fbpx
Таг: патни правци

таг: патни правци

Магла и намалена видливост на неколку патни правци

Поради магла намалена видливост има на неколку планински превои низ државата, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. На патниот правец Тетово-Попова Шапка видливоста е од 30 до 50 метри, на Страцин од 100 до 150 метри, на планинскиот превој Стража од 100 до 150 метри и на планинскиот превој Плетвар до 50 метри. На останатите државни патишта сообраќајот се одвива во...

AМСМ: Свлечишта на два патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Прекин во сообраќајот има на патниот правец Крива Паланка – село Огут поради свлечиште. Екипите на јавното претпријатие „Македонија пат“ работат на расчистување на свлечиштето и нормализација на сообраќајот. Исто така, поради свлечиште, на патниот правец Макази – граничен премин Маркова Нога кај местото...

Забрана за камиони кон неколку гранични премини, снег врне на сите патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози и на сите сообраќајни патни правци во државата врне снег, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). На сите патни правци има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните служби. Поради појава на магла, видливоста е намалена од 15 до 20 метри од Тетово кон Попова Шапка. Забрана за сообраќај на тешки моторни...

Поради маглата намалена видливост на патните правци околу Скопје

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на патните правци Скопје – Катланово, Скопје – грaничен премин Блаце и обиколницата околу Скопје. На останатите патишта во државата, Автомото-сојузот на Македонија информира дека собраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Маглата денеска предизвика проблеми и на скопскиот аеродром „Александар Велики“ каде дел од летовите се откажани, а дел...

Сообраќајот на граничните премини кон Грција е нормализиран

Сообраќајот на граничните премини Богородица, Стар Дојран и Меџитлија за премин кон Грција е нормализиран, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на овие гранични премини вчера беше во прекин поради штрајк на грчките царински служби. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава....

На граничните премини со Грција се чека до еден час, информираат од АМСМ

На граничниот премин Богородица, за излез од државата се чека еден час, а на граничниот премин кај Дојран, се чека околу 30 минути, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На другите гранични премини, нема подолги задржувања. Информацијата се однесува само за македонската страна на премините.  Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Поројни дождови, заладување и снег на планините најавува УХМР за вечерва

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за доцна попладне и во вечерните часови најавува пообилни врнежи од дожд во северните и во источните делови на земјата, каде што локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. „Во ноќните часови под влијание на студен бран проследен со спуштање на студен воздух од север ќе настапи нагло заладување, а на планините врнежите ќе...

Сообраќајот на влезот во Скопје кај хотел „Континентал“ е затворен поради пукната цевка

Поради пукната цевка, кружниот тек кај хотел „Континентал“ е затворен за сообраќај, од Автокоманда кон Саем и од Бит-пазар кон Саем, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Оттаму велат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања. Оваа информација се однесува само...

Намалена видливост на Ѓавато и на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Сообраќајот низ државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на густа магла, намалена е видливоста на патниот правец Тетово - Попова Шапка, од 30 до 50 метри, како и на планинскиот превој Ѓавато, од 50 до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење и прилагодена брзина на движење според условите на патот.

Сообраќајот се одвива по влажни коловози со магла на некои патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информира Автомото-сојузот на Македонија. Видливоста поради магла е намалена од 50 до 100 метри на патниот правец Лисец - Попова Шапка. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар -...

Намалена видливост на повеќе патни правци поради магла

Поради појава на магла, видливоста е намалена од 30 до 50 метри во Павлешенци, од 50 до 100 метри на Кула и на патниот правец Петровец – Хиподром, информира Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по...

Сообраќајот и понатаму се одвива отежнато, во зимски услови

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила утрово има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец Маврово - Дебар, додека од 9 часот сообраќајот на патниот правец Кичево - Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за тешки товарни возила, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Набргу се очекува да се нормализира сообраќајот и во обратен правец, од...

Сообраќајот се одвива во зимски услови, забрани за камиони и блокирани патишта

Поради врнежите од снег, забрана за сообраќај за тешки товарни возила е воведена на планинските превои Плетвар, Стража, Пресека и на патниот правец од Маврово кон Дебар и обратно, а патниот правец Македонски Брод - село Здуње, на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид возила, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот на државните патишта се...

АМСМ: Во прекин сообраќајот на патот Штип – Кочани, повеќето патни правци проодни

Поради чистење на снежни наноси, сообраќајот е во прекин на магистралниот пат А-3 Штип  - Кочани, поточно од село Крупиште до бензиска пумпа „Ваго“, а забраната за сообраќај на патниот правец Велес - Скопје се укинува, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. „Сообраќајот на патниот правец Валандово - Стар Дојран и обратно е нормализиран. Од 13 часот, сообраќајот на магистралниот пат...

Блокирани патишта и отсечени села во источна Македонија поради големи снежни наноси

Со интервенција на полицијата повремено се пропуштаат возила од двете страни на патот Штип – Кочани, каде сообраќајот неколку часа беше во целосен прекин поради големите снежни наноси. Силниот ветер што дуваше цела ноќ, а продолжи и утрово, создаде наноси високи и до два метри кај селото Крупиште, поради што привремено беше затворен патот Штип – Кочани. На барање...

Излизгани возила и превртени камиони, во прекин сообраќајот на дел од патиштата

Сообраќајот на неколку патни правци во земјава е во целосен прекин поради излизгани и превртени тешки товарни возила, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Како што информираат оттаму, сообраќајот на патните правци Скопје - Велес и Велес - Скопје е во прекин за сите видови возила, поради излизгани и попречени возила, а од 19.30 часот во целосен прекин е сообраќајот и...

АМСМ: На планинските премини можна е голомразица

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози на пониските места. Влажни коловози се бележат на планинските премини, повисоките и осојничави места, каде поради ниска температура можна е појава на голомразица, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица - Делчево, Виница...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, слаб снег врне на Буково, Плeтвар и на Страцин

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози. Слаб снег врне во Ресен, Крушево, Маврово и на планиските премини Буково, Плетвар и Страцин, кој не се здржува на коловозот, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

Сообраќајот се одвива во зимски услови, снежна покривка има во Крушево и во Маврово

Сообраќајот во државата се одвива во зимски услови по влажни коловози. Слаби врнежи од снег во раните утрински часови се бележат во Крива Паланка, Страцин, Попова Шапка, Маврово, планинскиот превој Плетвар, Штип и во Делчево, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Снежна покривка е формирана во Крушево од 8 сантиметри, во Маврово - 9 сантиметри и во Лазарополе - 11 сантиметри. Најстудено утрово било...

Забраната за камиони е укината, можни одрони на неколку патни правци

Забраните за тешки товарни возила на патните правци Маврово - Дебар, Крива Паланка - граничен премин Деве Баир и Ресен - Битола на превојот Ѓавато се укинати, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Во клисурите и во засеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража,...

МОН: Дозволено е да се пишува во новите учебници што ги добија основците

Од Министерството за образование и наука (МОН), за Мета.мк велат дека е дозволено да се пишува во новите учебници откако на социјалните мрежи деновиве беа објавени непроверени информации дека...