fbpx
Таг: парно

таг: парно

Грејната сезона ќе почне утре

Од утре, 15 октомври, официјално почнува грејната сезона. Од „Балкан енерџи груп“ за „Мета“ велат дека сè е подготвено за почетокот на грејната сезона и дека граѓаните ќе добијат парно доколку температурата по 21 часот падне под 12 степени. Според последните одлуки на Регулаторна комисија за енергетика, времето на греење се продолжува за еден час и наместо до 21 часот, граѓаните...

Парното греење поевтинува и ќе грее до 22 часот

Граѓаните кои се приклучени на системот за парно греење на „Балкан енерџи груп“ ќе плаќаат поевтино парно за 0,19 проценти, на „ЕЛЕМ енергетика“ за 0,86 проценти, а сметките за топлификација на „Скопје Север“ ќе останат исти, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Времето на греење се продолжува за еден час и наместо до 21 часот, граѓаните ќе имаат парно до 22...

Протест пред Регулаторна комисија за енергетика

Граѓани кои се исклучени од системот за парно греење, денеска протеситраа пред Регулаторната комисија за енергетика, објави „Фокус“. Тие најавија дека правдата ќе ја бараат во судот во Стразбур, оти домашните судови го затвориле нивниот случај. Тие и понатаму нема да бидат корисници на парно, но секој месец ќе плаќаат паушални сметки, како и досега, со објаснување дека користат топлина...

Парното за скопјани ќе работи до 1 мај!

Ако продолжат ниските температури, скопјани, кои се приклучени на парно греење, ќе се топлат до крајот на месецот. Диструбитерите од денеска не мора да чекаат температурата во 21 часот три дена по ред да биде 12 Целзиусови степени или пониска, туку можат уште истиот ден да ги стартуваат топланите. Тие добиле дозвола од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да испорачуваат...

Топлификација со добивка од 24 милиони денари

Поединечната добивка на Топлификација АД изнесува 7,670 илјади денари
Групацијата „Топлификација“ за период од 1 јануари до 30 септември 2014 година, остварила нето-добивката од 24.526.000 денари, додека поединечната добивка на„ Топлификација“ АД изнесува 7.670.000 денари, соопштија од компанијата. „Во 2014 година, во согласност со сметководствената политика, заклучно со септември 2014 година, „Топлификација“ АД има евидентирано исправка на вредноста на побарувања врз основа на камати во износ од 42.080.000 денари и амортизација на основните средства за девет месеци од...

Зеленски го откажа брифингот во американскиот Сенат поради финансиската помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го откажа брифингот со пратениците од американскиот Сенат поради ќорсокакот околу идната финансиска помош на САД за Украина, пишува Би-би-си. Виртуелните настапи во американскиот Сенат и...