fbpx
Таг: пастрмка

таг: пастрмка

Вистиномер: Рибокрадците го пустошат рибниот фонд во Охридското Езеро, ЕУ нотира низа слабости

Рибокрадството со години „царува“ на Охридското Езеро. Ендемските видови риби доведени на работ на исчезнување. Забрана за риболов има, полицијата казнува, но рибокрадците не мируваат. Незаконскиот риболов предизвика дисбаланс во рибниот фонд на Охридското Езеро, смета научната фела. Со децении се изловуваат само три видови риби, пастрмка, белвица и крап. Во Извештајот на ЕК за напредокот на Северна Македонија...

Наскоро нов концесионер на Охридско Езеро, екологистите се надеваат на спас на пастрмката

Струшка фирма во следните шест години ќе биде концесионер за стопански и рекреативен риболов на риболовното подрачје Охридско Езеро. Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информираат дека фирмата „Летница – Белвица Милорад“ од Струга на електронската аукција понудила највисок надомест за концесија за стопански риболов и највисок концесиски надомест од 100 отсто од вредноста на издадените дозволи за...

Порибени акумулацијата Глобочица и ревирот Црн Дрим 2

Со порибувањето на риболовните води кои немаат концесионер, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се грижи за зачувување и заштита на автохтоните видови риби во речните води, порача министерот Љупчо Николовски при денешното порибување на акумулацијата Глобочиџа со 40 килограми, односно 8.000 единки подмладок од речна пастрмка и со 1.700 единки крап. Во текот на денот ќе биде порибен и...

Нуркачите алармираат дека пастрмката сè помалку ја има

Синоќа во Охрид премиерно беше прикажан документарниот филм на „Амфора“ – „Танцот на пастрмките“, во рамките на активностите за празникот Богојавление – Водици. Филмот се снимал пет години, исклучиво во зимска сезона, во месеците декември, јануари и февруари, период кога се мрести охридската пастрмка, кој охриѓани го викаат „татиљ“ или тотална забрана за ловење. Нуркачите направиле материјал од 50 часа, конципиран...

Фатени рибокрадци на албанската страна на Охридско Езеро

Рибокрадци недозволено ловеле пастрмка од албанската страна на Охридско Езеро. Биле затекнати вчера попладне во заедничка и координирана контрола, извршена од овластени лица на охридската подрачна единица на Државниот инспекторат за земјоделство и полициски службеници. Во Охридско Езеро во близина на македонско-албанската граница затекнат е недозволен риболовен алат за лов на охридска пастрмка, претходно поставен од рибари од Република Албанија. Од...

Охридско Езеро порибено со 300.000 пастрмки

Охридско Езеро денеска беше порибено со 300.000 единки подмладок охридска пастрмка. Годинива, како што информираше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Михаил Цветков, во Охрид, се издвоени 7,5 милиони денари за процесот на изловување, одгледување и на порибување, со околу 2,4 милиони пастрмки. – Порибувањето од репроцентарот во Хидробиолошкиот завод почнува со 300.000 единки пуштени денеска на локалитетот Вирче, а...

Риболов на пастрмка во ВИП-зони по долината на Радика

Таканаречени ВИП-зони за риболов на поточна пастрмка по долината на реката Радика, ќе воведува Националниот парк „Маврово“. Целта е да се привлечат туристи и љубители на спортскиот риболов. По долината на Радика се планира да се воведе посебна зона со капитални примероци на поточна пастрмка. Рибата ќе се лови исклучиво со техниката мушичарење. - ВИП-зоната се прави по моделот на...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...