fbpx
Таг: Параолимписки игри

таг: Параолимписки игри

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На повикот може да аплицираат лица од 18 и над 18-годишна возраст, кои се вклучени во спортот или во волонтерскиот сектор и кои живеат во Северна Македонија, информираат од Францускиот институт...

Започнаа 16. Параолимписки игри во Токио, земјава учествува со стрелачката Оливера Наковска-Бикова

Со свеченото отворање во текот на вчерашниот ден и со првите спортски натпреварувања што се одржаа денеска, во Токио започнаа 16. Параолимписки игри (ПОИ). Во периодот од денешниот ден па сè до 5 септември, јапонскиот главен град ќе биде домаќин на 4.403 спортисти од 162 национални параолимписки комитети, јавуваат светските новински агенции. Спортистите во наредните денови ќе се натпреваруваат за...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...