fbpx
Таг: пласман

таг: пласман

Песната за климатска акција на „Дајте музика“ го освои 9. место на Детската евровизија

Кристина, Анастасија, Миха и Филип од емисијата „Дајте музика“ вчера го освоија високото 9.место на Детската евровизија што се одржа во Париз. Одличниот настап на македонските претставници, но и силната порака што ја испраќа песната „Green Forces“ која повикува на климатска акција од страна на најмладите, придонесе Македонија да освои 114 поени на детската верзија на Евросонг. https://www.youtube.com/watch?v=bsHPzngVq04&t=3s Инаку, автори на песната...

Историски пласман на Калин Ивановски во осмина финалето на јуниорскиот турнир на Вимблдон

Македонскиот тенисер Калин Ивановски, денеска ќе настапи во осминафиналето на јуниорскиот турнир на Вимблдон. Ивановски ќе игра со Британецот Џек Пинингтон Џоунс кој е на 1.195 место на ранг-листата, додека Калин е на 1.654. Пласманот на Ивановски на осмина финалето на Вимблдон е историски.

Македонските вина ќе можат да се промовираат во Хрватска со нивните географски називи

Проблемот со пласманот кој неодамна се појави поради спорните одредбите од новиот Закон за вино на Република Хрватска, кои имаа рестриктивен карактер кон вината со потекло од нашата држава, преку комуникација со хрватските власти, успешно е надминат, информираше Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Во решавањето и надминувањето на проблемот учествуваа и претставници на Европската комисија. Најзасегнати од овој проблем...

Николовски: Се водат разговори за пласман на македонската зелка на рускиот пазар

Се следи состојбата со откупот и цената на пролетната зелка и се преземаат мерки за понуда на рускиот пазар, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Украина и Русија засега не увезуваат македонска зелка затоа што имаат прилив од други земји по многу поконкурентни цени. - Вложуваме максимални напори да го олесниме извозот, но притисокот од други земји е...

Дополнителни 450 милиони евра за иновативните претпријатија од ЕИФ

Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ) и „Прокредит групацијата“ обезбедуваат дополнителни 450 милиони евра за иновативни мали и средни компании, што вкупно изнесува 820 милиони евра пласман во кредити за бизнисите во 11 земји. Финансирањето обезбедено од ЕИФ е пласирано преку банките „Прокредит“ во Европа (Германија, Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Романија, Молдова, Украина и Грузија) и е наменто...

Македонските компании ќе користат позитивни искуства од унгарските

Системот „Хунгарикум“ кој ги обединува и промовира националните автохтони унгарски производи и услуги, беше презентиран пред претставници на македонски компании во хотелот „Гранд плаза“. Целта на оваа конференција организарана од Сојуз на стопански комори на Македонија, во соработка со Амбасадата на Унгарија во Македонија и со Министерството за земјоделство на Унгарија, е да се презентираат позитивните примери, да се направи размена на искуства,...

Германија се пласираше во полуфинале на „Еуро 2016“

Репрезентацијата на Германија се пласираше во полуфиналето на Европското првенство во фудбал откако синоќа, по изведувањето пенали, ја победи Италија. За време на двете полувремиња и двете репрезентации постигнаа по еден гол, а по продолженијата резултатот остана ист. Полуфиналето во Европското првенство во фудбал ќе се одржи на 7 јули во Марсеј. Со Германија ќе игра подобриот од вечерашното четвртфинале меѓу...

По самитот во Сочи компаниите ќе можат да ги пласираат производите на големи пазари

Mакедонските компании имаат шанса за пласман на производи на големи пазари, по најавената зона на слободна трговија меѓу Русија и Југоисточна Азија, смета Македонско-руската стопанска комора по одржувањето на Самитот Русија - АСЕАН (Сојуз на држави од Југоисточна Азија) во Сочи. - Ова за македонските компании треба да биде сигнал за значително поагресивно настапување на рускиот и пазарот на Евроазиската...

Магдалена Стоилковска не се пласираше на ИТФ Фјучрс во Анталија

Магдалена Стоилковска не успеа да ги мине квалификациите за пласман на ИТФ Фјучрс, главниот турнир што ќе се одржува во Анталија (Турција) за награден фонд од 10.000 илјади американски долари. Македонската тенисерка, како 13. носителка во квалификациите во сингл, најпрвин беше слободна во првото коло, а потоа во второто загуби од Американката Џида Дениел со резултат 2:0, по сетови 6:2 и...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...