fbpx
Таг: патувања

таг: патувања

РЕПОРТАЖА: Лисабон – град на шармантните стари трамваи и модерно метро [галерија]

Лисабон со право е една од најпосакуваните туристички дестинации во Европа поради богатото културно-историско наследство и неодоливата гостопримливост на неговите жители, збогатена со фактот дека градот е лоциран на брегот на Атланскиот океан. Сепак, едно парче од мозаикот што го прави Лисабон незаборавно место за патување е високоефикасниот и разновиден јавен превоз, кој е неизоставен дел од функционирањето на...

Обединетото Кралство и Франција со нови ковид-протоколи за влез на македонски државјани

Министерството за надворешни работи информира дека со новите ковид-протоколи во Обединетото Кралство (ОК) на Велика Британија и Северна Ирска, целосно вакцинираните лица, согласно утврдените британски правила за вакцина-сертификат, повеќе нема потреба да прават тест за ковид-19 ниту пред, ниту откако ќе пристигнат во Обединетото Кралство. Но, останува обврската за пополнување на формуларот за лоцирање на патници. „ОК го прифаќа нашиот...

МНР: Македонските државјани во најскоро време да ја напуштат Украина

Министерството за надворешни работи (МНР) на Република Северна Македонија, следејќи ги одблиску состојбите во и околу Украина, апелира до граѓаните на земјава во претстојниот период да избегнуваат патувања во Украина. Дополнително, сите македонски државјани кои сега се наоѓаат во Украина, доколку имаат можност, во најскоро време да ја напуштат земјата. „Соодветно на претходните повици, граѓаните кои се наоѓаат во Украина, а...

Велика Британија ја стави Македонија во зелената листа на држави, признати се сертификатите за вакцинација

Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска со нови протоколи за ковид-19, со кои Република Северна Македонија преминува во зелената листа на држави и територии на кои им се признаваат сертификатите за вакцинација, информираат од Министерство за надворешни работи. „Граѓаните на Република Северна Македонија кои патуваат во Велика Британија, и кои примиле вакцина во земјава, ќе се сметаат за...

МНР: Швајцарија, Австрија и Белгија со нови правила за влез на наши државјани

Од Министерството за надворешни работи (МНР) апелираат до граѓаните внимателно да се запознаат со новите правила за влез на македонски државјани во Швајцарија, Белгија и Австрија, кои веќе стапија на сила. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Република Северна Македонија, заради туристички или било каков друг вид престој,...

Од денеска заострени мерки за влез и излез на граничните премини во земјава

Од денеска за влез и излез од земјава на граничните премини сите домашни и странски државјани ќе мора да приложат сертификат за вакцинација против ковид-19 за примени две дози на вакцина, сертификат за прележан ковид-19 во последните 45 дена или медицинска потврда со негативен ПЦР тест направен 72 часа пред излезот од земјава или негативен брз тест за антигени...

Патување меѓу градови со брзина од над 1.000 километри на час, „Virgin“ го претстави превозот на иднината

Ново средство за масовен превоз што ќе ги постави стандардите за патување на 21-иот век со брзина на движење што ќе достигнува 670 милји, или 1.078 километри на час. Ова е најновата видео презентација на проектот „Virgin Hyperloop“ на милијардерот Ричард Бренсон, чиишто соништа за намалување на времетраењето на патување и пронаоѓањето на нови превозни средства на иднината не...

Грчкиот државен долг расте поради ковид-19, властите предупредуваат дека нема пари за уште една изолација

Грција е на третата позиција во светот според висината на државниот долг изразен како процент од бруто домашниот производ (БДП). Веднаш по Јапонија и Судан, државниот долг на Грција во април 2021 година достигнал 210 отсто од БДП-то на оваа земја. Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Георгијадис во изјава за медиумите ја изнесе загриженоста на владата од...

ЕУ ја стави Македонија на листата на „безбедни земји“ од ковид-19, чии што граѓани слободно ќе може да патуваат

Амбасадорите на земјите членки на Европската унија донеле одлука Северна Македонија, Србија и Албанија да бидат ставени на листата на безбедни земји за ковид-19, и оттука, нивните жители слободно ќе може да патуваат во ЕУ. Покрај земјите од Западен Балкан, на списокот се и САД, Хонг Конг, Макао, Саудиска Арабија и Тајван. ЕУ секои две недели расправа за епидемиолошката ситуација во...

С.Македонија избришана од германската листа на ризични ковид-земји, рестрикциите за патување остануваат

Германија од утре ќе ја избрише С.Македонија од списокот на ризични земји поради ковид-19, јавува Дојче Веле сервисот на македонски јазик, што ќе им овозможи на одредена категорија на граѓани од земјава полесно да патуваат во оваа европска земја. Германскиот институт „Робер Кох“ вчера ја објави листата на земји кои се тргнати од „црвената листа“ на ризични земји поради...

Чешка забрани влез на странци во земјата, во Франција од утре не можат да влезат сите лица надвор од ЕУ

Под налетот на британската, јужноафриканската и бразилската мутација на корона вирусот, расте бројот на земји во светот што воведуваат нови рестрикции за патувања. Чешка од денеска го забрани влезот за странци на нејзина територија кои не доаѓаат во земјата поради неопходни причини. Од 30 јануари, влез во Чешка е дозволен само за оние странци што студираат или работат во...

Движење без ПЦР-тест и бесплатно лекување договорија Заев, Рама, Вучиќ и Брнабиќ

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари средба преку интернет видео-врска со претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Ана Брнабиќ. На состанокот беа разгледани сите аспекти на соработка во услови на Ковид-19 кризата кои произлегуваат од иницијативата за напредна соработка во рамките на Берлинскиот процес и денешниот...

Од петок ќе може да се влезе во земјава без ПЦР тест, од 1 јули аеродромите отворени за сообраќај

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на „Фејсбук“ објави дека владата на денешната седница одлучила од петок, 26 јуни, да ги отвори сите гранични премини за движење на патниците и возилата без приложување на ПЦР тестови за оние лица што влегуваат во нашата земја, како и без упатување во домашна изолација или спроведување на задолжителен државен карантин. Укината е и забраната...

Сè уште не се знае дали за патување во Грција ќе треба тест за корона

Текстот „Дали се исплаќа задоволството: За тестовите за корона за Грција, ќе треба да се платат 680 евра“ не нуди доказ дека четиричлено семејство треба да плати 680 евра за тестови за корона вирусот ако сака да патува во Грција, пишува „КриТинк“. Протоколот за патување помеѓу Македонија и Грција сè уште не е утврден и оттука сè уште не е...

Само пофални зборови за буџетот за 2018 година од пратениците на СДСМ

На првото продолжение на 12. седница на Комисијата за финансирање и буџет, која се одвива без присуство на опозицијата, пратениците на СДСМ го оценија како реформски предлог-буџетот за 2018 година. Според нив, тој ќе обезбеди поголем економски пораст и повисок животен стандард на граѓаните. Тие сметаат дека за разлика од претходните буџети, овој не е популистички. Пратеничката на СДСМ, Кети Смилевска, рече дека...

Пленарната расправа за ребалансот на буџетот ќе продолжи во 11 часот

Собраниската седница за ребалансот на буџетот ќе продолжи денеска во 11 часот. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првата пленарна седница, во вторникот, рече дека основната цел на ребалансот на буџетот е да се зголеми животниот стандард на граѓаните и да се поддржат домашните претпријатија. Тој додаде дека при правењето на ребалансот имале одредени ограничувања, како што се склучување договори за...

Грција годинава ќе биде поскапа, но останува најпосетена дестинација

Туристичко-угостителската комора на Македонија (ТУК) пред почетокот на летната сезона оцени дека дел од аранжманите за летување се продадени, поради попустот за предвремена резервација. Сепак, поголем дел од аранжманите се очекува да се продадат во претстојниот период. „Како резултат на случувањата и неизвесноста поголем дел од граѓаните се уште не се одлучиле каде ќе летуваат годинава и термините за одмор ги...

Охрид меѓу 30 најубави мали градови во Европа

Интернет-страницата „Телеграф травел“, која постојано ги информира своите читатели за најдобрите дестинации што треба да се посетат низ светот, го вбројува Охрид меѓу 30 најубави мали градови во Европа. Изборот на листата со градови е направен од 300 туристички агенции од Јапонија кои сметаат дека наведените градови во Европа се најубави и се дестинации што „мора“ да се посетат. „Охрид, град во Македонија, кој...

Вучиќ го копира Донбас и го применува на Косово

Адвокатот Чедомир Стојковиќ во интервју за „Побједа“ вели дека Радоичиќ за претседателот на Србија е исто како што е Пригожин за Путин, Вучиќ го копира Донбас и го применува...