fbpx
Таг: пензионер

таг: пензионер

Пензиониран полицаец се заканил дека ќе го убие министерот за внатрешни работи

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО Скопје) соопшти оти повело постапка против пензиониран полицаец што се заканил дека ќе го убие министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Обвинителството го води случајот, против пензионерот, кој бил претходно осудуван како кривично дело Загрозување на сигурноста според член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот жител на Скопје од...

Брајан Пинкер (82) од Оксфорд е првиот во светот кој ја прими вакцината од Оксфорд и АстраЗенека

vakcina kovid Oxford
Брајан Пинкер, 82 годишниот пензиониран менаџер за одржување, стана првата личност во светот, кој ја прими вакцината против ковид-19, надвор од клиничките испитувања, развиена на Универзитетот Оксфорд и АстраЗенека, пишува „Гардијан“. Откако ја прими вакцината во болницата во оксфордската „Черчил“ болница во 7.30 часот, Пинкер изјави: „Вакцината ми значи сè. Според мене, тоа е единствениот начин да се вратиме во...

Сè поголем бројот на загинатите во Лас Вегас – напаѓачот е пензионер

Педесет убиени и повеќе од 200 ранети е последниот биланс од нападот на фестивалот на катри-музика во Лас Вегас, кој го извел 64-годишен белец, јавуваат американските медиуми. Според последните информации, нападот го извел пензионерот Стивен Педоку, кој живеел во пензионерски дом. Полицијата потврди дека напаѓачот, кој отворил оган на околу 30.000 присутни на фестивалот, е убиен, но дека сè уште трагаат...

Тетовец ограбил пензионер во Струга

Струшката полиција поднела кривична пријава против 35-годишниот тетовец Џ.С., осомничен дека на почетокот на минатиот месец ограбил пензионер, информира полицијата. Против него е поднесена кривична пријава за кражба. Кражбата, според полицијата, се случила пред банка во Струга, каде 78-годишниот пензионер ја подигнал пензијата, а кога излегол надвор, две лица се втурнале во него. Кратко потоа, пензионерот забалежал дека му го нема...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...