fbpx
Таг: Плацеви на Водно

таг: Плацеви на Водно

Врховен го одби Груевски, му остануваат 9 години затвор за „Плацевите на Водно”

Врховниот суд го одби барањето на порaнешниот премиер, Никола Груевски за вонредно преиспитување на пресудата за случајот „Плацеви на Водно”. Со оваа одлука, се потврдува деветгодишната затворска казна што ја потврди Апелациониот суд Скопје и сите правни лекови за Груевски во земјава се исцрпени. Со пресудата на Апелациониот суд, покрај 9-годишната затворска казна за Груевски, условна казна затвор доби и...

Ратка Камчева, Сергеј Самсоненко и жена му Ирина на црната листа на САД

САД впишаа уште три лица од земјава - Ратка Куноска Камчева, Сергеј Самсоненко и жена му Ирина Самсоненко на црната листа на САД. Од Канцеларијата за контрола на странски средства на американското Министерство за финансии го наведуваат случајот „Плацеви на Водно“ како причина за впишувањето на тројцата на црната листа на САД. Американските власти наведуваат дека Сергеј и Ирина имаат...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската казна на поранешниот премиер Никола Груевски од седум на девет години. Со првичната пресуда на Основниот кривичен суд од Скопје Мијалков беше осуден на една година и три месеци затвор за...

Груевски доби седум години затвор за „Плацевите на Водно“, конфискуван му е целиот имот

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија и за случајот „Плацеви на Водно“ беше првообвинет за перење пари, противправно стекнување и прикривање на имот, денеска доби казна затвор од 7 години и парична казна од 3.500 евра. Воедно, судот пресуди целокупниот имот на Груевски да биде конфискуван, освен двата стана што ги поседува неговата мајка. Пазарната вредност...

Судот одлучи три стана во „Панорама Резиденс“ да замрзне во случајот „Плацовите на Водно“

На барање на обвинителот што го води случајот, Основниот кривичен Суд во Скопје денеска одлучи да го замрзне имотот - трите стана на фирмата „СС Инвестмент“ во комплексот „Панорама Резиденс“ на Водно. На денешното судско рочиште за случајот „Плацовите на Водно“, судот одлучи да го замрзне имотот, бидејќи бизнисменот Орце Камчев претходно изјави дека овие станови биле дадени како...

Орце Камчев пред Нова Година од притвор замина на прегледи во „Систина“

Бизнисменот Орце Камчев, обвинет во случајот „Плацеви на Водно", од вчера со дозовола на Основниот кривичен суд Скопје од затворот во Шутка е на прегледи во приватната болница „Аџибадем Систина“, чиј делумен сопственик е тој. Камчев е задржан поради прегледи за утврдување на неговата здравствена состојба, која била оценета како влошена. Од март годинава Камчев неколку пати бил на прегледи, но...

Сашо Мијалков излегува од притвор – Апелација ја усвои жалбата за „Плацевите на Водно“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков излегува од притвор, бидејќи Апелациониот суд му ја усвоил жалбата на мерката притвор што беше поднесена од ОЈО за случајот „Плацевите на Водно“. Од Апелациониот суд во Скопје за „А1 он“ потврдиле дека е укината мерката притвор за Мијалков, а со ова тој ќе може да биде пуштен дома од затворот „Шутка“ уште...

Нови сведоштва пред судот за тоа како Никола Груевски купил два стана на „Бихаќка“

Судскиот процес за случајот „Плацеви на Водно“ продолжи денеска со сведочењата на двајца сведоци - секретарката на бизнисменот Александар Ивановски - Теранова, Татјана Стојановска, сосетката на поранешниот премиер Никола Груевски, Бисерка Јовковска и сопственикот на „ИГМ Трејд“ од Кавадарци, Илија Гечев. Татјана Стојановска на судењето посведочи како фиктивно купила два стана на улицата Бихаќка во 2008 и 2009 година, коишто...

Обвинителство бара продолжување на притворот за Камчев, одбраната обвинува за незаконски прибрани докази

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција побарало продолжување на притворот за бизнисменот Орце Камчев во предметот „Плацовите на Водно“, потврдуваат од Обвинителството за „360 степени“. Обвинителката Лиле Стефанова го поднела предлогот во петокот, а првичниот притвор му истекува за два дена. Камчев заврши во притвор на 14 март откако Агенцијата за национална безбедност (АНБ) достави белешка до Обвинителството дека се...

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...