fbpx
Таг: писателка

таг: писателка

Почина хрватската писателка Дубравка Угрешиќ

Познатата хрватска писателка Дубравка Угрешиќ почина денеска на 74-годишна возраст во Амстердам, во кругот на своите пријатели и семејство, информираше загрепскиот Мултимедијален институт, пренесува Индекс.хр. Писателката Угрешиќ поради нејзините антинационалистички ставови, на почетокот од 90-тите години на минатиот век се отсели од Хрватска во Амстердам поради медиумските напади и дел од јавноста кон неа. Од 2001 година живее и работи...

Интервју со Ирена Јурчева: Природата, тишината и мирот се најголемиот луксуз денес

Ирена Јурчева е преведувачка, писателка и педагог. Во интервјуто за Мета.мк таа зборува за нејзиниот творечки процес, за предизвикот да се преведе „Силмарилион“ од Толкин на македонски јазик (која патем сè уште чека да биде објавена). Таа ја објаснува потребата од патувања како дел од творењето и наоѓање инспирација во природата, посочува што ја исполнува во нејзината педагошка дејност...

Верица Мукоска: Уметноста е начин за разоткривање и повторно заблескување во внатрешното равенство

Верица Мукоска
Младата писателка Верица Мукоска во обемното интервју за Мета.мк зборува за нејзиниот роман „Равенка на стравот“, за поврзаноста на физичкото и менталното здравје, за користењето на уметноста за надминување на самотијата на немирот и стравот, за креативниот процес при пишување проза и поезија, како и за научните истражувања во книжевноста. Во вашиот роман „Равенка на стравот” протагонистот е млада сликарка...

Хрватската писателка Дубравка Угрешиќ доаѓа во Скопје на книжевниот фестивал „Друга приказна“

Главната награда на регионалниот книжевен фестивал „Друга приказна“ оваа година ќе ѝ биде доделена на угледната хрватска писателка Дубравка Угрешиќ, за нејзините вонредни остварувања во експерименталната проза. Разговорот со неа ќе го води Румена Бужаровска, а ќе бидат промовирани две нејзини нови книги на македонски јазик. За творештвото на Угрешиќ ќе зборуваат и Гоце Смилевски (писател), Мерима Омерагиќ (книжевна...

Во среда промоција на реобјавените романи на македонската писателка Оливера Николова

На 30 март со почеток во 19 часот, во фоајето на Националната опера и балет, ќе се одржи промоцијата на десет тома со 12 книги за возрасни на познатата македонска писателка Оливера Николова. Во томовите составени од 12 книги е реобјавено целото творештво за возрасни на македонската романсиерка и драмска писателка. Секое дело е дополнето со нов поговор од значајни...

Збирката раскази „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е книга на неделата во Германија

Книгата „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е прогласена за книга на неделата во реномираниот германски неделник „Шпигел“. Книгата во Македонија во 2014 година ја издаде издавачката куќа „Или-или“, а германското издание „Mein Mann“ во превод на Бенјамин Лангер, излезе на 7 март годинава при реномираната издавачка куќа „Зуркамп“. Ова е најдобрата збирка раскази на Румена Бужаровска досега, но и една...

Лира Бојку: Сакам здрава, храбра младина која се бори да ги постигне целите и соништата

Лира Бојку, писателка која уште од рана возраст покажа посебен афинитет кон книжевната и ликовната уметност во интервју за Порталб.мк истакна дека нејзината љубов кон пишувањето, читањето и книгите растеле заедно со неа. Напишала многу книги, а две се преведени на странски јазици, додека од сопствените книги ја издвои последната книга со наслов „Сакав да ти кажам“ каде ја...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...