fbpx
Таг: парични казни

таг: парични казни

Хелсиншки и Здружение на млади правници: Луѓето што го прекршиле полицискиот час не треба да издржуваат казна затвор

Итно да се донесе Законот за амнестија, особено значаен за лицата од ранливите категории, а кои се осудени на казна затвор поради прекршување на полициски час во време на ковид-пандемијата, бараат Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници. Од Хелсиншки велат дека неплатените парични казни во износ помеѓу 1.000 и 2.000 евра, а кои биле изречени...

Инспекторите за животна средина за шест месеци изрекле казни од вкупно 380.000 евра

Државните инспектори за животна средина, за шест месеци, во периодот од јули до крајот на 2021 година, изрекле девет парични казни во вкупна висина од 380.000 евра. Три од казните, две за Булмак од Пробиштип и една за Бучим од Радовиш, се по 100.000 евра. Директорот на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), Сретен Стојковски денеска информираше дека Инспекторатот во...

Од февруари во Австрија задолжителна вакцинација против ковид-19

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска соопшти дека од почетокот на февруари ќе се воведе задолжителна вакцинација против ковид-19 за возрасните лица, со закани од високи казни против антиваксерите, јавува Јуроњуз. Станува збор за прва европска земја во која што вакцинацијата станува задолжителна. Планот за задолжителна вакцинација треба да биде усвоен од австрискиот парламент во четврток, иако дел од опозициските партии...

За групирање на журка во стан, ОЈО предложи казна од по 2.000 евра за осум лица

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против осум лица за кривично дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител му предложи на Основниот кривичен суд-Скопје за обвинетите полнолетни лица да изрече парични казни од по 100 дневни глоби, со поединечна...

УЈП: Казни за 179 работодавачи кои добиле над 85 илјади евра за исплата на плати, а не ја поделиле на 338 вработени

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска, денеска информираше за искористеноста на мерката финансиска поддршка за исплата на плати за месец октомври 2020 година. Таа посочи дека во овој месец се поднесени  13.819 барања БФП-ИП/2, и на 12.598 работодавачи им се исплатени вкупно 961.613.984 денари, за вкупно 61.556 вработени. Вкупно 179 работодавачи, кои примиле финансиска поддршка за месец...

Собранието ги усвои законските измени, групирањето на јавен простор ќе се казнува со 500 евра

Пратениците доцна синоќа ги усвоија измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и тој ќе стапи во сила по објавување во Службен весник. Според Законот, задолжително е носење на лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, свилена марама или шал, памучна марама или...

Поради ладните радијатори на БЕГ, РКЕ ќе бара законски измени за високи парични казни за снабдувачите

Радијаторите останаа млаки или студени во поголемиот дел скопски домаќинства, и тоа само една недела од почетокот на грејната сезона, што ја отвори битката меѓу регулаторите и БЕГ, „Балкан Енерџи Груп“, најголемиот снабдувач со топлинска енергија на Скопје. Од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, РКЕ, велат дека голем број граѓани се жалат кај...

ААВМУ бара казни од 4.000 евра за Алсат-М и Шења за неизбалансирано известување во кампањата

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) поведе прекршочни постапки против телевизиите Алсат-М и Шења, бидејќи спротивно од одредбите во Изборниот законик при известувањето за изборната кампања не обезбедиле избалансирано покривање на изборниот процес во дневно-информативните и во посебните информативни емисии во согласност со принципот на пропорционалност според бројот на потврдени листи на кандидати за пратеници. Од Основниот кривичен...

За време на викендот 389 лица не го почитувале полицискиот час, 297 се приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) констатирало зголемување на бројот на лица што не го почитуваат полицискиот час во периодот на целодневна забрана за движење на населението. Од петок попладне до утрово во 5 часот, МВР регистрирале вкупно 389 лица што не го почитувале полицискиот час, при што приведени во полициска станица биле 297 лица. Најмногу прекршувања на полицискиот час се...

МВР: Се намалува бројот на лица што го прекршуваат полицискиот час

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека во текот на изминатата ноќ се намалил бројот на лица што го прекршиле полицискиот час. По однос на контролата на забраната за движење од 21 до 05 часот, утврдено е дека 66 лица не ја почитувале забраната при што приведени биле 37 лица, а за другите се изготвени записници и ќе бидат...

Груевски, СЈО и Михајлова денеска на ново рочиште за „Шамари“

Денеска во Основниот суд Скопје 1 треба да се одржи ново рочиште од судскиот процес за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, што го отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а во кој меѓу обвинетите е и поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Главната расправа по предметот сè уште не е почната, а досега се одржаа...

СЈО ги обжали паричните казни и бара одговорност од Поп-Стефанија и од Петровска

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело жалби на одлуката на судијката Татјана Михајова да ги казни по 2.000 евра специјалните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи, што таа ја донесе на последното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 г., случај познат во јавноста како „Шамари“. - Сметаме дека одлуката е незаконска поради што...

Јанева и Фетаи казнeти по 2.000 евра оти судијката Михајлова ја нарекоа „фалсификатор“

Судијката Татјана Михајлова денеска го прекина судското рочиште за случајот со насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во кој се обвинетите поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и уште 15 лица, и ги казни по 2.000 евра обвинителките на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева и Фатиме Фетаи за „елементарно непочитување на судот“. Обвинителката Фетаи, откако...

Парични казни за 300 штипјани оти заборавиле да пријават дека платиле данок

Парични казни од 100 евра треба да платат околу 300 штипјани, главно издавачи на станови, кои платиле данок, но не пријавиле дека го сториле тоа. Тие, главно поради неинформираност, не поднеле аконтативна даночна пријава, со која се пријавува дека е платен данокот на остварениот приход. На нивните домашни адреси деновиве почнале да пристигнуваат решенија со кои се казнуваат поради тоа што...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...