fbpx
Таг: плејстејшн

таг: плејстејшн

„Мајкрософт“ го брани договорот со „Активижн“, Плејстејшн се противи

Компанијата „Мајкрософт“ го бранеше својот предлог за купување на „Активижн Близард“ – производителот на видео-игрите „Call of Duty“ и „Candy Crush“, на сослушувањето пред регулаторите на Европската Унија (ЕУ). „Мајкрософт“ истакна дека договорот вреден 68,7 милијарди американски долари ќе им донесе поголем избор на повеќе гејмери, пренесува Би-би-си. Конкурентот „Сони“, кој е сопственик на Плејстејшн – главниот ривал на Ексбокс...

Гејмери тужат за да го спречат преземањето на Активижн од Мајкрософт

Десет гејмери поднесоа тужба во федерален суд во САД, во обид да спречат спојување на „Активижн Близард“ (Activision Blizzard), компанијата што ја создаде играта „Call of Duty“ и Мајкрософт. Тужителите велат дека договорот за спојување „тежок“ 69 милијарди американски долари, односно купувањето на ривалот од страна на Мајкрософт, кој ја создаде играчката конзола „Иксбокс“ (Xbox) „ќе создаде монопол во...

„Плејстејшн“ тужен за 5 милијарди фунти во Велика Британија поради прескапи игри

„Сони Плејстејшн“ се соочува со тужба од 5 милијарди фунти во Велика Британија поради обвиненијата дека ги оштетила клиентите со прескапи видео игри и со дополнителните трошоци за време на играњето, пренесе „Би-би-си“. Во покренатата правна постапка се тврди дека „Плејстејшн“ го прекршил законот за конкуренција, наметнувајќи нефер услови за развивачите и издавачите на видео игрите, но и преку зголемувањето...

Избор на најдобрите, најнови трејлери за игри од “PlayStation Showcase 2021”

Spider-man 2 https://youtu.be/-ekYxNjsh5o Спајдермен 2 е многу очекувана нова игра за "PlayStation 5" но ќе излезе дури во 2023та година. По големиот успех на првиот дел, што преставуваше хит игра која беше одлично сработена Спајдермен 2 се враќа во истиот сетинг со подобрена графика -иако во првиот дел графиката беше врвна, покрај оригиналниот лик на Питер Паркер како Спајдермен се појавува...

Играта A Plague Tale Innocence бесплатна на Epic Games до 12 август

A Plague Tale Innocence е бесплатна за превземање на Epic Games платформата до 12 август (четврток). Се работи за понова игра со одлична графика и може да се игра преку GeForce Now (GFN). Во основа целата игра е стелт ескорт игра, каде се прикрадувате водејќи го своето братче под рака и единствено оружје ви е праќата за фрлање камења....

Објавен неверојатниот гејмплеј на долгоочекуваната игра „Horizon Forbidden West“

Horizon Forbidden West
Компанијата за гејминг конзоли „Сони“ и „Guerilla Games“ објавија видео од долгоочекуваната игра „Horizon Forbidden West“ во новата онлјан State of Play – презентација. Ова се први официјални снимки од „Horizon Forbidden West“, еден од најголемите наслови кои „Сони“ ќе ги објави годинава. Гејмплејот кој може да се види во видеото е снимен на козолата „Плејстејшн 5“. Иако сѐ уште...

„Сони“ со сексистичка реклама за новиот „плејстејшн“

Јапонската компанија „Сони“ сними „жешка“ реклама за својата играчка конзола „плејстејшн“, во која сексапилна докторка создава алузија на мастурбација. Порталот „Врџ“ ја оцени рекламата како „срамна за сите, па дури и за мажите и тинејџерската популација на која, очигледно, ѝ се обраќа“. Иако „Сони“ набргу ја повлече рекламата на ограничен, приватен мод, благодарение на тоа што приватно лице ја закачило на „Јутјуб“,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...