fbpx
Таг: партиски номинации

таг: партиски номинации

Филмот „Сѐ насекаде и одеднаш“ со најмногу номинации за „Оскар“

Филмот „Сѐ насекаде и одеднаш“ (Everything Everywhere All at Once) доби најмногу номинации, вкупно 11, за годинашното доделување на „Оскари“. Сите номинирани беа соопштени денеска преку стриминг во живо од страна на Американската академија за филмски уметности и науки. Лудачката авантура следи жена која скока низ мултиверзумите и различните верзии од себе, пишува Би-би-си за филмот. Покрај „Сѐ насекаде и одеднаш“,...

Круз го победи Трамп на предизборите во Ајова

Сенаторот од Тексас, Тед Кру, со 28 отсто гласови победи на предизборите на Републиканската партија во сојузната американска држава Ајова, оставајќи го зад себе Доналд Трамп, кој освои 24 отсто од гласовите. Во Демократската партија, поранешната државна секретарка Хилари Клинтон и сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, биле изедначени на првото гласање за партиска претседателска номинација. Сенаторот од Флорида, Марко Рубио, со...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...