fbpx
Таг: Плаошник

таг: Плаошник

Комисијата на УНЕСКО: На Охрид не му се заканува бришење од листата

Посетата на Охрид е рутинска контрола, односно вршиме увид на бројните проекти. Тоа не треба да се доведува во врска со предупредувањата за бришење од листата на УНЕСКО. Ова е ставот на експертите од комисијата на УНЕСКО кои неколку дена вршат увид на проектите во Охрид, кои додаваат дека никогаш не станало збор за такво прашање. - Нашата посета е...

Од утре експертска група на УНЕСКО во инспекција на Охрид

Од поодамна најавената експертска група на УНЕСКО утре конечно, доаѓа во контрола на Охрид. Странските експерти ќе извршат увид на одредени проекти кои се во тек на реализација, или се планирани да се реализираат во наредниот период во Охрид. Од националната канцеларија на УНЕСКО информираа  дека посетата, која требаше да се реализира во февруари годинава, доцни поради недостигот на...

„Њујорк тајмс“ го оцени Охрид како скапоцен камен во Македонија

Најновиот број на „Њујорк тајмс“, преку сторијата на новинарката Елизабет Зах, го споредува Охрид со скапоцен камен, наведувајќи ги најзначајните споменици на македонската историја и култура. Зах ги посетила црквите „Св.Јован Канео“, „Св.Климент“, „Св.Пантелејмон“ на Плаошник, Самоиловата тврдина и други места. Раскажува и за доживувањето при посетата на селото Куратица, каде ги искусила турите кои се нудат за туристите. Во останатиот дел...

„Охрид СОС“: Авантуристичка е идејата да се гради авантуристички парк кај Плаошник

Авантуристичка е идејата да се гради авантуристички парк кај Плаошник, предупредуваат еколошките организации од Охрид. Од „Охрид СОС“ се против идејата на Општина Охрид да гради авантуристички парк во шумата кај Плаошник, над плажата Лабино. Оттаму велат дека проектот „Вотернет“ (Waternet), кој во рамки на погранична соработка и заеднички го спроведуваат Охрид и Воден, е со цел да се промовира важноста на...

Авантуристички парк кај Плаошник, нова авантура на локалната власт

Во боровата шума кај Плаошник, над плажата Лабино во заштитеното градско јадро, на површина од околу 500 квадратни метри, Oпштина Охрид сака да гради авантуристички парк со реквизити за забава и за рекреација, пишува порталот „Охрид њуз“. Надлежните уверуваат дека авантуристичкиот парк нема да го наруши амбиентот бидејќи сите реквизити ќе бидат од природни материјали, за што билe информирани и позитивно...

„Охрид СОС“: На Плаошник се гради врз културно наследство

На Плаошник се гради врз недоиспитана културна оставина, обвинуваат од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“, од каде повторно ја актуелизираат ситуацијата со градењето на импозантни градежни објекти на Плаошник. – Каква небулоза! Се гради така што се уништува природата и се навлегува во шуми. Се узурпира преубавиот поглед кој сега ќе биде недостапен за локалните жители - велат од „Охрид СОС“. Тие додаваат дека во...

Инвестицијата на универзитетот „Св. Климент“ на Плаошник надмина 12 милиони евра

Вкупната вредност на универзитетот „Св. Климент“ на Плаошник во Охрид, ја надмина сумата од околу 12 милиони евра. Управата за заштита на културното наследство одвои нови 59 милиони денари за довршување на овој капитален зафат, на кој е предвидено да се завршат ѕидарските работи на објектите од комплексот. Градежниот дел на комплексот е во финална фаза од изведбата. Во моментов е...

Канческа-Милевска: Светиклиментовиот универзитет ќе му даде духовна димензија на Охрид

Изминативе неколку месеци, со средства на Министерството за култура во висина од 2,8 милиони денари, реализиран е проектот за конзервација и за санација на ѕидните платна од летната сцена Долни сарај во Охрид, кои се надвиснати над Охридско Езеро. – Во рамките на втората фаза, се изврши целосна санација на скалите што ја поврзуваат сцената Долни сарај со езерскиот брег, а...

Иванов денеска на Плаошник ќе ги додели инженерските прстени

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Охрид ќе го додели признанието „Инженерски прстен 2015“ на најдобрите дипломирани студенти од инженерските факултети. Церемонијата на доделувањето на признанието ќе се одржи на платото пред Светиклиментовиот храм „Свети Пантелејмон“ на Плаошник, со почеток во 19 часот. Традиционалната манифестација „Инженерски прстен“ се одржува секоја година во Охрид, во организација на Инженерската институција на...

Охрид: Во петок расправа за Плаошник и за Студенчишко блато

Советот на Општина Охрид, в петок, 27 март, конечно ќе расправа по предлог - заклучокот за усвојување на информацијата за реализација на деталниот урбанистички план кај локалитетот Плаошник, како и за информацијата за текот и за постапката за урбанизација на локалитетот Студенчишко блато. Расправата ја побара советникот од ЛДП, Дејан Блажески, а се придружија и советниците од другите две опозициски...

Опозициските советници побарa расправа за Плаошник и за Студенчишко блато

Опозициските советници во градскиот Совет на Охрид доставија и официјално барање до претседавачот на Советот, Гордана Коњаноска, на 38. седница, на дневен ред да бидат ставени како посебни две точки, информација за реализација на ДУП кај локалитетот Плаошник и информација за урбанистичките планови за Студенчишко блато. Расправата за наведените точки беше иницирана и на последната седница на Советот, од советникот...

Скопската фирма „Инвест билдинг“ ќе ја гради зградата под Плаошник

Советникот од ЛДП, Дејан Блажески, откако се посомневал дека локалната самоуправа го крие купувачот на атрактивната локација во старото градско јадро, под Плаошник и пред црквичката „Св.Јован Канео“, побара од градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, тој јавно да се произнесе. Бакрачески одговори дека локалната самоуправа ништо не крие и дека името на фирмата што го купила земјиштето било објавено на општинската веб-страница уште...

Аукција на земјиште за станбени згради под Плаошник во Охрид!?

Партискиот разгранок на СДСМ од Охрид го повика градоначалникот Никола Бакрачески да ја прекине распродажбата на имотот на Охрид кај Плаошник, како што велат, по цена од смешни 25 евра. Од СДСМ обвинуваат дека Oпштина Охрид има намера да отуѓи 200 квадратни метри атрактивно државно градежно земјиште, односно да го продаде бадијала, без никакво образложение. Градежната парцела, на која се предвидува...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...