fbpx
Таг: патни правци

таг: патни правци

Забрана за движење на тешки товарни возила на неколку патни правци

Утрово времето е облачно и студено и речиси насекаде има врнежи од снег со слаб до умерен интензитет. Во текот на ноќта врнежите од дожд поминаа во снег и на пониските места. Најмногу снег наврна на Маврово, каде снежната покривка достигна 10 сантиметри, а таму утринава беше измерена и најниска температура од минус 10 Целзиусови степени. Забрани за тешки товарни возила...

Невремето во тетовско предизвика ерозија на земјиштето и блокираше неколку патни правци

Големи врнежи од дожд попладнево предизвикаа неколку свлечишта и блокираа два патни правци. Затрупан беше патот на влезот од Шипковица кој доцна попладнево е расчистен и патниот правец на излезот од Шипковица кој води кон селата Бродец и Вешала кој се уште е блокиран со наноси од камења и земја. Се работи на негово расчистување. -Градежната механизација е на...

Забрана за камиони на повеќе патни правци

Забрана за камиони е воведена на повеќе патни правци во Македонија, известува Автомото-сојузот на Македонија. Камиони не смеат да се движат на планинскиот премин Пресека, планинскиот премин Ѓавато, патните правци Струга - граничен премин Ќафасан, Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, крак Маврово – Дебар, крак Стража – Кичево и Тетово – Попова Шапка. Сообраќајот се одвива по влажни коловози,...

Поради магла, откажани неколку летови на аеродромот „Александар Велики“

Намалената видливост од маглата го отежнува одвивањето на патниот и на авиосообраќајот во дел од земјава. На аеродромот „Александар Велики“ утринските летови од Белград и од Истанбул до Скопје се откажани, а откажани се и летовите од Скопје. Од АМСМ предупредуваат на намалена видливост од 30 до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка, до 50 метри на патните...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...