fbpx
Таг: планински предели

таг: планински предели

МЖСПП: Стартува проектот на ООН за зачувување на планинските еко-системи

Денеска официјално стартуваше новиот ГЕФ/УНЕП проект: „Промовирање на одржливо управување со земјиштето, преку зајакнување на правната и институционална рамка, градење на капацитетите и реставрација на најранливите планински предели”. „Проектот е дизајниран за остварување на глобалните цели за одржлив развој, да ни помогне во заложбите за имплементација на Декларацијата од Софија и Агендата за зелен договор за Западен Балкан, а со...

Претпладне сончево и топло, попладне со локален дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер, особено долж Повардарието и во источните делови од земјава. Попладне е можна локална појава на краткотраен дожд со грмежи, особено во западните планински предели. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната највисока температура на воздухот ќе...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...