fbpx
Таг: перење на пари

таг: перење на пари

Јовановски осуден на затворска казна од 9 години за „Меѓународен сојуз“, Ременски ослободена

Основниот кривичен суд Скопје денеска ја изрече пресудата за судскиот случај „Меѓународен сојуз“. Судот досуди три затворски казни, при што Бојан Јовановски (Боки-13) е осуден на 9 години затворска казна за делата измама и перење пари. За виновна е прогласена и Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, која доби казна-затвор од 4 години за помагање на двете дела. Една година затвор доби...

Националниот регистар на вистински сопственици, алатка во борбата против перењето пари и финансирањето тероризам

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски и директорот на Управата за финансиско разузнавање, Блажо Трендафилов, денеска го промовираа новиот Национален регистар за вистински сопственици. Регистарот како што истакна Николовски претставува најсовремено технолошко решение, со бројни...

ОЈО покрена обвинение против 9 лица за перење на над 9 милиони евра во случајот „Поштенска банка“

По сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје достави Обвинителен акт против девет лица, информираат од ОЈО. Меѓу деветте обвинети се поранешниот градоначалник на Кочани од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Ратко Димитриевски и бизнисмените Коле Смилевски и Томе Главчев. На нив им се става на товар дека извршиле...

Европската комисија предлага построги мерки во борбата против финансирање тероризам

Европската комисија предложи повеќе мерки за поефикасна борба против финансирањето тероризам и организираниот криминал, како и за зајакнување на соработката помеѓу земјите членки со поголема размена на информации. Комисијата предложи директива со која перењето пари ќе се третира како кривично дело, при што се вклучуваат низа мерки за воспоставување минимални правила за дефинирање на кривичните дела и на санкциите поврзани со...

Кондоминас обвинет за затајување данок од 48 милиони евра

Грчкото обвинителство поднесе кривична пријава против познатиот грчки бизнисмен Димитрис Кондоминас за даночно затајување и за финансиски криминал. Сопственикот на грчката телевизија „Алфа“ е обвинет за затајување данок во износ од 48 милиони евра и за перење пари во периодот од 2006 до 2008 година. Обвинителството една година вршело истрага за активностите и за имотната состојба на Кондоминас, откако неговото име било...

Поранешниот бразилски претседател обвинет за корупција и за перење пари

Федералните обвинители во Бразил ги обвинија поранешниот претседател Луис Инасиј Лула да Силва и неговата сопруга за корупција и за перење пари, јавуваат локалните медиуми. Обвинувањата се поврзани со обемната истрага за корупција во државниот нафтен гигант „Петробрас“. Полицијата минатиот месец даде препораки за поднесување обвиненија против поранешниот престедател. Во врска со случајот „Петробрас“, против Лула да Силва ќе биде поведена судска...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...