fbpx
Таг: патнички воз

таг: патнички воз

Најмалку 22 загинати во руското ракетирање на патнички воз во Украина

Најмалку 22 лица загинаа, а 50 се повредени во рускиот ракетен напад на железничка станица во Днипропетровскиот регион во Украина. Ракетите погодиле патнички воз којшто се запалил, а меѓу загинатите е и 11-годишно дете, пишува Гардијан. Ракетирањето се случило во градот Чаплине, околу 145 километри западно од Донецк. Рускиот ракетен напад се случи на денот кога се одбележува 31-годишнината од...

Железница мака мачи со сервисирањето на кинеските возови, возниот ред едвај се одржува

И покрај тоа што летово не сообраќаа брзиот воз Скопје-Приштина-Скопје и експресните возови за Белград и Солун, Железници на РСМ-Транспорт едвај го одржува актуелниот возен ред со само 15 предвидени поаѓања на возови дневно од скопската железничка станица. Изминатово лето 40 дена не сообраќаше патничкиот воз меѓу Скопје и Кочани поради поправка на расипаната локомотива што го влечеше овој...

Ковид-19 го преполови бројот на патници во возовите, граѓаните со воз не можат во странство

Ширењето на корона вирусот во нашата земја го преполови бројот на патници во возовите во домашниот железнички сообраќај и целосно го сопре функционирањето на меѓународните возови кон Белград, Солун и Приштина. Од Железници на РСМ - Транспорт за „Мета.мк“ информираат дека сите возови во домашниот железнички сообраќај сообраќаат по важечкиот возен ред, а до 1 јули повторно се пуштени...

Бугарија: Либерализацијата на железничкиот превоз донесе корист за компаниите и граѓаните

Железничкиот сектор во Бугарија веќе неколку години наназад функционира со либерализиран пазар. Наместо еден железнички превозник како што е случајот со Македонија, нашиот источен сосед во 2018 година имал дури 15 лиценцирани превозници. Во патничкиот превоз функционира единствено „Бугарската државна железница (БДЖ) - патнички превоз“, додека повеќе од половина од товарниот транспорт го реализираат приватни железнички компании. Бугарскиот професор Симеон...

Пристигнаа новите локомотиви, до 2022 година треба да се обноват шест моторни возови

Во Скопје деновиве пристигнаа последните три од нарачаните четири електрични локомотиви за потребите на Железници - Транспорт. Новите кинески локомотиви постепено ќе се пуштаат во сообраќај за потребите на товарниот железнички сообраќај, а една од нив веќе е ставена во функција за влечење на товарните возови. Инвестицијата за обнова на возниот парк е во висина од 7 милиони евра,...

Железничка изолација: Скопје – Блаце ни е единствениот меѓународен воз (инфографик)

Од македонскиот главен град со воз во странство може да се патува единствено до Блаце. Брзиот воз до Приштина е единствената странска дестинација до која можат да патуваат граѓаните. Во актуелниот возен ред на Македонски железници - Транспорт е наведено дека возот кон Солун и Белград ќе сообраќа само налето. Воедно, од Железничката станица во Скопје за годинава се предвидени...

Каменуван патнички воз кај надвозникот во Визбегово

Непознати сторители утрово, околу 3 часот, каменувале патнички воз кај надвозникот во Визбегово меѓу железничките станици Скопје Север и Ѓорче Петров, информираат од полицијата. Во инцидентот било искршено едно прозорско стакло од вагон. Повредени патници нема. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот и за пронаоѓање на сторителите.

Патнички воз на релација Скопје – Битола излетал од шини, нема повредени

Патнички воз, кој сообраќал на релација Скопје - Битола, синоќа околу 22 часот излетал од шините откако наишол и удрил во одрон од камења и од земја кои биле на самата пруга, информира МВР. Во случајот, како што информираат оттаму, нема повредени патници, ниту возен персонал. Насреќата се случила на делот од пругата меѓу железничките стојалишта меѓу селата Теово и Согле. „Патнички...

Патнички воз удрил во карпа на пруга на релација Битола – Скопје

Патнички воз, кој сообраќал на релација Битола - Скопје, утрово, околу 4.45 часот, удрил во карпа која била на пругата, информираат од МВР. Според полицијата, возот наишол на карпата на делот од пругата меѓу железничкото стојалиште Согле и железничкото стојалиште Теово. Во случајот нема повредени патници и возен персонал. Според МВР, карпата која се нашла на пругата била најверојатно од одрон. Надлежните...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...