fbpx
Таг: пароли

таг: пароли

Насилни протести во Портланд против изборот на Трамп за претседател

Втора ноќ по ред продолжија протестите во повеќе градови во САД против изборот на Доналд Трамп за нов претседател на државата. Во градот Портланд, во сојузната држава Орегон, протестите прераснаа во насилства, пренесува „Би-би-си“. Неколку илјади демонстранти ноќеска ги преплавиле улиците во западниот дел на Портланд, а биле искршени излози и прозорци од продавници и возила, поради што полицијата ги...

„Не ве амнестираме“, порачаа граѓаните на вечерашните мирни и масовни протести

Во мирна атмосфера, со извици „Оставка“, „Никола на робија“ и „Не ве амнестираме“, пред зградата на Владата заврши денешниот протест на граѓаните против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари од судски процеси. Огромниот број демонстранти пред Владата пристигна од Министерството за култура, чија зграда ја обоија фрлајќи ќесиња со боја. Маршрутата кон Министерството за култура беше дел од...

Протест пред Уставен суд: Штитат злосторничко здружение наместо човекови права

Поголема група граѓани и денеска, третпат, протестираа пред Уставниот суд. Од платформата за граѓанска политика „Ајде“ доставија и писмо во кое му порачуваат на судот дека тој не треба да биде заштитник на злосторничко здружение, туку треба да биде заштитник на човековите права. Демонстрантите фрлаа тоалетна хартија и извикуваа пароли: „Бандо криминална“, „Сиктер мафијаши“ и „Партиска држава“. - Протестирам затоа што како граѓанин сум должен да...

„Средношколски пленум“: Ќе протестираме сè додека не ни ги исполнат барањата

Средношколци денеска се собраа во Градски парк во Скопје, на протест под мотото „Борбата продолжува“. Од „Средношколски пленум“ велат дека барањата им остануваат исти, односно укинување на екстерното тестирање и државната матура да остане иста за веќе запишаните средношколци, а за новите да се формира нов концепт во чие креирање ќе учествуваат засегнати страни. - Единствената средба помеѓу преговарачките тимови на...

Твитер казнет со 150 милиони долари поради продажба на податоци од своите корисници

Твитер во САД мора да плати казна од 150 милони американски долари откако органите обвинија дека незаконски ги користел податоците на корисниците за да помогне во продажбата на рекламите,...