fbpx
Таг: ПАСОК

таг: ПАСОК

Грција ќе гласа нова власт на втор круг избори, и Ципрас го одби мандатот

Грција ќе ја бира новата државна власт на вториот круг на парламентарните избори, што најверојатно ќе се одржи на 25 јуни, откако денеска и Алексис Ципрас, лидерот на второпласираната политичка сила, коалицијата СИРИЗА, го одби мандатот за формирање влада доделен од претседателката Катерина Сакеларопулу. Вчера мандатот го отфрли и лидерот на Неа Демократиа, Киријакос Мицотакис. Неа Демократиа имаше најдобри...

Грција внимателна во реакциите за турскиот референдум

Грција е резервирана во реакциите од исходот на референдумот во Турција. Грчката влада не излезе со официјална реакција, но извори од владиниот кабинет во изјава за грчката информативна агенција АПЕ испратија порака за поддршка на демократијата и на стабилноста на државата. „Ќе се почитуваат одлуките на турскиот народ за иднината. Ние ги поддржуваме стабилноста и демократијата. Сакаме да видиме една Турција...

Непознати лица пукале во полициската стража пред седиштето на ПАСОК

Вооружени лица утрово го нападнаа седиштето на грчката политичка партија ПАСОК и полициската патрола пред зградата. Во 6.20 часот по локално време, непознати напаѓачи пукаа кон полицискиот автобус кој редовно стои и патролира пред седиштето на ПАСОК во атинскиот анархистички кварт Ексархија. Во нападот е повреден еден специјалец, кој е пренесен на лекување во една од атинските болници. Пред седиштето...

Грција го смени изборниот закон: Ќе гласаат и малолетници со 17 години

Грција ќе има поголемо гласачко тело, зајакнато со малолетни гласачи на 17 години, а победникот на изборите ќе влезе во парламент без досегашниот бонус од 50 пратеници. Ова се измените што ги направи грчкото собрание со новиот изборен закон, но тие ќе важат по следните парламентарни избори. Законот го поддржаа СИРИЗА, Независни Грци и партијата Унија на центристи, а против гласаа Нова демократија,...

Грчките европратеници лути на Хрватите кои сакаат да формираат група „Пријатели на Македонија“

Обидот на хрватската европратеничка Маријана Петир да формира неформална група „Пријатели на Македонија“ во Европарламентот предизвика лавина реакции од грчките европратеници. Остро протестираа европратениците од СИРИЗА и од ПАСОК, реагирајќи бурно против користењето на името Македонија, со барање да се употребува меѓународно договореното привремено име поранешна југословенска Република Македонија. Според европратениците, чекорот на хрватската пратеничка оди против сите одлуки на Европската...

Ципрас отворено призна дека подготвувале „план Б“ со Варуфакис

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отворено призна дека имал дадено наредба до Јанис Варуфакис да се подготвува „план Б“ за можен грчки излез од еврозоната. Одговарајќи на прашање на лидерката на ПАСОК, Фофи Генимата, околу целата контроверзија што се создаде со информацијата дека Варуфакис подготвувал алтернативен план за паралелен банкарски систем и за хакирање даночни податоци, Ципрас застана во одбрана на...

Ципрас пред нов избор за иднината на владата и на СИРИЗА

Од Брисел тензијата се префрла во Атина, каде грчкиот премиер Алексис Ципрас мора да осигури изгласување на целосниот пакет мерки и конкретни реформи до среда. Пред него се големи дилеми, односно колку од неговите министри и сопартијци ќе застанат до него, а кои ќе го напуштат, колку Собранието ќе ги одобри мерките и што ќе се случува со владата чие...

Од ПАСОК го опоменаа Самарас да не звучи како Златна зора

Од ПАСОК го опоменаа грчкиот премиер Андонис Самарас за ставови слични со Златна зора во врска со имиграциската политика на Нова демократија. Самарас вчера, при посетата на Еврос, место кое е на граница со Турција и од каде по воден пат влегуваат најмногу имигранти во Грција, поради што пред две години беше поставена посилна електрична жица, покажа строги, конзервативни...

Грчкиот парламент го изгласа буџетот за 2015 година

Доцна вчеравечер во грчкиот парламент беше изгласан буџетот за следната година. Буџетот е усвоен со гласовите на 155 пратеници од Нова демократија, ПАСОК и на еден независен пратеник, а 134 пратеници се изјасниле „против“. Со проекцијата за државната каса за следната година се предвидува намалување на невработеноста од 24,8 на 22,6 отсто и пораст на економијата од 2,9 отсто. Буџетскиот дефицит треба да...

Нов раздор меѓу Папандреу и Венизелос

Нови внатрешни несогласувања ја тресат партијата на грчките социјалисти - ПАСОК, по предлогот на поранешниот премиер и лидер на партијата, Јоргос Папандреу, партијата да се рестартира и да се распише нов конгрес за да се избере нов претседател на социјалистите. Предлогот на Папандреу дојде еден ден по средбата со актуелниот лидер на ПАСОК и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос....

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...