fbpx
Таг: парламентарни

таг: парламентарни

ВМРО-ДПМНЕ бара референдум, парламентарни и претседателски избори истовремено

Иако премиерот Димитар Ковачевски на вчерашната прослава по повод Денот на независноста - 8 Септември порача дека има време и до избори и за политиканство, денес опозициската ВМРО -ДПМНЕ се огласи со барање во ист ден да се организираат референдум, предвремени парламентарни, претседателски избори. Според ВМРО-ДПМНЕ, тројните избори ќе бидат вистинска можност државата целосно да тргне во нов правец кој...

Вучиќ: Имам попаметна работа од избори

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска не сакаше да одговори на новинарско прашање дали заедно со претседателските избори напролет следната година, ќе бидат одржани и вонредни парламентарни избори. Тој истакна дека за тоа ќе одлучуваат повеќе луѓе и дека каква и да биде одлуката, предизборната кампања ќе биде кратка. - Каква и да биде кампањата, било само да е претседателска...

Парламентарни, регионални и локални избори во Србија

Во Србија денеска се одржуваат вонредни парламентарни и редовни регионални и локални избори. За 250 места во собранието ќе се борат 3.270 кандидати, претставени на 20 партиски листи. Експертите и аналитичарите едногласно прогнозираат победа на коалицијата на Александар Вучиќ. Тој во предизборниот период изјавуваше дека стратешка цел на неговата партија е членството на Србија во ЕУ, зачувување на добрите односи со...

Шпанците денеска избираат нова влада

Граѓаните на Шпанија денеска гласаат на парламентарни избори, а исходот е тешко да се прогнозира. Процените се дека ниту една партија нема да го освои потребното мнозинство и дека ќе следува коалиција. Последните анкети покажуваат дека дури 40 отсто од Шпанците се неопределени, дека владејачките конзервативци на премиерот Маријано Рахој водат, но дека во парламентот кој брои 350 членови нема да...

Во Хрватска утре се одржуваат редовни парламентарни избори

Хрватските граѓани утре ќе гласаат на редовни парламентарни изобри, кои се оценуваат како најнеизвесни и на кои малку е веројатно двете најголеми партии, СДП и ХДЗ, да го освојат мнозинството потребно за формирање влада. Според последното истражување на јавното мислење, кое за емисијата „Дневник“ на „Нова ТВ“ ја објавила агенцијата ИПСОС, двете политички партии и нивните коалиции в понеделник би...

За избори во април, Собранието се распушта во февруари, листите готови во март

Според најавите на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, и на лидерите на политичките партии, предвремени парламентарни избори ќе се одржат најдоцна до крајот на април идната година. Според Уставот, Собранието мора да се распушти 60 дена пред изборите, значи во февруари, листите на пратеници треба да бидат објавени 23 дена пред датумот на изборите, а ДИК мора избирачкиот список да...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...