fbpx
Таг: победа

таг: победа

Заев: Победата е израз на слободната волја на граѓаните

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на прославата пред Владата за успехот во првиот круг на локалните избори на граѓаните „им ја честиташе слободата“. Тој рече дека имале предизвик да организираат слободни избори и резултат на тоа вечерва е изразот на слободната волјата на граѓаните. - Сакам да им честитам на сите граѓани. Со слободно изразената волја, народот ја...

Шилегов води пред Трајановски во Скопје, ветува победа во вториот круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за градоначалник на Скопје, прогласи победа во главниот град, која, како што рече, ќе биде потврдена во вториот круг од гласањето за две недели. Шилегов вечерва на прес-конрефернција изјави дека води пред кандидадот на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, и дека станува збор за голема победа, без разлика дали таа ќе биде потврдена уште во првиот круг...

СДСМ прогласи победа во скопски Центар и во Аеродром, во Велес и во Битола

Кандидатот за градоначалник на Велес од СДСМ, Аце Коцевски, прогласи победа на локалните избори, а според партиски извори, извесна е победата на СДСМ и во Битола, Берово, скопската општина Бутел, Валандово, Гевгелија, Делчево и во уште неколку помали општини. Победа во првиот круг прогласи и Саша Богдановиќ, кандидатот за градоначалник на СДСМ во скопската општина Центар, кој рече дека ваквиот...

Богоев му го честиташе поразот на Јакимовски и најави ревизија на финансиското работење

Кандидатот за градоначалник од СДСМ за општина Карпош, Стефан Богоев, вечерва изјави дека со задоволство му го честита поразот на неговиот противкандидат Стевчо Јакимовски, најавувајќи ревизија на финасиското работење на Општината. - Карпошани уште еднаш докажаа дека се авангардата во Скопје и во Македонија. Докажаа дека знаат достоинствено, чесно и културно да го поминат изборниот ден, впрочем на тој начин...

Јакимовски му ја честиташе победата на Богоев во Карпош

Кандидатот за градоначалник на Карпош од Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), која е дел од Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Стевчо Јакимовски, му ја честиташе победата на неговиот противкандидат Стефан Богоев, кандидат на СДСМ. Јакимовски на прес-конференција изјави дека Богоев води убедливо. - Јас му го честитам изборот за градоначалник. Очигледно е дека граѓаните на Карпош наместо резултати, избраа приказна....

Путин ѝ ја честиташе победата на Меркел

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на германската канцеларка Ангела Меркел телефонски ѝ ја честиташе победата на парламентарните избори. Двајцата лидери ја истакнале подготвеноста да продолжат со заемно корисната соработка помеѓу Германија и Русија, се наведува соопштението од Кремљ. Според официјалните прелиминарни резултати, демохристијаните на Ангела Меркел на парламентарните избори одржани во неделата освоија 33 отсто од гласовите, а по нив се...

Ирачката влада прогласи победа над ИД во Тал Афар

Ирачкиот премиер Хајдер ел Абади прогласи победа над милитантите на Исламска држава во градот Тал Афар, соопштила денеска ирачката влада, јавуваат светските агенции. Во соопштението се наведува дека градот Тaл Афар е ослободен, како и целата покраина Ниневех. „Тал Афар е ослободен. Милитанти на Исламска држава, каде и да се наоѓање, доаѓаме по вас. Можете да се предадете или да умрете“,...

Вардар го совлада Фенербахче со 2:0

Македонскиот шампион вечерва на преполната „Телеком арена“ во Скопје го совлада турскиот гигант Фенербахче со 2:0, со што обезбеди голема предност во борбата за пласман во групната фаза од Лига Европа. Вардар поведе во 20. минута од мечот со голот на Тигран Барсегјан, а конечниот резултат беше поставен во втората минута од судиското продолже на натпреварот, со автоголот на...

Прогласена победа во Мосул над Исламска држава, САД ѝ честиташе на ирачката војска

Губењето на Мосул претставува пропаст на Исламска држава, изјави ирачкиот премиер Хајдар ал Абади за време на официјалното прогласување на ослободувањето на градот. Коалицијата предводена од САД соопшти дека играчката војска во целост го презела Мосул од рацете на ИД. Ирачкиот премиер Ал-Абади прогласи победата над екстремистите на Исламска држава во Мосул, по девет месеци борба за тој град на северот...

Груевски: Ќе ги зацврстиме и збиеме нашите редови и ќе се вратиме на чело на државата

„Немаме време ни за жалење ни за лелекање. А и не ни доликува. Одиме напред со нов план, со план за победа на идните парламентарни избори и за формирање влада. Ќе ги зацврстиме и ќе ги збиеме нашите редови, ќе се преброиме и прочистиме и ќе го анализираме нашето работење и нашите пропусти и грешки, но и нашите добри...

Ирачкиот премиер прогласи победа во ослободениот Мосул

Ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади прогласи победа над Исламска држава во Мосул, соопшти неговата канцеларија. Во соопштението се вели дека Абади, кој е врховен командант на ирачките вооружен сили, стигнал во ослободениот град Мосул. Абади, како што се наведува во соопштението, им честитал на херојските борци и на ирачкиот народ на големата победа. Ирачките сили, со поддршка на воздушните напади на коалицијата на...

Одбојкарите освоија сребрен медал и никој не ги пречека

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија, која вторпат го освои сребрениот медал во Европската лига, вчеравечер се врати дома, но за неа немаше организиран пречек, како за ракометарите, па сами минаа низ Порта Македонија, на плоштадот ја отпеаја македонската химна и потоа заиграа оро. Како што извести „Екипа“, од „пречекот“ директен пренос од својот мобилен телефон преку „Фејсбук“ правел капитенот Никола...

Вардар е новиот европски ракометен шампион

Екипата на Вардар е новиот европски ракомет шампион, откако со резултат 24:23 го совлада тимот на Пари Сен Жермен во финалето од Лигата на шампионите, што се одржа во Келн, Германија. Во драматична завршница, победничкиот погодок во последната секунда од мечот го постигна Иван Чупиќ и на Вардар му ја донесе првата титула европски шампион. Најефикасен во тимот на Вардар беше...

Ракометарите на Вардар ја победија Барселона и ќе играат финале во Лигата на шампиони

Ракометарите на Вардар вечерва го совладаа тимот на Барселона со резултат 26:25 (полувреме 13:12) и ќе играат за шампионската титула на завршниот финален турнир од Лигата на шампионите, што се одржува во Келн. Победата на Вардар му ја донесе Лука Циндриќ со гол во последните секунди во драматичната завршница од натпреварот. Најефикасни во победничкиот тим беа Алекс Душебаев и Иван Чупиќ со...

Португалија победи на натпреварот за песна на „Евровизија 2017“

Португалија е победник на годинашниот избор на песна на „Евровизија“, европската мрежа на национални радиодифузери, кој се одржа во Киев, Украина. Со 758 поени, 27-годишниот Салвадор Собрал со песната „Amar Pelos Dois“ ги освои симпатиите на Европа и на својата земја ѝ ја донесе првата евровизиска победа. Португалија е земја со најдолг стаж како натпреварувач, но досега никогаш го нема...

Обложувалниците му даваат најголеми шанси за победа на Вучиќ

Според обложувачките коефициенти што ги објавија двете најголеми облажувалници во Србија, на претстојните претседателски избори ќе победи актуелниот премиер и лидер на Српската напредна партија, Александар Вучиќ, но процентите се разликуваат во поглед на тоа дали победата ќе се случи во првиот или вториот круг. Во двете обложувалници, по Вучиќ како фаворит, следуваат опозициските кандидати, поранешниот омбудсман, Саша Јанковиќ, и поранешниот министер...

Дачиќ го повика Вучиќ да се кандидира за претседател на Србија

Потпретседателот на српската влада и лидер на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека на претседателските избори победа во првиот круг, како кандидат на владејачката коалиција, може да обезбеди само актуелниот премиер и лидер на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ, кого го повика да донесе „рационална одлука“. „Го повикувам Вучиќ да донесе рационална одлука која ќе донесе...

Македонските ракометари со 34:30 го совладаа Тунис на СП во Франција

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец го совлада тимот на Тунис со резултат 34:30 и со победа го почна настапот на Светското ракоментно првенство што се одржува во Франција. Најефикасен стрелец на мечот беше капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, кој постигна 12 гола, а по седум запишаа Дејан Манасков и Стојанче Стоилов. Кај селекцијата на Тунис најефикасен беше Теџ...

Груевски: Фокусиран сум на формирање нова влада, не сум се слушнал ниту видел со Заев

Со Заев по изборите се немаме ниту видено ниту слушнато, иако очекував да ми ја честита победата. Но, се покажа дека нема сили за тоа. Во минатото, нормално, повремено, кога имало потреба, сме се гледале или слушале телефонски, вклучително и во саботата пред изборите кога Оливер Спасовски најпрвин го побара Никола Тодоров, по што и ние се слушнавме за да...

Манојлоски побара СДСМ да ги признае резултатите во шестата изборна единица

Горан Манојлоски од ВМРО-ДПМНЕ, кому СДСМ му го оспорува пратеничкиот мандат, побара политичките опоненти да ги признаат изборните резултати. Горан Манојлоски, кој според првичните официјални резултати на ДИК освои пратеничко место како четврти на листата од кандидатите за пратеници од шестата изборна единица од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција го повика СДСМ да ги признае изборните резултати. - Почитувани наши политички опоненти, сите...

Нови 193 новоазразени лица, бројот на ковид случаи е во пораст

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Најголем...