fbpx
Таг: планинарење

таг: планинарење

Ублажена забраната за движење в шума – од денеска се бара специјална дозвола

Поради намалениот број на пожари и врнежите од пред неколку дена кои ја подобрија состојбата, ЈП „Национални шуми“ ја ублажува мерката за забрана за движење во шумите. Од денеска правните и физички лица ќе може да се движат во природа со однапред добиена дозвола, соопшти директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција. „Ова се однесува...

На Попова Шапка ќе се отвори Информативно-едукативен центар

Во сабота 12 јуни, во 13 часот во манастирскиот комплекс на Попова Шапка ќе се отвори Информативно-едукативен центар, прв од ваков вид во регионот. Информативно - едукативниот центар е лоциран во срцето на ски-центарот, во близина на манастирскиот комплекс. „Целта на едукативното катче е да обезбеди информации за сите посетители за историјата, флората и дивиот свет на Шар Планина, информации...

Преку мобилната апликација „National Park Galicica“, убавините на Галичица достапни за секого

Мобилната апликација „National Park Galicica“ им овозможува на сите посетители да ја искусат невидената убавина на Националниот парк „Галичица“ на едноставен начин, каде што најважните информации се достапни на едно место. Преку мобилната апликација, сите љубители на природата, па дури и оние кои не се во можност да го посетат паркот, имаат можност да се запознаат со типот на патеки...

Мобилната апликација Challenger ќе ги наградува своите корисници кои пешачат, трчаат и планинарат

Challenger е македонска мобилна апликација која има за цел да ја подигне свеста за аерозагадувањето, како и да учествува во намалување на истото, така што со нејзино користење ќе ги наградува своите корисници кои пешачат, трачаат и планинарат. Со Challenger, секој поминат зелен километар носи поени, кои потоа може да се заменат за попусти во локални бизниси. „Идејата е да...

На Водно е дозволено движење со почитување на посебните мерки на Владата

Граѓани кои дошле да се рекреираат на Водно во време кога не се на сила посебните мерки, кои не се движеле во групи и на ниту еден начин не ги кршеле важечките уредби донесени од Владата за справување со Ковид 19, изминативе две недели се пресретнувани од полициски патроли и враќани долу со предупредување дека против нив ќе бидат...

„Китка“, селска идила и гозби под Љуботен ве очекуваат во Вратница

Авантуристите, планинарите, ловците, но и секој што љуби планински амбиент и вкусна органски произведена домашна храна и специјалитети од Долни Полог, ќе најдат одлично место за остварување на желбите во хостелот и ловечка куќа „Китка“ во живописното шарпланинско село Вратница, од каде погледот го плени моќниот врв Љуботен. До селото се стигнува лесно - без разлика дали со автомобил или...

Нов планински туристички производ кој ги поврзува Македонија, Албанија и Косово

Нов транс-национален планински туристички производ „Хај скардус треил“ (High Scardus Trail) кој ги поврзува планинските масиви во пограничните области на Албанија, Македонија и Косово беше промовиран на 11 август во Пешкопеја, Албанија. Во рамките на промоцијата, имаше и промотивно планинарење на две групи по две патеки патеки кои се дел од ХСТ,  Битуше - Веливар - Хиноске и Торбешки мост...

Општините Новаци и Алмопија ќе го развиваат туризмот со пари од ЕУ

Завршната конференција на проектот „Жива историја - живо наследство“ ќе биде организирана во општинската сала на Општина Новаци, утре во 12 часот. Проектот, кој чини 293.036 евра, е финансиран од Европската Унија во рамките на Програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција. Целта на овој проект е да се зајакне соработката помеѓу општината Новаци и грчката општина Алмопија, за да...

Планинарски марш на Водно по повод Европскиот ден на знамето

Европското движење во Република Македонија денеска организира планинарски марш на Водно по повод Европскиот ден на знамето. Со традиционална размена на знамињата на Македонија и на ЕУ, пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, ќе почне маршот кон Водно, каде ќе се постават двете знамиња. Планинарскиот марш е дел од програмата за одбележување на Денот на Европа, а манифестацијата,...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...