fbpx
Таг: пиво

таг: пиво

Литар сончогледово масло е цената за литар пиво во германски паб

Еден паб во Минхен најде нов начин да го надмине недостигот на масло за јадење во Европа, така што им дозволи на клиентите да го платат своето пиво со сончогледово масло за да обезбедат обилни залихи за пржење шницли, објави Ројтерс. Со оглед на тоа што Украина и Русија сочинуваат околу 80 отсто од светскиот извоз на сончогледово масло, многу...

СКМ бара намалување на акцизата на пивото за еден денар

Акцизата на пивото да се намали од четири на три денари за литар алкохолен степен и наместо 32,5 да изнесува 24,4 евра, бара Стопанската комора на Македонија. Од таму оценуваат дека производството и продажбата на пиво изминатите десет години бележи негативен тренд, а најголеми причини за тоа се токму зголемената акциза од 2013 година, воведувањето на лиценците за продажба на...

Утре почнува „Пиволенд 2016“

Од утре до 4 септември на скопското Кале по деветти пат ќе се одржи традиционалната манифестација – Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2016“, најавија денеска од Град Скопје. Фестивалот на пивото традиционално е во организација на Град Скопје и на „Темов“. За организација на гурманскиот викенд, Градот Скопје од буџетот издвојува 500.000 денари. Организаторите најавија дека музичката програма ќе биде поделена...

Осмото издание на „Пиволенд“ ќе се случува од 2 до 6 септември

Гурманскиот викенд со пиво, „Пиволенд“, ќе се одржи осми пат во Скопје, од 2 до 6 септември. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во повеќе од 30 пивски брендови, како и во гурмански специјалитети. Манифестацијата ќе трае пет дена, а ќе има многу забава и дегустација на пиво. Фестивалот, кој е во организација на „Темов“ и на Град Скопје, ќе се одржи на скопското Кале.

Венецуела се соочува со пивска криза

Венецуела се соочува со недостиг од пиво поради штрајк на работниците во две пиварници во земјата, пренесува „Би-Би-Си“. Притисокот за затворање на пиварниците дошол од синдикатите, поради спор околу платите со „Полар“, фирмата што произведува 80 отсто од пивото во Венецуела. Според медиумите, половина од пиварниците биле затворени, додека останатите работат со половина од своите капацитети. Како што пренесува „Би-Би-Си“, спорови меѓу синдикатите и...

Дино Мерлин, главна ѕвезда на годинешниот „Пивофест“ во Прилеп

Дино Мерлин го потврди настапот на претстојниот фестивал на пивото и на скарата „Пивофест“ во Прилеп, кој ќе се одржува од 16 до 19 јули. Предвидено е Мерлин да биде последната ѕвезда на годинешниот фестивал на пивото, односно со неговиот настап да се затвори „Пивофест“. Неофицијално, веќе се во финална фаза преговорите за учество во забавниот дел на Оливер Драгојевиќ, Неда...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...