fbpx
Таг: плоштад Македонија

таг: плоштад Македонија

Матурантите одиграа квадрил на плоштад

Точно на пладне денеска на плоштадот „Македонија“, матурантите од Скопје го одиграа познатиот танц квадрил. Истовремено, играа и матурантите во повеќе градови низ државата. Овој настан традиционално се одржува секоја година, а го организира Дирекцијата за култура и уметност. Заедно со нашите матуранти, играа и нивни врсници од десетици градови во Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Словенија, Словачка, Турција, Унгарија...

Со стара фотографија медиуми дезинформираа дека камион пропаднал на плоштадот Македонија

Старата фотографија – од ноември 2022 година, од пропаднат камион на градскиот плоштад во Скопје  најнапред беше објавена на Фејсбук страницата „Ѕид на сообраќајниот срам“ и оттаму без проверка беше преземена од повеќе медиуми, по што се рашири на социјалните мрежи. Град Скопје ја демантираше лажната вест: „Овој настан не се случил. Ниту камион возел преку плоштадот „Македонија“, ниту...

Скопјaни се приклучија на хуманитарниот концерт „Спас за Украина-Стоп за војната“

На плоштадот „Македонија“ скопјани се собраа за заедно со Украинците кои живеат тука да го проследат хуманитарниот концерт насловен Спас за Украина-Стоп за војната кој се емитуваше од Варшава со вклучувања во живо и од бројни светски престолнини. Тие со украински и македонски знамиња во рацете и солзи во очите го гледаа настанот на кој познати музичари меѓу кои Стинг,...

Ед Шеран, Стинг, Мадона, Ју Ту и други светски ѕвезди ќе пеат за поддршка на Украина

Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија и Здружението на Украинците во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“  повикуваат на учество во манифестација со приклучување до телемост со светски ѕвезди „SAVE UKRAINE“. Манифестацијата посветена на прекинување на руска воена агресија во Украина ќе се одржи денес,  на 27 март 2022 година (недела). Телемаратонот ќе се емитува и на големиот екран на...

Стотици граѓани вечерва излегоа на празнична прошетка на плоштадот „Македонија“ (галерија)

Предпразничната новогодишна еуфорија не изостанува и во ек на пандемија. Доказ за тоа се стотиците родители и деца, млади, но и повозрасни граѓани, кои вечерва можеа да се видат на плоштадот „Македонија" во Скопје. Некои од нив со маски на лицата, а некои без, се фотографираа пред новогодишната елка, како и пред останатите новогодишни украси кои веќе неколку денови...

Дечињата уживаат во украсите на улицата и плоштадот Македонија [Галерија]

Центарот на Скопје блесна од новогодишните украси, кои скопскиот градоначалник Петре Шилегов реши да се постават и покрај повиците во јавноста да се заштедат парите и да се наменат на итни работи во ова време на силно разгорена епидемија на корона. Објективот на нашиот фоторепортер на улицата и на плоштадот „Македонија“ улови мигови кои кажуваат дека сепак украсувањето разгалува многу...

Светица која им помагаше на сиромашните и немоќните: 110 години од раѓањето на Мајка Тереза

Во срцето на денешно Скопје, во куќата на тогашната улица „Поп Кочина“ број 14 што се наоѓала до денешниот ресторан „Пелистер“ на плоштадот „Македонија“, на 26 август 1910 година била родена Гонџа Агнес Бојаџиу. Потекнувала од угледно католичко семејство од албанска националност, чии вредни родители секогаш го почитувале правилото да се помогне на секој на кој му е потребна...

Папучи како инсталација поставени на плоштад „Македонија“ (галерија)

Инсталација на папучи изработени во рамки на уметничката акција „Седете дома” е поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Неколку автори работеа етапно и одвоено на инсталацијата, која е поставена за да им порачаат на граѓаните дека периодов треба да останат дома. - Уметничката акција „Седете дома“ е наменета да им помогне на граѓаните да истраат во физичката изолација и сведувањето...

Папата Франциск пристигна на плоштадот Македонија

Папата Франциск, по свечениот прием во претседателската резиденција на Водно и средбата со државниот врв и по средбите со верските лидери од Македонија и со лица од загрозените групи во Спомен-куќата на Мајка Тереза, со папамобилот пристигна на плоштадот Македонија, каде беше срдечно пречекан од десетиците илјади луѓе кои го исчекуваа поглаварот на Kатоличката црква. Во 11 часот почна свечената...

Плоштадот полн, се чека 20 минути за влез за мисата на папата (Галерија)

На час и половина пред почетокот на мисата на папата Франциск, плоштадот Македонија речиси е полн со верници, бискупи, надбискупи, гости од регионот, но и од светот. Во масата граѓани, речиси исто толку се слуша хрватскиот јазик колку и македонскиот, оти е голем бројот на Хрвати од Хрватска и од БиХ. Приодите кон плоштадот беа отворени пет часа пред почетокот...

„Гугл“ го преименува плоштадот Македонија во плоштад Вардарска

Светскиот интернет-гигант „Гугл“ во својата апликација „мапи“ (Maps) го пременува големиот скопски плоштад Македонија во плоштад Вардарска. При пребарување на компании кои имаат свои разграноци или седиште во строгиот центар на Скопје, „Гугл“ во својата мапа ви посочува каде се лоцирани и името на локацијата. За полесно снаоѓање, особено за туристите, имињата на локациите се дадени и на македонски и...

Одбојкарите освоија сребрен медал и никој не ги пречека

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија, која вторпат го освои сребрениот медал во Европската лига, вчеравечер се врати дома, но за неа немаше организиран пречек, како за ракометарите, па сами минаа низ Порта Македонија, на плоштадот ја отпеаја македонската химна и потоа заиграа оро. Како што извести „Екипа“, од „пречекот“ директен пренос од својот мобилен телефон преку „Фејсбук“ правел капитенот Никола...

Почна „Баскерфест 2017“

Со парада составена од сите учесници на фестивалот, Градскиот дувачки оркестар и од девојките од танцовиот клуб „Еурека“, што тргна од градскиот плоштад, се движеше по улица Македонија и се врати на плоштадот Македонија, вчеравечер почна Фестивалот на уличен театар под отворено небо „Баскерфест 2017“. Фестивалот ќе трае до 25 јуни, при што на плоштадот Македонија на трите поставени сцени ќе...

Скопје утре ќе ги пречека ракометарите на Вардар – новиот европски ракометен шампион

Градот Скопје утре на плоштадот Македонија ќе организира пречек на новите европски ракометни шампиони - ракометарите на Вардар. Ракометарите на Вардар, како што соопштија денеска од Град Скопје, се очекува да слетаат на аеродромот „Александар Велики“ утре во 11.15 часот, од каде ќе се упатат кон плоштадот Македонија, преку булеварите Александар Македонски, Гоце Делчев, Крсте Мисирков и Кочо Рацин. Во 13...

Марш на жените за 8 Март за еднакви права, плати и за достоинствен третман

Платформата за родова еднаквост ќе организира Марш на жените на 8 Март, по повод Меѓународниот ден на жената кога се одбележува женската борба за економска, политичка и за социјална рамноправност. Маршот ќе почне во 12 часот пред споменикот „Олимпија“ на плоштадот Филип Втори. - Истовремено со жените низ светот, кои на овој 8 Март објавија општ женски штрајк, и ние јасно...

Почна новогодишното украсување на Скопје, тендерот повторно го доби „Линк медиа“

Со концерт и со изведба на новогодишни песни на хор составен од 180 ученици од повеќе средни училишта на Градот Скопје, вчера беше вклучена централната елка во Скопје, која е поставена на плоштадот Македонија. Централната новогодишна елка е висока 21 метар и е осветлена со неколку илјади светилки и светлосни фигури, а ќе свети во различни бои. Годинава првпат плоштадот...

Пораки за мир, единство и за почитување на светата миса во чест на Мајка Тереза

Денеска на плоштадот Македонија се одржа светата понтификална миса, крунски настан на „Деновите на Мајка Тереза“, која ја предводеше сараевскиот надбискуп, кардиналот Винко Пуљиќ, кој беше именуван од папата Франциск да го предводи овој настан во Скопје. – Гордејте се со светата мајка. Вие, верниците, кога ќе ви падне духот и ќе се најдете во опасност да ја изгубите надежта,...

Утре голема света миса на скопскиот плоштад за канонизацијата на Мајка Тереза

Кардиналот Винко Пуљиќ ќе ја предводи понтификалната света миса во Скопје, која ќе се одржи утре на плоштадот Македонија, а е крунскиот настан од „Деновите на Мајка Тереза“, пренесува „Дојче веле“. Скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, пред неколку недели соопшти дека папата Франциск на 24 август го именувал сараевскиот надбискуп, кардиналот Винко Пуљиќ, за негов специјален...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...