скудриње починала, најверојанто од труење со јаглерод моноксид, а најзината една година постара сестра е пренесена на лекување во скопските клиники. Трагичниот настан се случи ноќеска, додека двете сестри спиеле во просторија од нивниот семеен дом, која се затоплувала со печка на дрва. Сестрите, кои биле во бесознание, ги забележале нивните родители. Прва помош...

Исчезната жена пронајдена мртва во реката Пчиња

Безживотно тело на жена која пред еден месец била пријавена за исчезната, пронајдено е вчера во водите на реката Пчиња, во атарот на кумановското село Војник, соопшти денеска МВР. Случајот го пријавил случаен минувач, кој вчера околу 16.30 часот го забележал телото во водите на реката. Починатата, која била родена во 1941 година, била жителка на селото Младо Нагоричане. Екипи на територијалната...

Обвинителството ги истражува причините за смртта на родилката од Крива Паланка

Основното јавно обвинителство Куманово почнало предистражна постапка за причините за смртта на 37-годишната родилка од Крива Паланка, која вчера починала откако ѝ се влошила состојбата по породувањето во кумановската општа болница, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, родилката вчера била донесена на одделението за гинекологија и акушерство во кумановската болница, каде по неуспешниот обид за спонтано породување, било...

Скопјанка пронајдена мртва со убодна рана од нож во градите

Шеесет и деветгодишен скопјанец вчера околу 12.45 часот пријавил дека ја нашол својата сопруга 46-годишната П.Ш. почината, со убодна рана од нож во градниот кош, во нивниот дом, на улицата „Саса“, информираат од МВР. Според МВР, сопругот Д.Ш. во разговор со полициските службеници изјавил дека истиот ден, околу 11.40 часот, кога се вратил од пазар ја пронашол жената во ходникот,...

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа во Прилеп

Триесет и петгодишна жителка на селото Боротино го загубила животот во сообраќајна несреќа што ноќеска околу 1 часот се случила во Прилеп, на мостот на градската река, во близина на магацините на „Центропромет“, соопшти Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, возилото, марка „опел астра“, што го управувал сопругот на починатата, удрило и ја пробило металната ограда од десната страна на...

Гинекологот од Тетово не се чувствува виновен за смртта на родилката Виолета Кировска

Лекарот гинеколог Казимир Копривњак, кого Основното јавно обвинителство Тетово го товари за тешки дела против здравјето на луѓето, на денешното прво судско рочиште изјави дека не се чувствува виновен за смртта на 33-годишната Виолета Кировска. Според обвинителниот акт, Копривњак на 19 август минатата година при породувањето на Кировска не ги презел сите превентивни мерки, поради што пациентката починала. Јавниот обвинител Зулќуфли...

Кучиња скитници до смрт искасале 58-годишна дебранка

Педесет и осумгодишната Фитнет Ф. од селото Баланци во Општина Центар Жупа, им подлегнала на повредите откако попладнево била нападната и искасана од глутница кучиња скитници на околу 150 метри од куќата во која живеела. По нападот Фитнет Ф. итно била префрлена во Медицинскиот центар во Дебар, каде бил присутен и јавен обвинител. Во болницата лекарите констатирале смрт како последица...

Обвинителството ја истражува смртта на девојката од Аеродром, нема траги од силување

Скопското основно јавно обвинителство почнало прелиминарна истрага за смртта на девојката во населбата Аеродром, која почина по пад од висококатница, соопшти доцна попладнево Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, била наредена обдукација на телото на девојката во Институтот за судска медицина и за медицинска деонтологија, која треба да ја утврди конкретната причина за смртта, како и дополнително медицинско вештачење за...

Обвинителството нареди обдукција на телото на починатата родилка во Прилеп

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп, по извршениот увид, наредил обдукција на телото на родилката која ноќеска, неколку часа по породувањето, почина во Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп, соопшти денеска Јавното обвинителство. Според обвинителството, 20-годишната жена се породила вчера во попладневните часови, а починала ноќеска околу 1.50 часот. „Во текот на вчерашниот ден, во Општата болница „Борка Талески“ во...

Девојка починала по пад од скутер

Рано утринава битолската полиција била известена дека во близина на фудбалското игралиште во селото Долно Српци е забележано починато женско лице. Полиција во непосредна близина на починатото лице пронашла паднат скутер. Од извршениот увид било утврдено дека 17-годишната Дијана починала како последица на сообраќајна несреќа. Малолетничката, најверојатно, паднала од скутерот и од добиените повреди починала на местото на несреќата.

Почина текстилна работничка во Штип

Педесет и осумгодишна текстилна работничка од Штип почина на своето работно место во штипската компанија „Јагја Мезлер“. Иако првично се шпекулираше дека топлото време е причина за смртта на Ленче Владикова, лекарите велат дека смртта настапила поради срцеви проблеми, кои таа ги имала подолго време. Техничкиот директор во турската компанија, Перо Димитров, вели дека работничката починала околу 9 часот, додека...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...