fbpx
Таг: панк

таг: панк

„Киев колинг“: Украинскиот панк бенд го преработи класикот на „Клеш“ во антивоена химна

Украински панк бенд објави антивоена преработка на хит песната на „Клеш“, „Лондон колинг“, со дозвола од англискиот бенд кој дури и го сподели на Твитер, објави Си-Ен-Ен. https://www.youtube.com/watch?time_continue=214&v=xWQUkRKqp2E&feature=emb_logo Насловот, кој го опишува украинскиот отпор на руската инвазија, се вика „Киев колинг“ и повикува на глобална поддршка за Украина. „Киев го повикува целиот свет - Излезете од неутралноста, момци и девојки“, пее...

Од свирење во подрум „2 на 2“ до студиски албум: „Музика ќе правиме што и да биде“

Панк, фанк, рок со по некој акорд и мелодија од каде малку се краде и помалку се додава од(во) овие музички правци се создава сосема нов освежувачки звук, односно бенд  „Cut your nipple“ – еден од новите претставници на денешната алтернативна музичка сцена во Македонија. Марко, Павел и Тео започнуваат да „џемаат“ своја музика во 2018 година, а досега веќе...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...