fbpx
Таг: пластичен отпад

таг: пластичен отпад

Порталб: Туристичката сезона започна, отпадоци пливаат во Дебарското езеро (ВИДЕО)

Лежалките се поставени, дебарчани се подготвуваат за летната сезона. Но, убавиот впечаток на оваа туристичка атракција се расипува од отпадот во дивите депонии близу селата покрај реката Радика. Граѓаните бараат решавање на овој проблем, бидејќи предизвикува еколошка катастрофа на Дебарското езеро, пишува Порталб.мк. Пластични шишиња и друг отпад може да се видат во Дебарското езеро, додека се очекува туристи да...

Истражување за првпат откри присуство на микропластика во човечка крв

Ново истражување објавено во научното списание Environment International за првпат открива дека загадување со микропластика е откриено во човечка крв, објавува весникот Гардијан. Научниците откриле ситни честички кај 80 отсто од тестираните лица во истражувањето, додавајќи дека микропластиката може да патува низ телото и да се смести во човечки органи. Сепак, како честичките микропластика влијаат врз човечкото здравје е прашање...

12-годишната Лили се бори против загадувањето со пластика во Тајланд

Лили Сатидтанасарн подучува деца од градинка за потребата да се прекине со користење пластични предмети за една употреба во општеството. Фото од страницата на Фејсбук „Бај бај пластични кеси Тајланд“ (Bye Bye Plastic Bags Thailand).
12-годишната Рајлин Сатидтанасарн, позната како Лили е една од учесниците на протестот од 20 септември при кој тие симулираа „умирање“  пред Министерството за природни ресурси и животна средина на Тајланд, со цел да го симболизираат влошувањето на климатската криза. Тоа беше дел од глобалниот штрајк за климата кој го иницираа претежно млади луѓе низ целиот свет со цел да...

Денот на реката Дрим ќе се одбележи со еколошка акција

Со еколошка акција утре по шести пат ќе се одбележи Денот на реката Дрим. Регионалниот „Зелен центар“ аплицираше со проектот „Дрим без пластика“ и истиот беше одобрен од Глобалниот еколошки фонд- ГЕФ. Овој проект ги опфаќа реката Сатеска, Глобочичко Езеро и Дебарско Езеро, кои сите заедно се дел од Дримскиот басен. Еколошката акција „Да го исчистиме Дебарското Езеро од пластичен отпад“...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...