fbpx
Таг: Перу

таг: Перу

Латинска Америка сè повеќе „се гуши“ од ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info анализира каква е ситуацијата со...

Најмалку 48 загинати во несреќа во Перу

Најмалку 48 лица загинале вчера во Перу кога во автобусот со кој патувале удрил камион, по што тој паднал од тесниот пат засечен во стрмнина. Несреќата се случила таканаречениот „Ѓаволски свијок“, кој се наоѓа на клиф над океанот, па патот е многу тесен, со стрмни свијоци и често покриен со магла. Автобусот, во кој имало 57 патници и двајца возачи,...

Перу ја легализираше марихуаната за медицински цели

Перу е последната држава во низа од Латинска Америка која дозволи употреба на марихуната во медицински цели, јавуваат светските медиуми. За легализација на производството, увозот и за продажбата на марихуана гласале 67 пратеници во конгресот на Перу, додека пет биле против. Претставнциите во конгресот што застанале зад оваа одлука, истакнале дека таа е донесена за унапредување на квалитетот на животот на илјадници пациенти. Одлуката...

Во Перу запленети 1.300 килограми дрога и уапсени 17 лица

Полицијата во Перу запленила 1.3оо килограми кокаин во контејнер во пристаниште во близина на Лима и уапсила 17 лица. Групата криумчари ја предводел Мексиканец, а била финансирана од Бразилец, соопшти полицијата и додаде дека дрогата ја пронашле обучени кучиња. Дрогата требало да биде префрлена во Мексико и оттаму во САД со помош на мексиканскиот нарко-картел Синалоа, соопштија властите во Перу. Апсењата истовремено...

Поплави и свлечишта во Перу усмртија 75 лица

Поројни дождови, поплави и свлечишта во Перу ги однесоа животите на 75 лица, соопштија локалните власти. Перуанската цивилна заштита соопшти дека 75 лица настрадале, 625.000 лица се загрозени, додека 70.000 останале без покрив над глава. Поради поројните дождови поплавен е системот за канализација во градовите долж Тихиот Океан, а властите почнале да преземаат мерки против комарци. Владата ја испрати војската да ѝ помогне...

Судот во Перу нареди апсење на поранешниот претседател Толедо

Судот во Перу наредил да се уапси поранешниот претседател на земјата, Алехандро Толедо, поради сомневање дека земал мито од бразилска градежна компанија. Судијата Ричард Консепсион го прифатил барањето на обвинителството да се уапси Толедо додека се истражува дека, наводно, примил 20 милиони долари за да издаде градежна дозвола на компанијата „Одебрехт“ за изградба на автопатот меѓу Бразил и брегот на...

Силен земјотрес во Перу, причинета материјална штета

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди јужниот дел од Перу. Засега нема извештаи за повредени или загинати, но како што јавуваат локалните медиуми, потресот оштетил куќи и сообраќајници во тој дел од земјата. Епицентарот на земјотресот бил на 45 километри северозападно од градот Хилујак, на длабочина од 32 километри.

Русија побара објаснување од Швајцарија зошто нејзин авион ја следел руската делегација

Русија побара објаснување од Швајцарија, откако воени авиони со швајцарски ознаки неколку минути го следеле авионот со руска делегација во воздушниот простор на таа земја. - Изразивме недоверба и побаравме објаснување од швајцарската страна поради инцидентот со рускиот владин авион на небото над Швајцарија – се наведува во соопштението на руската амбасада во Швајцарија објавено на „Твитер“. Вчера, воени авиени со...

Најголемиот наркодилер на Перу е уапсен во Колумбија

Најголемиот наркодилер на Перу, Херсон Галвес, е уапсен вчера во еден ресторан во колумбискиот град Меделин, соопшти колумбиското министерство за одбрана. По Галвес била распишана потерница од Интерпол и тој се смета за „новиот Ел Чапо Гусман на Јужна Америка“. Тој е познат под името Каракол и властите во Перу го бараат поради убиства, шверц на дрога и учество во...

Во Перу забележан прв случај на вирусот зика

Властите во Перу соопштија дека во оваа земја е регистриран првиот потврден случај на опасниот вирус зика. Вирусот го донел маж од Венецуела, кој живее во Лима, а неодамна ја посетил Колумбија. Министерот за здравство на Перу, Анибам Веласкес, рече дека очекува уште случаи на лица што го добиле вирусот во странство. Тој додаде дека пациентот е изолиран и дека се преземаат чекори за...

Перу: 16 загинати во автобуска несреќа

Шеснаесет лица загинаа, а 10 се повредени кога автобус не успеал да влезе во свиок на пат во централниот дел на Перу и слетал во реката Тарму, соопшти перуанската полиција. Возачот на автобусот, кој се движел кон градот Пичанаки, поради неприлагодена брзина, изгубил контрола над воланот, при што паднал од 35 метри височина во реката, соопшти локалниот шеф на полицијата Хозе...

Земјотрес во Бразил – нема жртви и материјална штета

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди западниот дел на Бразил, соопшти американскиот институт за геофизика и додаде дека засега не се регистрирани жртви, ниту материјална штета. Потресот се случил на длабочина од 604 километри, а епицентарот бил 130 километри југозападно од градот Тарауака, односно 700 километри североисточно од Лима, главниот град на Перу, каде,...

Перу: Свештеник осуден на затворска казна за силување момче

Перуанскиот суд осуди свештеник на 35 години затвор, поради повеќекратно силување на момче во училиште во кое тој бил капелан. Судот утврдил дека Валдир Перез го користел тоа што бил свештеник и капелан во приватно училиште во сиромашна населба, за сексуално да злоупотребува момче од јули 2010 до април 2012 година. Момчето имало 10 години кога Перез првпат сексуално го злоупотребил, соопшти...

Во сообраќајна несреќа во Перу загинаа 16 лица, поголемиот број деца

Најмалку 16 патници, поголемиот број деца, загинаа, а 30 се повредени кога камион со кој се превезувале се превртел во бездна во централниот дел на Перу, соопштија денеска перуанските власти. - Во несреќата погинаа приближно 16 лица – изјави регионалниот гувернер, Рубин Алва Очоа, додавајќи дека 30 повредени. Несреќата се случила во неделата кога учениците, наставниците и родителите се враќале од организирано...

Во Перу ќе се сечат 23.000 хектари шума за плантажи за палми

23.000 хектари тропска шума на север во Амазонија, имаат намера да исечат компании за производство на палмино масло во Перу за да напават на тоа место плантажи за одгледување палми. Според невладини организации, Владата на Перу неодамна донела одлука прво да се почне со сеча на 9.300 хектари прашума, објави „Гардијан“. Компаниите што се вклучени во проектот се „Исландија енерџи“, „Палмас...

Смена на премиерката на Перу поради шпионирање на ривалите

Премиерката на Перу најверојатно ќе поднесе оставка откако Конгресот со мнозинство гласови ѝ изгласа недоверба поради обвиненијата дека шпионирала политички ривали. За смена на премиерката Ана Хара Валаскез, која пред помалку од година ја презеде должноста, гласале 72 пратеници, додека 42 биле против. Валаскез, која демантира дека ги шпионирала политичките противници, сега има обврска да му поднесе оставка претседателот Оланта Умала,...

Перу: 21 загинат во автобуска несреќа

Дваесет и едно лице загина, а 38 се потешко повредени откако автобус вчера излета од патот во планинскиот дел на Андите во Перу и падна во амбис. Како што јавуваат американските медиуми, автобусот паднал во ендек длабок 1.000 метри. Засега не се знае причината за несреќата.

Земјотрес во Чиле и во Перу

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихстеровата скала денеска ги погоди подрачјата на Чиле и во Перу, соопшти американскиот Геолошки завод. Епицентарот на земјотресот, кој се случил во 1.51 часот по локално време, бил 33 километри југоисточно од градот Путре, на длабочина од 128 километри. Засега нема информации за материјална штета. Во земјотресот кој во 2014 година го погоди Чиле,...

Убиен новинар на водечки магазин во Перу

Две непознати лице во неделата навечер убиле новинар на водечкиот перуански магазин „Каретас“, кој истражувал нарачани убиствата во провинциски град јужно од Лима. Уредникот на магазинот „Каретас“, Америко Замбрано, соопшти дека 22-годишниот Фернандо Рајмонди е убиен во бакалницата на својот татко во градот Канете. Убијците му наложиле на пријателот на Рејмонди да ја напушти бакалницата, а потоа го застрелале младиот новинар...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...