fbpx
Таг: побарувачка

таг: побарувачка

Анализа на банкарската 2022: Олеснување на кредитните услови, зголемена побарувачка од граѓаните, намалена од фирмите!

Условите за кредитирање ќе се олеснуваат, побарувачка на кредити од страна на домаќинствата ќе расте  – ова се дел од очекувањата на банкарите што се нотирани во новата Анкета за кредитната активност, пишува Порталб.мк. На крајот од 2021-та, вкупните кредити изнесувале скоро 6,3 милијарди евра – од нив скоро 52 отсто се кредити одобрени на физички лица, а останатите 48 отсто се...

Во вториот квартал значително намалена побарувачката за кредити кај граѓаните

Во второто тримесечје на 2020 година, во екот на пандемијата на ковид-19 во земјава, банките укажуваат на значително нето-намалување на побарувачката на вкупните кредити на секторот „домаќинства“, наспроти малото нето-зголемување во претходната анкета, покажува најновата анкета на Народната банка за кредитната активност за периодот април-јуни 2020 година. Имено, околу 58 отсто од банките укажале на значително намалување на кредитната побарувачка,...

Анализа: „Плиток џеб“ – длабоки кредити во банките!

Граѓаните се потешко ги отплаќаат кредитите, особено потрошувачките и станбените. По основ на сите видови кредити, домаќинствата кон банките во јули должеле 2,66 милијарди евра. Растот на нефункционелните кредити на компаниите е со забавена динамика а најмногу доминираат кај фирмите од трговијата и од градежиот сектор, се вели во неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Дури 40 проценти од кредитите одборени на...

Владата ќе го раскинува договорот за Казандол оти рудникот не е подготвен за производство

Работната група формирана од Владата за рудникот Казандол, утврдила низа неправилности на терен, а правната основа за раскинување на договорот ќе се знае по седум дена откако Министерството за економија треба да ги потврди овие наоди, информираше денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на редовната прес-конференција. - Полињата за наводнување, оросување не се оформени, од системот за лужење не е...

Светска банка ја намали прогнозата за пораст на БДП од 2,8 на 1,5 проценти

Најновата октомвриска проекција на Светска банка за порастот на македонската економија во 2017 година е 1,5 проценти, што значи намалување од априлската прогноза која изнесуваше 2,8 проценти на пораст на домашниот-бруто производ (БДП). Најголемо влијание на оваа прогноза имала имала политичката нестабилност во првата половина од годината, пиишува во извештајот на Светска банка. Главен двигател на порастот се очекува да биде...

Европска комисија ни предвидува пораст на БДП од 2,9 отсто за годинава

Европската комисија во својата пролетна економска прогноза за Македонија вели дека лани порастот на домашниот бруто-производ (БДП) забавил поради долгото траење на политичката криза, но и поради падот на инвестициите. За годинава, пак, прогнозира пораст на БДП од 2,9 отсто. Во прогнозата, исто така, се вели дека институциите се блокирани за спроведување на структурните реформи и дека јавниот долг не...

НБРМ: Штедењето во април намалено во однос на март поради неизвесноста

Штедењето во април е намалено во однос на минатиот месец, информира Народна банка. Оттаму велат дека намалување на депозитите има и кај населението и кај претпријатијата. „Во услови на зголемена неизвесност, поумерено е намалувањето кај депозитите на населението“, додаваат од Народна банка. Во однос на кредитната активност, првичните податоци за април покажуваат пораст на кредитите на месечна основа, повеќе на населението отколку на компаниите. „Во...

Во образованието има премногу теорија, а практичната настава ја има само на хартија

Последните анализи бележат голем расчекор меѓу кадрите што произлегуваат од образованието и побарувачката на пазарот на трудот. За тоа кои се причините за ваквата состојба и како да се надмине овој проблем, денеска во Тетово се дебатираше на тркалезна маса под наслов „Образованието за вработување“. Учесниците нагласија дека разликата меѓу понудата и побарувачката на пазарот на трудот е резултат на погрешниот...

Зголемена побарувачката на евра во менувачниците

Поголема побарувачка на евра има во скопските менувачници, дознава „Мeта“ од разговорите со вработените во неколку поголеми менувачници. Оттаму велат дека интересот за купување на еврото е поголем, отколку за негова продажба. - Последните десет дена има зголемена побарувачка на евра. Јас продавам најмногу до 1.000 евра бидејќи над таа сума ќе останам без евра – ни рече вработена во менувачница. И во...

Нафтата се одржа на 40 долари за барел

Цената на суровата нафта денеска се намали во тргувањето со Азија, но сепак се задржа на повеќе од 40 долари за еден барел, бидејќи трговците се радуваат на самитот на клучните производители на црното злато в недела, кога ќе стане збор за замрзнување на производството и за ублажување на презаситеноста со понудата. Главната тема на состанокот ќе биде предлогот за замрзнување...

Мало зголемување на цените на становите

Индексот на цените на становите во четвртиот квартал од 2015 година забележа зголемување на годишна основа од 0,9 отсто (наспроти годишниот пад од 3,5 проценти во третиот квартал), покажуваат податоците на Народна банка. - По изразено надолниот тренд во претходните години, во просек за 2015 година, цените на становите се релативно стабилни, задржувајќи се на нивото од 2014 година. Во поглед...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...