fbpx
Таг: партнери

таг: партнери

Љубов во дигитално време – апликациите за запознавање партнери сè повеќе популарни кај младите

Наместо пристапување во живо и започнување разговор, потрагата по љубов сега се одвива и со повлекување на телефонскиот екран налево или надесно, благодарение на апликациите за состанување. Одлуката за тоа дали некое лице присутно на апликацијата ќе му се допадне, корисникот на ваквите апликации ја носи само со гледање на фотографии од другиот корисник и неговите интереси, како и...

Сервисот за запознавање партнери на Фејсбук станува достапен и во Европа

Од денес на корисниците на социјалната мрежа Фејсбук во Европа им е достапна новата фунцкија на апликацијата за запознавање на потенцијални партнери. „Фејсбук Дејтинг“ (Facebook Dating) ќе биде конкурент на Тиндер и на останатите слични апликации за запознавање. Оваа нова услуга на Фејсбук во Европа ги нуди истите функции што досега ги имаше во САД, каде беше лансирана пред повеќе...

Трговската размена во првите пет месеци речиси седум милијарди евра

Вкупната трговска размена со странство во периодот од јануари до мај 2019 година изнесувала 6.866.074.000 американски долари, објави Државниот завод за статистика. Извозот во овој период бил 2.959.957.000 долари и бележи пораст од 6,4 проценти, а увозот 3.906.117.000 долари што е за 5,6 проценти повеќе во споредба со истиот период лани. Трговскиот дефицит изнесувал 946.160.000 долари. Во извозот најголемо учество имаат...

Кина ја претрка Србија во петте наши најголеми трговски партнери (инфографик)

Во јануари 2019 година, според вкупниот обем на надворешно-трговската размена, нашата земја најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Кина и Бугарија, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика. Со влегувањето во групата топ пет трговски партнери на нашата држава Кина и го зеде местото на Србија, која традиционално се јавуваше во оваа група. Вкупната вредност на извозот на...

2,3 милиони евра од ЕУ за подобрување на услугите на општините

Европската Унија ќе ѝ помогне на Македонија со 2,3 милиони евра за проектот „Унапредување на општинското владеење“. Проектот ќе се спроведува од страна на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Министерството за локална самоуправа, Министерството за финансии и општините во текот на наредните 30 месеци. „Европската Унија континуирано ѝ помага на земјата во процесот на градење на...

Курц: На ЕУ ѝ се потребни помалку правила, но тие треба да се јасни и да се почитуваат

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, изјави дека на Европската Унија ѝ се потребни помалку правила, но дека тие треба да бидат јасни и да се почитуваат. „Денес мора да признаеме дека сме во критична фаза, но добрата вест е дека иако сме во Европската Унија, нам ни останува да осигураме дека таа се развива во добар правец. Правилата...

Меркел: Најпрво фокус на условите за Брексит, а потоа за односите помеѓу Лондон и Брисел

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека Европската Унија ќе изгуби силен и важен играч, откако денеска британската премиерка Тереза Меј и официјално го прогласи излегувањето на Велика Британија од Европската Унија во согласност со членот 50 од Лисабонскиот договор. - Германија ќе вложи напори за време на преговорите за Брексит, да се гарантира дека излезот на Велика Британија од ЕУ ќе има...

Курц: Конечните одлуки треба да ги донесат партиите, а ние нема да се мешаме

Македонските политички партии треба да ги донесат одлуките кои што се носат по избори, а од наша страна нема да има мешање во понатамошниот тек на настаните, изјави шефот на австриската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Себастијан Курц, кој денеска е во посета на земјава. Тој истакна дека интересот на Австрија е во Македонија и понатаму да има силен партнер...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Сексуалното образование во училиштата е една од најдискутираните теми во земјава, каде до неодамна и самиот збор „секс“ се сметаше за табу. Адолесценцијата е период од животот во кој...