fbpx
Таг: ПИ-мерки

таг: ПИ-мерки

Андреј Петровски: Граѓаните многу малку внимаваат на „дигиталната хигиена“, а опасностите се бројни

Андреј Петровски е софтвер-инженер и магистер по електронски криминал, кој веќе пет години работи во Фондацијата SHARE, којашто се занимава со истражување и заштита на дигиталните права на граѓаните. Фондацијата се обидува на граѓаните да им ги разјасни тајните и проблемите на информациските технологии и интернетот. Истовремено прави и мониторинг на дигиталните права и слободи во Србија, Северна Македонија,...

Намален бројот на посебни истражни мерки во 2017 во споредба со 2016 година

Јавното обвинителство на Република Македонија во 2017 година спровело Посебни истражни мерки (ПИ-мерки) против 289 лица и во 262 предмети со кривични дела, што  е намалување во однос на 2016 година, кога станувало збор за 374 лица и 454 предмети на кривично дело, се вели во годишниот извештај на ова обвинителство, кој денеска беше доставен до медиумите. Обвинителството, изнесувајќи и...

Заев: Ме местеа за поткуп за да ги спречат „бомбите“

Ме местеа за ги спречат „бомбите“, рече премиерот Зоран Заев, кој е обвинет за случајот „Поткуп“, по денешното судско рочиште во Основен суд Скопје 1.  Тој смета дека најверојатно станува збор за пазерање со одредени политички структури за да биде спречено објавувањето на „бомбите“. Откако на почетокот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски соопшти дека Апелацискиот суд Скопје ја прифатил...

Заев вели дека во ПИ-мерките немало поткуп, судењето продолжува на 30 април

На денешното двочасовно рочиште за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, без присуство на јавноста, во Кривичниот суд беа преслушани сите разговори обезбедени со Посебни истражни мерки (ПИМ) и беа прочитани и СМС-пораките. По завршувањето на рочиштето Заев рече дека ниту во разговорите ниту пак во СМС-пораките немало договарање поткуп. – Апсолутно нема ништо што е поврзано со...

Продолжува судењето за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет Заев

Во Основен суд Скопје 1, на денешното рочиште за предметот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев за барање поткуп во времето кога беше градоначалник на Струмица, треба да продолжи слушањето на разговорите од посебните истражни мерки (ПИМ). Снимките кои ги обезбедил струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев, од кои еден дел можеше да види јавноста на „Јутјуб“, почна на...

Во Кривичен суд денеска ќе се гледа целата снимка за „Поткуп“

Во судењето за случајот „Поткуп“, во кое актуелниот премиер Зоран Заев е обвинет дека како градоначалник на Општина Струмица барал поткуп од струмичкиот бизнисмен Иван Сачевалиев, на денешното рочиште во Основен суд Скопје 1 ќе се прикаже целата снимка, на која и се темели случајот. На досегашните рочишта, Заев тврдеше дека снимката е нецелосна и недостигаат два дела, поради што...

Прифатени ПИ-мерките, почна судењето на Заев за „Поткуп“

Судијата Дарко Тодоровски го одби предлогот на одбраната на премиерот Зоран Заев за случајот „Поткуп“ да бидат отфрлени Посебните истражни (ПИ) мерки на обвинителството како незаконски и да не се користат како докази во процесот. Советот реши дека ПИ-мерите се стекнати легално и на законски начин. Станува збор за снимката со која беше објавена на „Јутјуб“ и на неколку национални...

Заев дојде на „Поткуп“, судењето одложено за 26 февруари, обвинителот бил на службен пат

Денешното рочиште за случајот „Поткуп“ во кое обвинет е премиерот Зоран Заев, се одложи за 26 февруари, бидејќи не беше присутен обвинителот Владимир Милошевски. Тој, како што соопшти судијата Дарко Тодоров, во петокот го известил судот дека поради оправдани причини, односно службено патување, нема да може да присуствува на рочиштето. Во Основниот суд Скопје 1 на Заев му се суди...

Апелација: Кривичен повторно да одлучува дали ќе се користат снимките со Заев за „Поткуп“

Кривичниот суд повторно ќе треба да одлучува дали снимката од посебните истражни мерки ќе се користат како доказ во судскиот процес за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев. Апелацискиот суд денеска соопшти дека донел одлука со која се укинува претходната одлука на Кривичниот суд - снимката да биде дел од доказниот материјал, и...

Одложено судењето на Заев за „Поткуп“, се чека одлука на Апелација за снимките

Денешното рочиште од судењето за случајот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев се одложи за 29 јаниуари, следната година, бидејќи предметот е во Апелацискиот суд Скопје кој треба да одлужува по жалбата на Заев околу користењето на посебните истражни мерки (ПИМ) како доказ во судската постапка. Одбраната на Заев бара снимката од ПИ-мерките да...

Апелација денеска ќе одлучува дали снимките за Заев ќе бидат доказ во „Поткуп“

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одржи седница на која ќе ја разгледува жалбата на одбраната на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, која бара видеоснимките од посебните истражни мерки (ПИМ) да не бидат користени како доказ во судската постапка за случајот „Поткуп“, во кој Заев е обвинет. Адвокатите на Заев, претходно, од Кривичниот суд побараа да ги издвои...

Одложено рочиштето за „Поткуп“, се чека одлука од Апелација за ПИ-мерките

Премиерот Зоран Заев денеска дојде во Основниот суд Скопје 1, каде требаше да се одржи рочиште за случајот „Поткуп“, но, како што соопшти Заев, кој е обвинет, тоа е одложено бидејќи Апелацискиот суд сè уште не одлучил по жалбата на одбраната за користењето на снимките од посебните истражни мерки како доказ во судењето. Заев во изјава за медиуми појасни дека...

Рочиштето за „Поткуп“ одложено за 4 мај, Заев бара копии од наредбите за ПИ-мерки

Рочиштето за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше повторно одложено, откако адвокатите на одбраната побараа Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција да им достави копии од доказите за случајот. Судијката Дијана Груевска-Илиевска го прифати барањето на одбраната и следното рочиште го закажа за 4 мај, кога треба да почне главната расправа со...

Зад затворени врати продолжува судењето за „Диво Насеље“

Денеска во големата сала на Врховниот суд продолжува судењето против терористичката група поврзана со настаните во Диво Насеље, Кумановско, од 9 и 10 мај минатата година. Денешното, но и следните рочишта закажани за овој месец, ќе бидат затворени за јавноста оти ќе се презентираат транскрипти и извештаи од посебните истражни мерки на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во врска...

СЈО зеде дел од податоците од УБК, за другите ќе се чека надворешен експерт

Специјалното јавно обвинителство од УБК ја одзело целата документација со наредби за посебни истражни мерки за следење на комуникациите, книгите за евиденција и дел од компјутерските податоци од системот за прислушување, соопшти попладнево СЈО. Оттаму велат дека останува уште да се одземат компјутерските податоци за кои била потребна асистенција од надворешен експерт. „Одземени се сите наредби за посебни истражни мерки за следење...

Спасовски: Како може сам себеси да си правам пуч?

Законот мора да се почитува, судските наредби мора да се спроведат и на СЈО да му се овозможи да ја заврши својата работа, изјави попладнево министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој рече дека прес-конференцијата ја свикал за да даде детални информации и да ја појасни ситуација за тоа што вчера и денеска се случува во Управата за безбедност и...

СЈО: УБК прави опструкции, не ни даваат специфичен документ

Продолжува работата во Управата за безбедност и контраразузнавање, информираат од Специјалното јавно обвинителство. Од СЈО на „Фејсбук“ напишаа дека и покрај првичната соработка, наишле на опструкција да прибават специфична информација и докази врз основа на судската одлука. „Се работи за специфична информација која е круцијална за нашето работење. Ние не се откажуваме додека не ја извршиме судската наредба. Јавни обвинители и истражители...

Јанева: Влеговме во УБК со судски налог за да видиме кој прислушувал

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска со својот тим влезе во Управата за безбедност и контраразузнавање и најави дека оттаму нема да излезе сè додека не си ја заврши работата. - Влеговме во Управата за безбедност и контраразузнавање за конечно да се дознае кој прислушувал, дали УБК или странските служби - изјави денеска пред зградата на МВР специјалната јавна обвинителка,...