fbpx
Таг: партиски вработувања

таг: партиски вработувања

Професорот Давитковски за Порталб: И врапчињата знаат дека конкурсите за вработување во администрацијата се за партиски луѓе

Продолжува досегашната пракса на вработување во администрација преку партиски списоци, без критериуми и без соодветна селекција, дури и врапчињата знаат дека конкурсите се местат за партиските луѓе, рече универзитетскиот професор Борче Давитковски при разговорот со новинарот на Порталб.мк, во врска со реформите во јавната администрација коишто се ветуваа постојано, но работите остануваат како што беа.  Што се променило во јавната...

„Че тим ТВ“: Партиски вработувања во јавната администрација (ВИДЕО)

Младите на „Че тим ТВ“ започнаа со објавување нoва серија со кратки видеа.  Темата на првото видео се однесува на вработувањата во јавната администрација, пренесува Порталб.мк. (за превод на македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) Јавната администрација во северна Македонија минатиот период, но и сега е цел на критики бидејќи постои перцепција дека е...

МИОА нема време до крајот на мандатот да ја департизира администрацијата (инфографик)

Владата предводена од премиерот Зоран Заев нема да има време до крајот на својот мандат да ја департизира јавната администрација. Сегашната состојба со вработувањата е слична со таа во минатото - во јавната администрација може да се вработите само ако имате книшка на партијата на власт. - Сè е исто како и порано. Предвидени се многу мерки, но не се...

Антикорупциска: Со субвенциите за велосипеди и клима уреди не е прекршен Изборниот законик

Фото: Борче Поповски
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) на денешната седница одби 8 од 9 приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, за прекршување на Изборниот законик и Законот за спречување на корупција. За приговорот во однос на злоупотреба на имот во сопственост на Општина Шуто Оризари за одржување прес-конференција од страна на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, ДКСК побара дополнителни информации од локалната самоуправа за...

Шилегов: Не значи дека е крај на светот, ако ги сменивме партиските послушници на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, пред денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје на новинарско прашање рече дека тоа што во управните и надзорните одбори на јавните претпријатија за членови се избрани лица кои се партиски кадри на СДСМ, не значи дека е крај на светот. - Станува збор за тргање на партиските кадри од управните и надзорните одбори...

ВМРО-ДПМНЕ: Од работа избркани 1.500 луѓе оти немаат членски книшки на СДСМ

Неспособната антиреформаторска влада на СДС почна со чистките и со бруталната партизација на државата преку вработување партиски војници на СДСМ: 1.500 луѓе беа избркани од работа само затоа што немаат членски книшки на СДСМ, како што бара пратеникот од редовите на СДСМ, Курто Дудуш, обвини денеска на прес-конференција Димче Арсовски, потпретседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече...

Македонскиот државен врв даде согласност за прием на Финска и Шведска во НАТО

Како земја-членка на НАТО, Владата на Република Северна Македонија на вчерашната вонредна седница ја донесе одлуката да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески,...