fbpx
Таг: патна исправа

таг: патна исправа

Обвинителството бара на Сокол Митревски да му биде забрането да го напушта Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска соопшти дека е отворена истражна постапка против девет лица за злоупотреба на службената положба и овластување. Осомничените лица, меѓу кои е и поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, се товарат дека во 2014 година постапиле незаконски при одлучувањето во постапки за поднесени барања за утврдување правен статус на бесправни објекти, со што нанеле...

МВР ќе издава лични карти в сабота и на денот на гласањето на вториот круг избори

Сите одделенија за управни работи на Министерство за внатрешни работи ќе работат на 28 и на 29 октомври, со што граѓаните и на тие денови ќе можат да извадат лични карти, информираат од МВР. „Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена) по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални одделенија за управни работи при Министерството за...

Мијалков се повикува на судска одлука за Заев за и нему да му биде вратен пасошот

Одбраната на Сашо Мијалков, обвинет во случајот на СЈО „Таргет“, сè уште чека одговор од Кривичниот суд во врска со барањето за враќање на пасошот што му беше одземен. Адвокатот на Мијалков, Љупчо Шврговски, изјави дека за враќањето на пасошот се повикале на судската практика, односно на одлуката на судот да му биде вратен пасошот на лидерот на СДСМ и...

Турски државјанин уапсен на преминот Богородица за фалсификуван пасош

На граничниот премин Богородица, полицијата вчера уапсила турски државјанин кој го сомничи дека фалсификувал лични документи. Турскиот државјанин Б.Р.A. (1963) од Истанбул за време на граничната проверка на полицијата ѝ покажал хрватска патна исправа, која гласи на негово име, за која полициските службеници се посомневале дека е фалсификувана. При претресот кај лицето се пронајдени фалсификувани хрватска лична карта и хрватска возачка...

СЈО бара да ѝ се одземе пасошот на градежната инспекторка од Гази Баба

Специјалното јавно обвинителство бара да ѝ биде одземен пасошот на градежната инспекторка од Општина Гази Баба, Елисавета Најдовска, која е првоосомничена во случајот „ТНТ“, објави „24 Вести“. Од СЈО велат дека освен одземањето на патната исправа, побарале да ѝ биде наметната и обврска постојано да се јавува во Кривичниот суд. Истите мерки тимот на Катица Јанева ги барал и за другите...

Приведено лице, под сомневање дека поседува фалсификуван пасош

Вчера на граничниот премин на аеродромот „Александар Велики“, на влез во државата, приведен е М.А.Д. (55), поради постоење основи на сомневање за поседување фалсификувана бугарска патна исправа и лична карта. Истиот е предаден во полициската станица во Гази Баба за понатамошна постапка.

Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца

Вкупно 234 деца се убиени, а над 433 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“ повикувајќи се на изјава на украинското Јавно обвинителство. „До...