fbpx
Таг: пешаци

таг: пешаци

Општина Тетово воведе зонско паркирање, половина на улица половина на тротоар

Отежнато е минувањето за пешаците по тротоарите во горниот дел од улицата „120“, кај Зеленото пазарче во Тетово, бидејќи покрај узурпацијата од страна на тамошните продавачи, Општина Тетово со согласност на СВР Тетово воведе зонско паркирање кое половината е на тротоар. Од СВР Тетово велат дека пред да биде ставен во функција, ќе се провери дали паркингот е направен...

Казнети 155 пешаци кои не преминале улица на пешачки премин

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците. Притоа, санкционирани се 166 пешаци од кои, 155 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин и неколкумина за минување на црвено светло. „За време на контролата регистрирани се и 111 останати прекршоци. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме...

Во еден ден казнети 212 возачи и 146 пешаци

Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на С. Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 212 возачи, соопштуваат оттаму. Исто така, со последните котроли на сообраќајците, казнети се и 146 пешаци кои направиле прекршоци. „Од казнетите возачи, 17 возеле со брзина над 50 километри на час...

Kaзнети 94 возачи зошто не пропуштиле пешаци на обележан премин

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи. При контролата санкционирани се 94 возачи, од кои 42 на територија на СВР Скопје, 14 на територија на СВР Битола. „При акциската контрола санкционирани се и 125 други видови на сообраќајни прекршоци....

МВР: 240 санкции за прекршоци што ги направиле пешаците

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на вчерашниот ден, во засилена акциска контрола низ земјава за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, биле санкционирани вкупно 240 пешаци. Притоа, 196 од нив биле санкционирани за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, додека 31 за минување на црвено светло. Најголем дел од санкционираните пешаци биле на...

Полицијата вчера изрекла 318 казни за прекршоци што ги прават пешаците

Во текот на вчерашниот ден (08.02.2022) во периодот од 11.00 до 16.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, при што санкционирани се 318 пешаци, соопшти МВР. „При тоа 250 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 44 за минување на црвено...

НаТочак: Со мерки за намалување на брзината по улиците, општините да спречат фатални сообраќајќи

Ослободување, уредување и проширување на тротоарите и пешачките зони, воведување велосипедски патеки и ленти, подигнати пешачки премини, шикани-искривувања на коловозот, микро-кружни текови, стеснување на коловозните ленти за постигнување на намалување на брзината на улиците до 30, односно 20 километри на час. Ова се барањата на граѓанската иницијатива НаТочак, коишто се испратени во допис до Град Скопје и сите скопски...

„НаТочак“ бара: Ако нема вело-патека, брзината на возилата да се ограничи на 30 км на час

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ во пресрет на одржувањето на локалните избори ги потсетува кандидатите за градоначалници низ земјава на нивното барање за воведување на „Зона 30“. Оваа мерка би значела ограничување на брзината на движење на возилата на 30 километри на час на сите улици каде што нема велосипедски и пешачки патеки. Од „НаТочак“ реагираат дека безбедноста на сите учесници треба...

Град Скопје и УНДП ќе поставуваат заштитни стреи на „топлотните острови“

Со цел намалување на ефектот на „Урбаните топлотни острови“, Град Скопје во соработка со УНДП почнува со реализација на проект за изготвување и поставување заштитни стреи на 9 утврдени пешачки острови низ Скопје. Поставувањето на заштитните стреи на пешачките острови ќе обезбедат сенки за пешаците и велосипедистите. Голем дел од пешачките острови на подрачјето на Скопје, со направени претходни студии...

Се одржа Денот без автомобили, Град Скопје најавува дека „Рекорд“ од 2023 година ќе биде пешачка зона

На улицата Васко Карангелески во населбата Аеродром вчера се одржа Денот без автомобили во Скопје, на кој голем број граѓани ги оставија автомобилите и дојдоа пешки или со велосипеди да ги проследат бројните културни активности што ги организираа градските власти во период од 12 часа. Во одбележувањето на вчерашниот ден се приклучи и скопскиот градоначалник Петре Шилегов, кој на...

Ден без автомобили во недела во Аеродром, дојдете со велосипед или пеш на улица Васко Карангелески

Во недела (30 мај), Градот Скопје ќе организира Ден без автомобили под мотото „Улици за луѓе“. За таа цел, улицата Васко Карангелевски во Аеродром ќе биде затворена за автомобилски сообраќај вкупно 12 часа, во периодот од 8 до 20 часот. На потегот од булеварот Јане Сандански до крстосницата со улицата Владимир Комаров ќе се случуваат различни културни активности за...

Полицијата вчера во Скопје изрекла 376 казни за возачи и пешаци

Полициските службеници во текот на вчерашниот ден во Скопје продолжија со засилени контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи. Вчера на подрачјето на СВР Скопје изречени се 376 прекршоци по повеќе различни основи на возачи и пешаци од страна на полицијата, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Меѓу напишаните казни, за возење без возачка дозвола санкционирани...

Велосипедски здруженија предлагаат антикорона простор за велосипедисти и пешаци

Неформалното здружение за урбан велосипедизам „НаТочак“ и Здружението на граѓани „Одржливи иницијативи“, со поддршка од 40 формални и неформални организации упатија отворено писмо до надлежните институции за иницијативата „Простор анти корона“. „Нашиот предлог итни мерки се состои во поттикнување на луѓето да користат велосипед или да одат пеш преку зголемување на површините за возење велосипед и за пешачење во вид...

Милано ќе реконструира улици за да овозможи повеќе простор за велосипедисти и пешаци

Северниот италијански град Милано и околниот регион Ломбардија кои беа особено погодени од пандемијата на корона вирусот, воедно се и меѓу најзагадените области во Европа. Како последица од справувањето со вирусот, Милано ќе го промени уличниот простор за автомобили, со цел да овозможи повеќе простор за велосипедизам и прошетки, пишува „Гардијан“. Градските власти веруваат дека со оваа мерка ќе го...

Улицата Македонија во Охрид ќе стане пешачка зона

Во рамките на проектот „New horizons through advanced walking zone“ со адаптација на улицата Македонија во пешачка зона, ќе се обезбеди поинаков спој меѓу езерото, луѓето и урбаниот дел на градот. Проектот се работи на ниво на физибилити студија, а една од идеите за зголемување на атрактивноста на просторот е создавање на унапредена -проширена пешачка зона со која би било...

Семафори на копче кои ќе ги палат/гасат пешаците за да се намали загадувањето

Кога наместо автоматските, наместени на одреден временски период, би се вовеле семафори на кои пешаците ќе може да вклучат зелено светло по потреба, би имало најмалку 6.000 непотребни запирања помалку секој ден, велат проф. д-р Кирил Сотировски и Бошко Цветковски од Шумарскиот факултет. Според проценките, секој ден во Скопје непотребно согоруваат најмалку по 100 литри гориво и непотребно се  испуштаат...

Возило влета во толпа во Мелбурн – 19 лица се повредени

Најмалку 19 лица се повредени откако џип влета помеѓу пешаци, соопшти австралиската полиција, додавајќи дека возачот е уапсен. Засега нема информации дали станува збор за терориристички напад. „Би-Би-Си“ јави дека полицијата во Мелбурн соопшти дека станува збор за „намерен чин“, но дека се уште е рано да се зборува за мотивите за нападот. - Врз основа на тоа што го видовме,...

Пет лица се повредени откако автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон

Автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон поради што пет лица се повредени, а двајца се во критична состојба, јавуваат странските медиуми. Инцидентот се случил на улицата Стоквел, а полицијата соопшти дека овој случај не го третира како тероризам. Улицата е затворена, а истрагата е во тек.

Сообраќајот на граничните премини кон Грција е нормализиран

Сообраќајот на граничните премини Богородица, Стар Дојран и Меџитлија за премин кон Грција е нормализиран, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на овие гранични премини вчера беше во прекин поради штрајк на грчките царински служби. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава....

Терорист со камион повреди петмина во Канада

Пет луѓе се повредени од 30-годишник кој вчеравечер во канадскиот град Едмонтон првин со нож избодел полицаец, а потоа со изнајмен камион од фирмата „У хаул“ удрил пешаци додека бегал од полицијата. Откако ги повредил луѓето, камионот се превртел и напаѓачот е уапсен. Според канадските медиуми, во кабината било пронајдено знаме на терористичката мрежа Исламска држава. Полицијата го испрашува уапсениот,...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...