fbpx
Таг: ПДП

таг: ПДП

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом. Ова нема да е првпат мандатот за формирање влада да го добие кандидат на партија која на избори освоила најголем број пратенички места, а нема мнозинство од вкупниот број...

И СДСМ, ДПА и ДУИ ги доставија до ДИК листите со кандидати за пратеници

Опозициската коалиција предводена од СДСМ, владејачката албанска партија ДУИ и албанската опозициска партија ДПА вечерва околу 22 часот до Државната изборна комисија ги доставија листите со кандидати за пратеници во шесте изборни едници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. - Toa e листа на кандидати која е победничка, усогласена со граѓаните на Република Македонија и која е одобрена од...

Само ПДП и Коалицијата за промени и правда досега ги доставиле пратеничките листи до ДИК

Партијата за демократски просперитет (ПДП) и Коалицијата за промени и правда, која ја сочинуваат Демократски сојуз, ФРОДЕМ, ДЕМОС И МОРО-РП,  денеска до Државната изборна комисија ги доставија листите на кандидати за пратеници во шесте изборни единици за предвремените парламентарни избори, закажани за 11 декември. Се очекува другите партии вечерва до полноќ, кога и истекува рокот, да ги достават своите...

ПДП реагира на неажурноста на судовите и на внатрешни превирања во партијата

Партијата за демократски просперитет (ПДП) денеска на прес-конференција реагираше, како што рекоа, на неажурноста на судовите околу судскиот спор во врска со впишувањето на претседател на партијата во судскиот регистар на политички партии. - Основниот суд во Тетово има донесено решение како претседател на партијата да ме впише мене. Оваа одлука беше оспорена од одредени луѓе и обжалена до Апелацискиот...

ПДП ќе ги поддржи протестите на албанскиот опозициски совет во Скопје

Партијата за демократски просперитет (ПДП) ќе учествува на утрешниот протест во Скопје кој го организира албанскиот опозициски совет. Партијата ќе поддржи, како што истакнаа на денешната прес-конференција, секое друго протестирање кое има цел да придонесе за политички промени во земјава и за уривање на, како што рекоа, авторитарниот режим. - Го повикуваме нашето членство на организиран начин да учествуваат на...

За најгорливите проблеми во Тетово протестираа едвај педесетина граѓани

Тетовци му дадоа мала поддршка на денешниот протест под мотото „Стоп за хасот во Тетово“. На протестот кој се одржа на градскиот плоштад, дојдоа околу 50, претежно, повозрасни лица. Велат дека е крајно време да се испрати порака за запирање на аерозагадувањето, лошата урбанизација и на недостигот од вода. Зачудени се што големите проблеми за кои денеска се протестира, не беа...

ПДП: Дали Питер Фејт сака да го спаси Али Ахмети?

„Проширувањето на Охридскиот договор не може да го направи политичка партија која треба да биде предмет на истражување од Специјалниот обвинител поради аферата „Маѓар телеком“ и другите афери од објавените „бомби“ ниту, пак, лидер кој не може да се појави слободно пред своите гласачи“, се вели во писмената реакција на Партијата за демократски просперитет (ПДП), по веста во медиумите дека „Али...

ПДП: Зошто се заострени односите на релација Влада – Европска енергетска заедница?!

ПДП преку писмено соопштение прашува зошто Владата заради либерализацијата на струјата е влезена во конфликт со Европската енергетска заедница и со Европската унија. Најстарата политичка партија на Aлбанците бара одговор од властите, како дошло до ублажување на конфликтните односи на релација Влада - ЕВН и дали зад сцена може да експлодира некоја тајна соработка меѓу нив на штета на...

ПДП: Владата да престане со неконтролирано трошење народни пари

„Владата да ги почитува препораките од комисијата на европскиот експерт Рајнхард Прибе и препораките на ММФ и да престане со понатамошна партизација на државата. Исто така да престане со неконтролирано трошење на народните пари“, повика денеска Партијата за демократски просперитет. Од ПДП сметаат дека на една држава, која секој месец редовно се задолжува пред меѓународните и домашните финансиски институции за да...

ПДП и „Беса“ бараат демократизација на Македонија со една изборна единица

Движењето „Беса“ и ПДП побараа големите политички партии да се заложат Македонија да биде една изборна единица со отворени листи. На тој начин, според нив, малите политички партии нема да добијат повеќе пратенички места, но од суштинска важност е дека со предложениот модел, македонското општество ќе се демократизира. - Со сегашниот изборен модел, малите партии станаа заложници на големите, кои...

ПДП: Препораките на ЕК не се однесуваат на актуелната туку на идната транзициона влада

„Последниот извештај на „Фридом хаус“ за почитувањето на човековите права и слободи, владеењето на правото, како и за слободата на медиумите ги потврдува неодамна објавените констатации и заклучоци на експертската група на Европската комисија под раководство на Рајнхард Прибе дека Република Македонија е земја со ниски стандарди каде економскиот криминал, корупцијата, кршењето на човековите права и слободи, партизацијата на...

Протестен марш на „Беса“: Oставки на Груевски и на Ахмети и нов договор за државата

Со говори на активисти, политичари, лица од невладини организации, на бина поставена на почетокот на мостот Гоце Делчев, во близина на Владата, заврши денешниот мирен протестен марш на политичкото здружение „Беса“. На протестот, демонстрантите упатија три барања: „оставка од антиалбанската, инкриминирана и корумпирана влада на Никола Груевски и на Али Ахмети, расветлување на сите албански вистини во Македонија и нов...

ПДП ја поддржува „Беса“ за организирање сенароден протестен марш

Партијата за демократски просперитет ја поздравува иницијативата на движењето „Беса“ за организирање сенароден марш против диктатурата, противзаконските политички притвори, забраната на слободата на мислењето, крајното осиромашување на населението, корумпирање и партизација на судскиот систем, инсталација на организираниот криминал, феномени кои се практикувани од владата на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. „Партијата за демократски просперитет силно го поддржува изразувањето на демократската волја...

ПДП: Оставките се за поздравување

Партијата за демократски просперитет преку писмено соопштение ги поздравува одлуките за оставки на министерката за внтарешни работи, Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, и на директорот на УБК, Сашo Мијалков, иако, како што се наведува соопштението, тие оставки се со големо задоцнување. Од партијата овој чин го сметаат за придонес и за вовед во решавањето на долгата политичка...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...