fbpx
Таг: партиски вработувања

таг: партиски вработувања

Панел дискусија: Партиската книшка не може да е предуслов за вработување доктори

Партиската книшка не треба да е најмоќното оружје за младите лекари при вработување, а политиката треба да се оддели од здравствениот систем. Ова беше заклучокот од вчерашната панел-дискусија, на која учествуваа лекари од различни специјалности, а коа беше организирана од граѓанското здружение „Замисли“. Здрaвствениот систем сè почесто потфрла, а речиси секојдневно граѓаните се соочуваат со проблеми во болниците, клиниките и...

Контраспин: Првиот човек на М-НАВ спинува околу изборот на нови контролори на летање

Фахрудин Хамиди вели дека е заинтересиран за легалитетот на процесот, па затоа бара од данскиот оператор детално образложение како се одвивал процесот на селекција на 270 кандидати за идни контролори и како биле рангирани 8 најдобри, колку што бара и М-НАВ во конкурсот од јули. Сепак, тоа нема логика, зашто во целиот процес на сeлекцијата и на тестирањето учествувале...

Родители и ученици бараат да се вратат наставничките во тетовско училиште на кои им истекле договорите

Родителите и дел од учениците од две паралелки во ОУ „Кирил и Методиј“ во Тетово вчера ја бојкотираа наставата, бидејќи на нивните две претходни наставнички им истекле договорите и на нивните места дошле нови. Од Општина Тетово велат дека немаат согласност од МОН за старите финансирања, и дека се чека конституирање на општинскиот Совет, пишува Порталб.мк. Со транспаренти во рацете,...

Професорот Давитковски за Порталб: И врапчињата знаат дека конкурсите за вработување во администрацијата се за партиски луѓе

Продолжува досегашната пракса на вработување во администрација преку партиски списоци, без критериуми и без соодветна селекција, дури и врапчињата знаат дека конкурсите се местат за партиските луѓе, рече универзитетскиот професор Борче Давитковски при разговорот со новинарот на Порталб.мк, во врска со реформите во јавната администрација коишто се ветуваа постојано, но работите остануваат како што беа.  Што се променило во јавната...

„Че тим ТВ“: Партиски вработувања во јавната администрација (ВИДЕО)

Младите на „Че тим ТВ“ започнаа со објавување нoва серија со кратки видеа.  Темата на првото видео се однесува на вработувањата во јавната администрација, пренесува Порталб.мк. (за превод на македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) Јавната администрација во северна Македонија минатиот период, но и сега е цел на критики бидејќи постои перцепција дека е...

МИОА нема време до крајот на мандатот да ја департизира администрацијата (инфографик)

Владата предводена од премиерот Зоран Заев нема да има време до крајот на својот мандат да ја департизира јавната администрација. Сегашната состојба со вработувањата е слична со таа во минатото - во јавната администрација може да се вработите само ако имате книшка на партијата на власт. - Сè е исто како и порано. Предвидени се многу мерки, но не се...

Антикорупциска: Со субвенциите за велосипеди и клима уреди не е прекршен Изборниот законик

Фото: Борче Поповски
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) на денешната седница одби 8 од 9 приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, за прекршување на Изборниот законик и Законот за спречување на корупција. За приговорот во однос на злоупотреба на имот во сопственост на Општина Шуто Оризари за одржување прес-конференција од страна на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, ДКСК побара дополнителни информации од локалната самоуправа за...

Шилегов: Не значи дека е крај на светот, ако ги сменивме партиските послушници на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, пред денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје на новинарско прашање рече дека тоа што во управните и надзорните одбори на јавните претпријатија за членови се избрани лица кои се партиски кадри на СДСМ, не значи дека е крај на светот. - Станува збор за тргање на партиските кадри од управните и надзорните одбори...

ВМРО-ДПМНЕ: Од работа избркани 1.500 луѓе оти немаат членски книшки на СДСМ

Неспособната антиреформаторска влада на СДС почна со чистките и со бруталната партизација на државата преку вработување партиски војници на СДСМ: 1.500 луѓе беа избркани од работа само затоа што немаат членски книшки на СДСМ, како што бара пратеникот од редовите на СДСМ, Курто Дудуш, обвини денеска на прес-конференција Димче Арсовски, потпретседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...