fbpx
Таг: Пласница

таг: Пласница

Шест општини од Пелагонискиот и Југозападниот регион ќе работат на управување со отпадот

Општините Битола, Прилеп, Новаци, Охрид, Кичево и Пласница ќе работат на локално ниво на имплементација на проект за управување со отпадот. Денеска беа потпишани меморандумите за соработка помеѓу овие општини и САЛАР Интернационал, по повод одбелжувањето на 5 Јуни, Светскиот ден на животната средина и воведната конференција на проектот „Одржливо управување со отпадот на локално ниво“. Новиот проект е насочен...

Општините затворени за давање информации за нивната работа, дури и оние што ги даваат, ги објавуваат несоодветно

Општините во Северна Македонија во текот на 2021 година биле во голема мера затворени во однос на објавувањето информации за нивната работа, и покрај законската обврска да обезбедат пристап до основните информации за нивните надлежности, основни документи за работа и кадровски прашања. Единиците на локална самоуправа (ЕЛС) исполниле само 12 отсто од индикаторите вклучени во областа на „отворени податоци“,...

Сашко Николов и Алија Јаоски официјално прогласени за градоначалници на Штип и Пласница

Државната изборна комисија објави дека на вонредните избори за градоначалник во Штип право на глас го оствариле 14.528 од вкупно 41.777 запишани во избирачкиот список. Сашко Николов и официјално е прогласен за победник со освоени 11.668 гласови, односно 80,31 проценти од гласовите. За кандидатот на Интегра, Симон Поликарп гласале 8,25 проценти односно 1.198 гласови, и за кандидатот на ТМРО,...

Во Штип и Пласница денеска за избор на градоначалник гласаат затворениците, болните и немоќни лица

Државната изборна комисија (ДИК) информира дека во текот на денешниот ден за Предвремените избори за Градоначалник на општина Штип и Пласница, своето право на глас ќе можат да го остварат лицата кои се на издржување казна затвор или се во притвор и болните и немоќните лица. „На гласачките места во казнено поправните установи на територијата на РСМ своето гласачко право...

Пет кандидати почнуваат предизборна трка за избор на градоначалник на Штип

Минатиов викенд почна предизборната кампања за предвремените локални избори за избор на градоначалник во Штип и во Пласница. Во Штип во саботата со кампања стартуваа СДСМ со кандидатот за градоначалник Сашко Николов, и ИНТЕГРА, кои го имаат Симон Поликарп – Џими за свој кандидат. Двајцата кандидати започнаа со претставување на јавни собири во центарот на Штип. ИНТЕГРА и лидерот...

ВМРО-ДПМНЕ нема да предложи кандидати на изборите во Штип и Пласница, но бара оставка од владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за телевизија „Алфа“ изјави дека неговата партија нема да учествува на изборите за градоначалник во општините Штип и Пласница. Наместо ова, Мицкоски бара оставка од Зоран Заев и формирање на техничка влада, влада на национален спас или широка влада. Мицкоски истакна дека Извршниот комитет на партијата одлучил да не му предложи на Централниот...

ВМРО-ДПМНЕ денеска и официјално од Собранието ќе побара одлагање на изборите во Штип и Пласница

Штипските партии очекуваат официјализирање на најавата на ВМРО-ДПМНЕ за одлагање на изборите по синоќешното заседание на највисокото партиско тело, Извршниот комитет. Партијата во изјава за медиумите побара одлагање на Вонредните локални избори во Штип и Пласница за избор на градоначалник. Одлуката беше очекувана, особено по минатонеделната најава на лидерот Христијан Мицкоски, кој во телевизиско гостување кажа дека континуираниот раст на новозаболените...

Влошената ситуација со ковид може да ги одложи вонредните локални избори во Штип и Пласница?

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ деновиве треба да заседава, меѓудругото и по најавата јавно изнесена од лидерот Христијан Мицковски за одлагање на вонредните локални избори за градоначалник во Штип и Пласница. Бројките на починати од ковид-19 и секојдневниот висок број на новозаболени дава повод и за едно такво размислување меѓу политичките партии, кои на 13 декември ги очекуваат избори за...

Случај „Моќник“: Судот ги одби жалбите на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски и останатите обвинети

Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека во целост се одобрува обвинителниот акт за случајот „Моќник“, во кој им се суди на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Антонио Милошоски, неговиот татко, потоа на поранешниот градоначалник на општина Македонски брод како и на членови на расформираната Комисија за верификација на фактите (Лустрациска) комисија. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ е третообвинет и се товари за...

На 13 декември ќе се одржат избори за градоначалник на општините Штип и Пласница

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори за градоначалник на Општина Пласница и Општина Штип. Изборите на кои граѓаните ќе ги изберат двата нови градоначалника ќе се одржат на 13 декември 2020 година (недела), информираат од Собранието на РСМ. Решението ќе го спроведат Државната изборна комисија, Општинската изборна комисија...

Вистиномер: Милошоски спинува околу „Моќник“ преку политизација на случајот

Антониjо Милошоски сѐ уште е, суштински, само осомничено лице, зашто надлежниот суд сѐ уште не го прифатил Обвинителниот акт за случајот „Моќник“. Но, реакциите и настапите на Милошоски и на ВМРО-ДПМНЕ околу работата на СЈО со години, како и потоа, околу законското решение за преземање на сите случаи на СЈО од страна на ЈО, покажуваат дека е спинување кога...

Милошоски: Обвинението против мене е за да се скрие криминалот на кланот Заеви

Откако беше поднесено обвинение против него и 12 други лица во случајот „Моќник“, предмет на поранешното специјално јавно обвинителство, а сега предмет на Скопското обвинителство, Антонио Милошоски порача дека обвинението е само обид да се скрие криминалот на кланот Заеви, но и притисок врз него, оти ја критикува власта. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје вчера до Основниот...

СЈО почна истрага против Ахмети и Груевски за пропаднатиот попис

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отвора три нови истраги, и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“, во кои се сомничат Никола Груевски, Али Ахмети, Антонио Милошоски и повеќе лица од „Актор“ - компанијата која го градеше автопатот Демир Капија - Смоквица. Како што објави специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, во случајот „Попис“ се почнува истрага против тогашниот премиер и претседател на...

Агенцијата за вработување ќе отвори дисперзирана канцеларија во Пласница

Агенцијата за вработување денеска ќе отвори дисперзирана канцеларија во селото Пласница. Отворањето нови простории, според АВРМ, е резултат на напорите за доближување на услугите на Агенцијата за невработените лица и за работодавците.

Безбедноста станува помал приоритет, вели поранешниот истражувач за безбедност на „OpenAI“

Јан Лејк, поранешен вработен во „OpenAI“ кажува дека приоритет за компанијата се „напредни производи“, а не безбедноста, откривајќи дека тој дал отказ по несогласувања околу клучните цели, пишува Гардијан. Лејк...