fbpx
Таг: паркинзи

таг: паркинзи

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје само себе си се демантира

ЈП „Градски паркинг“ - Скопје испрати демант на веста со наслов: „’Градски паркинг’ лани издал над 15.000 нови бесплатни дозволи за паркирање, а отворил само 38 паркинг места“, која што ја објави новинската агенција Мета на 1 август годинава на следниов линк: https://meta.mk/gradski-parking-lani-izdal-nad-15-000-novi-besplatni-dozvoli-za-parkiranje-a-otvoril-samo-38-parking-mesta-infografik/. Од ова скопско јавно претпријатие обвинуваат дека новинската агенција Мета намерно спинува и манипулира со бројки...

„Градски паркинг“ лани издал над 15.000 нови бесплатни дозволи за паркирање, а отворил само 38 паркинг места [инфографик]

Наместо да се решава проблемот со паркирање во Градот Скопје, главниот град од година во година се соочува со поголем проблем поради хаосот во паркирањето. Градската администрација и јавното претпријатие „Градски паркинг“ се насочени кон издавање на нови бесплатни дозволи за паркирање, но не и кон изградба и инвестирање во монтажни гаражи, катни гаражи и други јавни површини кои...

Порталб: Планот за паркинзи во Тетово не се реализираше во првиот квартал од годинава како што беше ветено

Иако беше планирано, во периодот јануари-март 2022 година да се додадат 230 нови затворени паркинг места, Општина Тетово не успеа да реализира ниту едно. Во овој период беше планирано да се додадат 195 зонски паркинг места, сепак досега се додадени само 72 нови зонски паркинг места. Проширувањето на зонското паркирање во оваа точка не подразбира создавање дополнителни или нови...

Порталб.мк: На дебатата за Попова Шапка, не присуствуваа двајца клучни министри

Граѓани, активисти и љубители на Попова Шапка вчера се собраа и разговараа за проблемите на центарот, на јавната расправа организирана од Општина Тетово. Но, на дебатата не се појавија двајцата министри чии улоги се многу важни за враќањето на сјајот на туристичката атракција „Попова Шапка“, пишува Порталб.мк. Работа, а не зборови, урбанистички план, долгорочен план, паркинзи, ефикасно управување со отпад,...

ПОЦ нема да ја намалува цената за паркирање, недостатокот на места и сега е голем

Јавното претпријатие „Паркинзи на општина Центар“ (ПОЦ) не планира да прави корекција на постојните цени за паркирање на паркинзите со коишто стопанисуваат во центарот на Скопје. Нивното објаснување доаѓа откако новата скопска градоначалничка Данела Арсовска најави, а ЈП „Градски паркинг“ веќе се подготвува за намалување на цената за паркирање на нивните паркинзи за 25 отсто. Со ова, цената на паркинг...

Порталб: За нереализирањето на некои проекти, Општина Чаир ја обвинува пандемијата

Клинички центар за деца, нов објект за Mладински центар, паркинзи зад станбениот блок на бул. Никола Карев, паркинзи на крстосницата на Џон Кенеди и Кемал Сејфула и кружни текови на улицата Цветан Димов, се дел од ветените проекти на градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, кои не се реализирани повеќе од три години, откако дојде на чело на општина Чаир,...

Порталб.мк: Ганиу ги заборави ветувањата за катни гаражи и подземни паркинзи во Чаир

Решавањето на проблемот со паркинзите во Општина Чаир е уште едно од ветувањата што градоначалникот на оваа општина Висар Ганиу го даде за време во предизборната кампања, а кое не е реализирано, пишува Порталб.мк. Во својата предизборна програма „Договор“, Ганиу вети обезбеден буџет од 1.156.293.957 денари (околу 18 милиони евра) за изградба на 4 катни гаражи на територијата на оваа...

Порталб.мк: ЈП „Градски паркинг“ Тетово во вториот обид успеа да обезбеди банкарски заем од 100.000 евра

На вчерашната седница на Советот на општина Тетово одобрен е заем од 6 милиони денари (околу 100.000 евра) на Јавното претпријатие „Градски паркинг“ во Тетово, постапка што на претходната седница не беше изгласана поради немање кворум. Одлуката не беше поддржана од опозициските советници. Горан Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ бараше смена на директорот или на некој друг од ова претпријатие поради...

Од среда паркирањето во Центар поскапо за 20 денари

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ)” денеска соопшти дека од 8 јануари, среда, паркирањето за еден час ќе чини 20 денари повеќе отколку досега. Цените, пак, на месечниот билет, дневната паркинг карта и останатите услуги на ЈП ПОЦ остануваат исти. „Во Општина Центар живеат повеќе од 45.000 жители кои секојдневно се соочуваат со сериозен проблем со...

Бројот на возила расте 10 пати побрзо од бројот на паркинг места (инфографик)

Наместо со засилено темпо да го решаваат проблемот со паркирањето, општинските власти и одговорните државни институции со текот на годините го намалуваат бројот на објекти за паркирање со кои тие директно управуваат. Сето ова се случува во период кога бројот на регистрирани патнички возила во земјава значително расте од година во година. Во последниве пет години бројот на новоотворени паркинг...

Паркинзите на ЈП ПОЦ бесплатни за Велигденските празници

Од утре, 26 април, до понеделник, 29 април, паркирањето на паркинзите со кои управува ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) ќе биде бесплатно за сите граѓани, поради Велигденските паразници, соопштија од јавното претпријатие. Редовната наплата за паркирање на паркиралиштата и издавање на договори во Дирекцијата на ЈП ПОЦ ќе продолжи во вторник, со вообичаено работно време. ЈП ПОЦ им го честита...

Во Чаир се чека летото за да се започне со изградба на паркинзи

Сè уште нема решение на проблемот со недостигот на паркинг места во општина Чаир, иако ова беше клучно предизборно ветување на актуелниот градоначалник на општината, известува „Порталб.мк“. Од Општината не даваат конкретна информација, а пред извесно време градоначалникот Висар Ганиу рече дека проблемот ќе почне да го решава ова лето, Откако одговори не добиле од градоначалникот и од портпаролот на...

Проширување на улиците и повеќе зелени површини во Чаир ветија кандидатите

Во телевизиската дебата „Живот во Македонија“, која ја организираа „Порталб“, „Калѕо“ и телевизијата „Арт“, четирите кандидати Албанци за градоначалници на општина Чаир, ветија дека во рамките на мандатот би граделе нови паркиралишта и би проширувале улици, а не би дозволиле дивоградби. Велат и дека ќе го сопрат претераното градење и воопшто нема да толерираат градење на зелените површини. Идриз Орана...

Охрид го живее шпицот на главната туристичка сезона

Викендов Охрид го живее шпицот на главната туристичка сезона. Традиционално, Охрид доживува кулминација на туристичкото и културно-забавно пулсирање, за илинденскиот викенд. Со оглед на фактот што 2 Август годинава е во работен ден, во вторник, на гостите им преостана да го искористат овој викенд. Петокот вечерта и саботата наутро, во Охрид се влегуваше со илјадници автомобили, пред сè, од Скопје, Битола, Кичево...

„Градски паркинзи“ во Битола делат казни по 1.000 денари

Друштвото за посебна намена „Градски паркинзи“ во Битола како сообраќајна полиција, почнаа да ги казнуваат возачите за непрописно паркирање со казни од 1.000 денари. На возила во Битола вчера им биле ставани блокади на тркалата и опомени да си платат казни, иако се паркирале на пешачка линија, на зелена површина или на места кои не се дел од зонското паркирање. Битолчани...

Поплави во Кумановско, се излеале три реки

Три реки на територијата на општина Куманово се излеале, по обилните врнежи вчера и денеска наутро и поплавиле куќи, фарми, паркиралишта и пешачки патеки, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. - На територија на општина Куманово има излевање на Липковска Река, кај локалитетот „Водовод“, каде што се поплавени дел од паркиралиште со возила и пешачки патеки што служат за пристап...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...