fbpx
Таг: платформа

таг: платформа

Јавното обвинителство е нетранспарентно, а специјалниот обвинител во најава – нејасен

Граѓанските здруженија организирани во платформата за борба против корупцијата, реагираат на нетранспарентниот и игноратски однос на Јавното обвинителство околу прашањата за истрагата за наводните злоупотреби, незаконити постапувања и корупцијата и нарушувањето на човековите права што произлегуваат од прислушуваните разговори, кои опозицијата ги објави изминатиот период, и прашуваат дали воопшто се води истрага за овие наводи. Платформата денеска преку соопштение упати уште...

Сојузот на Албанците почна да ја гради изборната платформа за претстојните избори

Сојузот на Aлбанците, формиран неодамна од Движењето за реформи на ДПА предводено од струшкиот градоначалник Зијадин Села и од партијата НДП, ја одржа првата средба на работните групи на партиите, кои имаат цел да изработат заедничка платформа за претстојните парламентарни избори. Средбата се одржа во просториите на НДП во Гостивар. - Ова е прва средба, ќе продолжиме и понатаму, за да направиме...

Поставена веб-платформа за хонорарци

Македонска платформа за поврзување на хонорарни соработници со заинтересирани работодавци, беше промовирана денеска во Штип. Проектот го почнале млади луѓе, кои сакаат да  стимулираат други луѓе да го искористат своето слободно време и да работат од дома или најдат ангажман  преку платформата. Преку интернет-поврзување, им се овозможува на корисниците да ги употребат своите вештини и интелектуални знаења, без дополнително обврзување,...

Работници два часа висеа на највисоката зграда во САД

Работниците биле заглавени на 400 метри висина
Двајца чистачи на прозорци на новиот Светски трговски центар, речиси два часа виселе откако се скинале сајлите што ја држеле платформата на која стоеле. Во моментот на несреќата, работниците ги чистеле прозорците на 69. кат ,кој е на 400 метри висина на новиот највисок облакодер во САД, кој беше официјално отворен минатата недела во Њујорк, на местото на срушените кули-близначки....

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...