fbpx
Таг: пензии

таг: пензии

Почна етапната исплата на јулските пензии

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) извести дека денеска, 27 јули, започнува етапната исплата на јулските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот, информира МТСП. Подигањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира...

МТСП: Пензиите за јули ќе бидат зголемени за 1,2 отсто

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека, пензионерите со јулската пензија ќе добијат зголемување по основ на усогласување на пензијата со порастот на трошоците за живот, кое во првото полугодие од 2021 година (јануари-јуни 2021 година), во однос на второто полугодие од 2020 година (јули-декември) изнесува 1,2 отсто. „Зголемувањето на пензијата во номинална вредност изнесува 188 денари на...

Исплатата на јунските пензии да започне од 29 јуни, одлучи Владата

На 81. седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2021 година и го задолжи Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 28 јуни. Владата им препорачува на деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со јунските пензии преку...

МТСП: Од денеска започнува етапната исплата на пензиите за мај

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) извести дека е во тек исплатата на мајските пензии, кои ќе бидат исплатени етапно и предвреме, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од ковид-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири групи, според...

Од понеделник банките ќе почнат со етапна исплата на априлските пензии

Oд понеделник 26.04.2021 година, почнува етапната исплата на априлските пензии. Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од корона вирусот. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира...

Од денеска започнува исплатата на мартовските пензии

Oд денеска започнува етапната исплата на мартовските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од ковид-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според...

МТСП: Од утре почнува етапната исплата на февруарските пензии

Oд утре 25 февруари почнува етапната исплата на февруарските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот ковид-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во...

МТСП: Јануарската пензија ќе биде зголемена за 1,2 отсто, колку што пораснале трошоците за живот

Пензионерите ќе добијат зголемена пензија за јануари за 1,2 отсто, според  усогласувањето со порастот на животните трошоци, соопшти Министерството за труд и социјална политика (МТСП). За толкав процент се зголемени трошоците за живот во второто полугодие од 2020 година, во споредба со првото полугодие од ланската годинa. „Зголемувањето на пензијата во номинална вредност изнесува 185 денари на ниво на просечна...

Од понеделник банките ќе почнат со исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28 септември, почнува етапната и предвремена исплата на септемвриските пензии, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот, информираат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на...

МТСП: Етапната исплата на августовските пензии почнува утре

Исплатата на августовските пензии ќе почне од утре. Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките, за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири...

Банките од утре предвремено ќе ја исплатат јулската пензија

Македонската банкарска асоцијација (МБА) информира дека банките се подготвени предвремено да ја извршат исплатата на јулските пензии. Сите пензионери коишто поседуваат дебитни картички, веќе утре (вторник 28 јули) преку банкоматите и во трговската мрежа ќе располагаат со својата пензија. „Готовинската исплата на пензиите, за оние пензионери коишто не поседуваат дебитни картички, ќе се спроведе во групи, според следниот распоред во вторник,...

АНАЛИЗА: Ќе расте бројот на пензионери, за пензии ќе бидат потребни повеќе од една милијарда евра

Сумата за редовна исплата на пензиите значајно ќе расте следните две години, а ќе се зголемува и бројот на пензионери. По увидот во новиот Стратегиски план 2020 – 2022 година на државниот Фонд за пензиско и инвалидско осигурување „Порталб.мк“ објавува дека проекциите укажуваат на тоа дека во 2022 година за редовна исплата на пензии ќе бидат потребни повеќе од...

Етапната исплата на јунските пензии почнува утре

Министерството за труд и социјална политика, МТСП, информира дека од утре, 26 јуни, ќе започне исплатата на јунските пензии која, во услови на опасност од КОВИД-19, и овој месец ќе тече етапно. Пензионерите кои ги земат пензиите од филијалите и експозитурите на банките, тоа ќе можат да го сторат во четири групи, според висината на пензијата. Така, утре ќе се...

Полициски час утре и в понеделник, пензиите ќе се исплаќаат од среда

Покрај стандарниот полициски час, од 19 часот вечерва, до 5 часот утре, Владата наложи и долг полициски час што ќе почне утре во 11 часот (претпладне) и ќе трае до 5 часот во вторник. На својата 56-та седница вчера, Владата ја изменила и одлуката за карантин за македонските граѓани што се враќаат од странство, па ако тие приложат ПЦР тест...

Исплатата на пензиите за граѓаните кои немаат дебитни картички ќе биде од понеделник по групи

Исплатата на априлските пензии за пензионерите кои што не поседуваат дебитни картички ќе се спроведе по групи и тоа во понеделник, 27 април – пензии со висина до 11.000 денари, во вторник, 28 април – пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари, во среда, 29 април – пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари, во четврток,...

Априлските пензии ќе се исплаќаат од крајот на неделава

На својата 44-та седница, Владата вчера донесе одлука пензиите за овој месец - април - да почне да се исплаќаат од крајот на оваа седмица, и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија (ПИОМ) да ги достави потребните податоци за пензиите до деловните банки најдоцна до четврток. Истовремено, Влада упати препорака до деловните банки во петок...

НБРМ: На возрасните граѓани да им се даде предност во банките од 10 до 12 часот

Филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е неопходно и неодложно, апелираат од Народна банка. „Од утре, во терминот од 10 до 12 часот, кога е дозволено движење на лицата над 67 години, граѓаните кои што се во други возрасни групи да се воздржат од посета на филијалите и експозитурите. Во овој термин да се даде...

Анализа: Како се исплаќале пензии, а како се полнела касата на ПИОМ

Приходите од неплатениот придонес од Фонд за пензиско и инвалидско осигурување секоја година се намалува, буџетските трансфери за покривање на „дупката“ во ПИОМ се зголемуваат, се вели во економската анализа на „Порталб.мк“. Слабости во чување и ажурирање на податоците за корисниците на пензија, грешки во евиденција на осигурениците поради што дел од нив иако требало, не се распоредени во вториот...

Заев: Растот на бројот на нови работи места природно ќе го полни пензискиот фонд

Со одговорни и чесни политики го запревме растот на дефицитот во пензискиот фонд, популарно нарекуваната - „дупка во ПИОМ“, го стабилизиравме и со ефектите што ги очекуваме од создавањето на новите работни места, од растот на платите и од придонесите од нив, создаваме тренд за негово намалување, што ни обезбеди можност да ги покачиме пензиите, рече премиерот Зоран Заев...

Ангеловска: Сакаме најдобрите лекари и наставници да ги задржиме во земјава

Со буџетот за 2020 година ќе инвестираме во подобро здравство, подобро образование, подобра социјална грижа и воопшто подобри услови за живот на сите граѓани. Сакаме најдобрите лекари да бидат во јавното здравство, сакаме квалитетни идни генерации, а за тоа е предуслов квалитетното образование. Ова, меѓудругото, го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска, на почетокот на расправата за предлог-буџетот 2020 на...

ФООМ: Повиците за „чиста Македонија“ се основа за влошување на меѓуетничките односи

Фондацијата Отворено општество – Македонија ги следи состојбите кои ескалираа со немири пред Владата, Собранието и Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија и изразува сериозна загриженост за...